Skyscraper large

رشد سرطان و اختلاف در آمار

s6d54f65sdfبا بر سر کار آمدن دولت یازدهم و پرده برداری شخص وزیر از برخی آمارها و ارقام مربوط به مشکلات، تخلفات و همچنین کمبودهای این وزارت خانه و حوزه بهداشت و درمان کشور، خط قرمز اطلاع رسانی وارائه آمار تا حدی در این بخش از کشور کمرنگ تر شد تا جایی که امروز انتشار آمارهای درمانی در کشور دیگر مانند گذشته حساسیت مقامات و مسئولان را در پی ندارد.

در این میان اما موج انتقادات و پیگیری ها تنها از سوی دولت و وزیر آن ادامه نداشت، بلکه بخش مخالف دولت و منتقدان وزیر نیز بیکار ننشسته و به موارد تازه ای اشاره می کنند که به گفته آنها از سوی دولت و شخص وزیر مورد بی توجهی عامدانه و حذف اطلاع رسانی واقع شده است.

در تازه ترین انتقاداتی که از سوی اصولگرایان و منتقدان دولت به وزارت بهداشت وارد شده است، کتمان آمار رشد سرطان در کشور است. 

چرا سونامی سرطان را کتمان می کنید؟

در تازه ترین اخبار منتشر شده در حوزه درمان و سلامت کشور، روز گذشته یک خبرگزاری اصولگرا و منتقد دولت در گزارشی به نقل از رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران، از افزایش آمار سرطان در کشور خبر داد و به نقل از وی ضمن انتقاد از کتمان کردن سونامی سرطان در ایران نوشت:”نه تنها آمار سرطان در کشور بالا رفته که سن ابتلا نیز کاهش یافته است. دلایل کتمان سونامی سرطان در کشور، مواضع سیاسی و اجتماعی است.”

به نوشته خبرگزاری مهر، دکتر بهزاد رحمانی در خصوص رد ادعای سونامی سرطان در ایران از سوی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به خبرنگار مهر گفت: “واقعیت این است که آمار سرطان در کشور بالا رفته است اما اینکه چرا گفته شده که سونامی سرطان در کشور نداریم، می تواند ناشی از مواضع سیاسی و اجتماعی باشد. در هر صورت، گفتن آمار سرطان در کشور، سیاه نمایی نیست بلکه واقع نمایی است.” 

افزایش تعداد و کاهش سن ابتلاء

وی با تایید بر این موضوع که مراکز معتبر برای ارائه آمار مستند از سرطان در کشور نداریم، تاکید کرد: “تجربیات و مشاهدات روزمره پزشکان نشان می دهد که هم تعداد مبتلایان به سرطان در کشور بالا رفته و هم اینکه سن ابتلا به سرطان کاهش یافته است.”

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران ادامه داد: “به طور مثال در مورد سرطان پستان عنوان می شد که نباید قبل از ۳۰ سالگی به این سرطان فکر کرد. در حالی که خود بنده بیماری دارم که ۲۱ سال سن دارد و مبتلا به سرطان پستان است. همچنین مواردی از ابتلا به سرطان مقعد(رکتوم) در سنین زیر ۱۸ سال داشته ایم که نشان می دهد سن سرطان در کشور کاهش یافته است.”

رحمانی ادامه داد: “همچنین، خوشایند نبودن دلایل افزایش موارد ابتلا به سرطان در کشورمان، می تواند یکی دیگر از علل کتمان افزایش موارد ابتلا به سرطان در کشور باشد. داستان بنزین پتروشیمی، همان موضوعی است که به طور واضح روی وضعیت تنفسی افراد تاثیر گذاشته بود. بطوریکه در حال حاضر میزان مراجعات بیماران ریوی به مراکز درمانی، خیلی کمتر شده است.”

به گفته وی، آلودگی آزبست در لنت ترمزهای غیر استاندارد، از دیگر دلایل افزایش موارد ابتلا به سرطان است. 

ریشه افزایش آمار مبتلایان

رحمانی با اشاره به فاکتور گذشت زمان در ابتلای بیماران و افزایش آمار امروز کشور در خصوص سرطان افزود: “ما انتظار نداریم که عوارض این قبیل آلودگی ها همین فردا ظاهر شود. به عنوان مثال، فردی که به دنبال خلط خونی به پزشک مراجعه می کند، ۳ تا ۵ سال از ابتلای او به سرطان ریه گذشته است. همین طور فرد مبتلا به سرطان مری که با اولین لقمه ای که در گلو گیر می کند و به پزشک مراجعه می کند، ۳ سال از بیماری او گذشته است.”

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اعلام اینکه هر انسانی اگر ۸۰ سال عمر کند، در طول عمرش هزار بار سرطان می گیرد، گفت: “سیستم ایمنی بدن این سرطانها را کنترل می کند و هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود، موارد ابتلا به سرطان افزایش می یابد. بنابراین، سیستم ایمنی بدن، بزرگترین نقش را در جلوگیری از ابتلا به سرطان دارد.”

رحمانی از استرس به عنوان مهمترین عامل در تضعیف سیستم ایمنی بدن نام برد و افزود: “متاسفانه استرس بسیار بالا در جامعه دیده می شود. علاوه بر آن، استفاده زیاد از افزودنی ها و نگهدارنده ها در مواد غذایی و همچنین آلودگی هوا، دست به دست هم داده اند و آمار ابتلا به سرطان در کشورمان را بالا برده اند.”

وی از برگزاری نهمین کنگره سالیانه انجمن جراحان عمومی ایران، در روزهای دوم تا چهارم مهر ماه امسال در مرکز همایشهای رازی خبر داد و گفت: “کنگره امسال با هدف نگرشی بر جراحی های کاربردی سرطانها برگزار خواهد شد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large