Skyscraper large

وایبر و واتس‌آپ در سایه فیلترینگ

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

شبکه های اجتماعی و ابزارهای اینترنتی چند سالی است که در زندگی مردم ایران نقشی جدی را پیدا کرده و این روزها کمتر خانواده‌ای پیدا می شود که یکی از اعضای آن وسیله‌ای برای ارتباط با این شبکه جهانی در اختیار نداشته باشد، یکی از این ابزارهای ارتباطی ایجاد فضایی برای ارتباطات متنی و صوتی و تصویری است که با نام های وایبر و واتس آپ و … شناخته می‌شوند.

استفاده گسترده از این شبکه‌ها و به اذعان برخی صاحب نظران نبود ابزارهای کنترلی از سوی حاکمیت، موجب گردیده در طی یکسال گذشته بارها مسئولان نظام جمهوری اسلامی با خطرناک و مفسده انگیز خواندن این ابزارهای ارتباطی، از لزوم فیلترینگ و قطع این گونه ارتباطات سخن گویند.

در تازه ترین اقدام غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه در نامه‌ای به محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرده است که شبکه‌های اجتماعی موبایلی مانند واتس‌آپ، وایبر و تانگو باید فیلتر شوند.

وی در این نامه با تعیین ضرب العجل یک ماهه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را ملزم کرده است زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای مجرمانه را فراهم کند و در غیر اینصورت قوه قضائیه خود نسبت به مسدودسازی این شبکه ها اقدام و با متخلفین از دستورات قضایی در هر رده‌ای طبق قانون برخورد خواهد نمود.

البته در اسفند ماه سال گذشته نیز کارگروه تعیین مصادق مجرمانه رای به فیلترینگ واتس آپ داد که در آن هنگام با مخالفت دولت و شخص حسن روحانی این مصوبه به مرحله اجرا نرسید اما به نظر می رسد این بار مساله رنگ بویی دیگر به خود گرفته است.

در چند هفته اخیر انتشار گسترده لطیفه هایی در خصوص آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در شبکه‌های موبایلی ازجمله وایبر و واتس آپ، واکنش‌های گسترده سران حاکمیت را به دنبال داشته و زمینه ساز دستور برای فیلترینگ این شبکه ها گردیده است، به گونه‌ای که  معاون اول قوه قضائیه انتشار گسترده محتوای مجرمانه و ارتکاب انواع جرائم علیه عفت و اخلاق اسلامی و امنیت عمومی، انتشار وسیع مطالب موهن علیه امام خمینی و مدیریت فنی و محتوایی این شبکه‌ها توسط دولت‌های معاند را دلیل این امر ذکر می کند.

حاکمیت کنونی ایران طی ۳۵ سال گذشته با استفاده از ابزارهای فشار و تهدید، سعی بر نفوذ در زندگی شخصی مردم ایران را داشته تا از این طریق بتواند یک سبک زندگی و الگوی ایرانی و اسلامی را به همگان تحمیل کند و در این زمینه تلاش در کنترل تمامی امور مردم را دارد.

جناح محافظه کار تلاش دارد که در مقابل استفاده آزاد از امکانات ماهواره، اینترنت، فیس‌بوک و امروز شبکه‌های موبایلی، توسط مردم ایستادگی کند و این امکانات را ابزاری برای تهاجم فرهنگی غرب و جنگ نرم نام نهاده و معتقد است استفاده آزاد از این ابزارها موجب فساد اخلاقی در کشور می شود.

سالهاست که جلوگیری از آزادی استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی سرلوحه کار حاکمیت قرار داشته که به کرات در این مسیر شکست خورده است، از جمع آوری ماهواره گرفته تا پهنای باند ناچیز و فیلترینگ که با صرف هزینه های کلان در حال انجام است؛ اما به اقرار سران حاکمیت، نظام در این مسیر توفیق چندانی نداشته است و ابزارهای دور زدن فیلترینگ به طور گسترده از سوی کاربران ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مسیر دشمن دانستن اینترنت و ابزارهای اطلاع رسانی و شبکه‌های وابسته حتی رنگ بوی دینی نیز به خود گرفته است به گونه‌ای که آیت الله مکارم شیرازی در فتوایی جنجال برانگیز، خدمات اینترنت پرسرعت و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر را بر خلاف شرع و موازین اخلاقی و انسانی ذکر کرده است.

بحث استفاده از اینترنت یکی از چالشهای اصلی مردم به ویژه قشر تحصیل کرده با نظام طی سالهای گذشته بوده و در هنگام انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، یکی از وعده‌های کاندیداها برداشتن محدودیت‌ها در این زمینه بوده است.

یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی بهبود وضعیت اینترنت در ایران بود که در یک سال گذشته شخص رئیس‌جمهور و برخی وزرای کابینه از لزوم بهبود وضعیت اینترنت و کاهش محدودیت‌ها سخن گفته‌اند، اما با وجود بهبود کمیتی اینترنت و ادعای مقامات دولتی در مورد افزایش تعداد کاربران، وضعیت کیفی آن تغییر چندانی نداشته است.

حسن روحانی در تاریخ ۱۶ خرداد سال ۹۲ در پاسخ به درخواست بسیاری از هواداران خود که مطالبه دسترسی به سرعت بالای اینترنت را مطرح کرده بودند گفت: ما در شرایطی هستیم که محقق و دانشجوی ما میخواهد از اینترنت استفاده کند و در شأن مردم ما نیست که ساعتها در اینترنت منتظر اطلاعات باشند.

رئیس دولت یازدهم پس از انتخابات نیز در مصاحبه‌ای با شبکه ان بی سی آمریکا گفته بود: ما می‌خواهیم مردم در زندگی خصوصی خود کاملاً آزاد باشند. در جهان امروز، دسترسی به اطلاعات و حق گفت‌وشنود آزاد، و حق تفکر آزاد، حق تمام ملت‌ها از جمله مردم ایران است.

اما با گذشت یکسال از آغاز به کار دولت یازدهم عملکرد و بحث مداوم بر سر محروم کردن کاربران ایرانی ازخدمات اینترنتی، عملا در تعارض مستقیم با این اظهارات به شمار می‌رود و افراد و نهادهای مختلف نظیر شورای عالی مجازی و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با وجود حضور مقامات دولتی همچنان بر منقبض کردن این ابزار ارتباطی تاکید دارند.

در این زمینه علی جنتی، وزیر ارشاد، از حدود ۵ میلیون کاربر شبکه‌های ارتباطی چون وایبر و واتس‌اپ در ایران خبر داد و گفت: در مورد فیلتر یا رفع فیلتر شبکه‌هایی که مورد اقبال میلیونی مردم قرار گرفته باید با احتیاط برخورد کرد.

حال باید دید با تمام این وعده ها یکبار دیگر دولت در برابر خواسته قوه قضائیه مقاومت خواهد کرد یا در مقابل آن سر تسلیم فرو می‌آورد و به مصداق گفته محافظه کاران وظیفه هموار کردن جاده بهشت را برای مردم را به اجرا خواهد گذاشت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large