Skyscraper large

میراث شیراز؛ قربانى بین‌الحرمین!

6qz8e47r69zer-marziye armin- مرضیه آرمین

مرضیه آرمین

در شیراز، لودرها شبانه به جان خانه‌های تارخی می‌افتند و تاریخ این شهر را به چشم برهم زدنی با خاک یکسان می‌کنند. هیچ کس مسئولیت این فاجعه را بر عهده نمی‌گیرد اما نماینده‌ی این شهر در مجلس کشور، نگران انعکاس این اخبار است.

سه‌شنبه و چهارشنبه شب هفته‌ی گذشته، پیمانکار سازمان راه‌ و شهرسازی، در راستای اجرای “طرح بین‌الحرمین”، جهت ایجاد معبر برای هیات‌های عزاداری، اقدام به تخریب قسمت‌هایی از بافت تاریخی شیراز کرد. گفته می‌شود تخریب‌ این بناها که قدمت برخی از آنها به دوره‌ی ایلخانی نیز می‌رسد، بدون هماهنگی با میراث فرهنگی صورت گرفته است.

حامیان و نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی حاضر در محل که سعی در جلوگیری از تخریب آثار کردند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند؛ اما ضاربین تا کنون شناسایی نشده‌اند.  

اما روز گذشته نماینده‌ی شیراز، در گفتگو با خبرنگار پارلمانی “ایسنا”، پس از بیان این مطلب که باید به آثار باستانی این منطقه توجه شود گفت: “به اعتقاد من رسانه‌ای شدن و انعکاس این موضوع در رسانه‌ها در سطح ملی مشکلاتی را برای کل استان در روند جذب سرمایه و کارهای توسعه ایجاد می‌کند”.

“جعفر قادری” همچنین خاطرنشان کرد: “نمایندگان شیراز هم قطعا به میراث فرهنگی و تولیت، توصیه خواهند کرد که مسائل را در جلسات حل کنند تا مشکلات به بیرون درز نکند”.

در همین خصوص، “مدیر کل دفتر حفظ بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی”، با تاکید بر این که “تصمیمی برای تخریب این خانه و هیچ بنای تاریخی دیگری گرفته نشده بود” به خبرگزاری “میراث‌فرهنگی” گفت: “تخریب بافت تاریخی شیراز و خانه واجد ارزش تاریخی پورنواب (باقی‌مانده از دوره‌ی زندیه و خانه‌ی دختر فتحعلی شاه) تنها برای ایجاد معبری برای هیات‌های زنجیرزن و دسته‌های عزاداری بوده است”.

“سیاوش صابری” از اعزام گروهی جهت جمع‌آوری اطلاعات خبر داد و گفت: “تیم اعزامی به بافت تاریخی شیراز پس از گردآوری اطلاعات شروع به مستندسازی کرده و طی جلساتی که دفتر حفظ، با مدیر کل اداره راه و شهرسازی، فرماندار، استاندار و مدیر کل دفتر فنی استانداری گذاشته شده، مسئولان شهری متعهد شدند که بافت تاریخی شیراز ارزشمند است و نباید اقدام به تخریب این بافت کنند”.

صابری، ضمن بیان این مطلب که “وضعیت فعلی بافت‌های تاریخی کشور مربوط به تصمیمات پنج سال قبل میراث فرهنگی می‌شود”، گفت: “از زمانی‌که در مسیر توسعه کشور دچار بی‌توازنی شدیم، وضعیت حفاظت بافت‌های تاریخی کشور نیز به خطر افتاده است”.

وی همچنین افزود: “در طرح توسعه مجموعه شاه‌چراغ، تخریب این خانه‌ تاریخی و حتی اجازه‌ای برای تخریب این اثر و آثار تاریخی دیگر دیده نشده بود اما همانطور که می‌بینید بدون توجه به ضوابط میراث‌فرهنگی این اقدام ها انجام می گیرد”.

“دبیر انجمن معماران ایران” (طرح و شهر) نیز در این خصوص گفت: “از سال‌ها پیش تخریب‌های زیادی با هدف ایجاد «بین‌الحرمین» در شهر شیراز و در این منطقه تاریخی صورت گرفته است و در این راه، خانه‌های تاریخی زیادی که حتی برخی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بودند، تخریب شده‌اند”.

به گزارش ایسنا، “مسعود سلطانی‌فر”، “معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” نیز در پنج نامه‌ی جداگانه به دفتر مقام معظم رهبری، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت آستان حرم احمد بن موسی (ع)، توقف آنی روند تخریب بافت تاریخی شیراز را خواستار شده است.

در این میان، “مدیر حوزه تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) شیراز” با بیان این که از تخریب‌های اخیر در محدوده‌ی بافت تاریخی اطراف حرم خبر ندارد گفت: “پروژه توسعه حرم مجوز تخریب هر گونه ملک در اطراف حرم را دارد”. وی همچنین افزود: “تصمیمات در خصوص طرح توسعه حرم در شورای توسعه حرم اخذ می‌شود و رئیس این شورا هم استاندار فارس است”.

“حجت‌الاسلام محسن اسماعیل‌پور”، همچنین خاطر نشان کرد: “یکی از اعضای شورای توسعه حرم مطهر شاه‌چراغ (ع) اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس است و قاعدتا باید از تصمیم‌های این شورا هم اطلاع داشته باشد. تمام تصمیم‌هایی که در شورای توسعه حرم گرفته می‌شود با حضور اعضای مختلف من جمله میراث فرهنگی بوده است”.

اما سیاوش صابری در پاسخ به ادعای اساعیل‌پور مبنی بر داشتن مجوز جهت تخریب بناهای تاریخی گفت: “مصوبات برای تخریب یک بحث است و این که حرم توسعه یابد یک بحث دیگر. اما این که آثار تاریخی را تخریب می کنند قضیه بسیار متفاوت است، در آن توسعه قرار نیست هیچ اثر تاریخی تخریب شود. اگر می خواهند حرم شاهچراغ را توسعه دهند، نباید به آثار تاریخی کاری داشته باشند”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large