Skyscraper large

ضرب و شتم دراویش گنابادی در گفتگو با خانواده‌ها

+gf87e9+8r7tete

مژگان مدرس علوم

صبح روز شنبه ۲۸ شهریور برای چندمین بار متوالی دراویش گنابادی در اعتراض به وضعیت بحرانی عزیزان دربند خود و افزایش فشارهای امنیتی بر جامعه دراویش به قصد تجمع در مقابل دادستانی حرکت کردند اما  ماموران اطلاعات و امنیتی که با صد‌ها ون و گارد ویژه امنیتی در محدوده بازار ۱۵ خرداد تهران مستقر شده بودند و با جلوگیری از تجمع دراویش شروع به بازداشت و ضرب و شتم آن‌ها کردند.

خدیجه برزگر، همسر مصطفی دانشجو که هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می برد در مورد یورش ماموران به تجمع دراویش به “راه دیگر” می گوید: ” از اول صبح صدها مامور گارد ویژه با ون ها منتظر دراویش بودند. تعداد زیادی از برادرای درویش را با ضرب و شتم به کلانتری های مختلف منتقل کردند و الان زنان درویش را هم در ون و خیابان نگه داشته اند. آقای ساجدی نیا رئیس پلیس هم آمدند و گفتند که دراویش باید برگردند اما خانواده ها گفتند یک مقام قضایی باید پاسخ ما را بدهد زیرا در اسفند ماه هم که دراویش تجمع کردند آقای ساجدی نیا قول و قرارهایی دادند اما به هیچیک عمل نکردند. الان هم همان حرفها را تکرار کردند و خانواده ها هم گفتند متفرق نخواهند شد.”

ماموران انتظامی و امنیتی تعدادی از زنان درویش را در خیابان بهشت تهران مورد یورش و ضربات باتوم قرار داده و قصد انتقال آنها را به حسینیه دراویش داشتند. زنان دراویش در حالی مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند که کودکان آنها همراهشان بودند و صدا فریاد و گریه آنها فضای آنجا را پر کرده بود. شماری از این زنان جز مددکاران اجتماعی بوده و برخی نیز جزو خانواده‌های نه وکیل و فعال حقوق دراویش محبوس در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز بودند.

خانم برزگر که فارغ التحصیل رشته حقوق است بعد از یکماه کار در دادگستری از ادامه فعالیت او ممانعت بعمل آمد و پروانه وکالت به او داده نشد؛ مانند همسرش که شش ماه پروانه وکالت داشت اما بعد پروانه وکالتش را باطل کردند.

او با تاکید بر اینکه فشارها بر روی دراویش از ده سال پیش با شدت افزایش یافته است توضیح می دهد: “از زمانیکه حسینیه دراویش در قم را تخریب کردند فشارها و تهدیدها شروع شد و روز به روز هم در حال افزایش است. اعتصاب غذای عزیزان ما هم بخاطر همین فشارهاست و شرایط غیر قابل تحمل شده است. از زمانیکه بند ۳۵۰ را دارند منحل می کنند، زندانیان سیاسی و عقیدتی را به بندهای دیگر که زندانیان با جرایم عادی نگهداری می شوند منتقل می کنند. دراویش زندانی را حتی از حقوق یک زندانی عادی محروم کرده اند و حق هواخوری و استفاده از کتابخانه و.. را از آنها گرفته اند.”

خانم برزگر اضافه می کند: “البته در این سه سال گذشته تمام این سختی ها را تحمل کردند اما الان خواسته آنها فرق می کند و بخاطر فشار بر جامعه دراویش اعتصاب کرده اند و وصیت نامه خود را هم نوشته اند و می خواهند نگاه امنیتی از روی دراویش برداشته شود. این نه تن بخاطر احقاق حقوق دراویش و برقراری عد الت دست به اعتصاب غذا زده اند و تا پایان ادامه می دهند. دراویش همدل و متحد هستند و خود را اعضای یک خانواده می دانند و به همه مراجع نامه نوشتند اما وقتی می بینند هیچکس توجهی نمی کند چاره ای نمی بینند تا جان خود را در کف دست بگیرند. الان هم وقتی خبر ضرب و شتم دراویش به دراویش دیگر در شهرهای دیگر رسیده آنها اعلام کرده اند که قرار است به سمت تهران حرکت کنند و به ما بپیوندند.”

در پی انتشار اخبار بازداشت گسترده دراویش گنابادی و انتقال آنان به کلانتری‌های مختلف، دراویش سایر نقاط کشور اعلام کردند برای پیوستن به برادران بازداشت شده‌شان به سمت تهران حرکت خواهند کرد. آنها اعلام کرده‌اند ساعت نه صبح فردا یکشنبه ۳۰ شهریور مقابل دادستانی تهران حضور یافته و خواهان پایان دادن به فشارهای امنیتی تحمیل شده بر دراویش و یا بازداشت و زندانی شدنشان خواهند شد.

همچنین، شیرین عبادی، وکیل برنده نوبل صلح و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای سرگشاده همزمان با حمله نیروهای امنیتی به دراویش گنابادی معترض در مقابل دادستانی تهران از آقای‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل خواسته است در دیدار با مقامات ایرانی آنان را مجاب کند تا سیاست مدارا و پرهیز از خشونت را براساس گفته‌هایشان و همچنین تعهدات بین المللی در خصوص این افراد و دیگر گروه‌های مذهبی ایرانی به کار بندند. 

مریم شیرینی، همسر امیر اسلامی که بارها صحبت هایش از شدت گریه قطع شد با بیان اینکه وضعیت بسیار بحرانی است و عزیزان ما دربند دارند جانشان را از دست می دهند، می گوید: “با جلوگیری از تجمع دراویش ما را داخل ون کردند و الان که با شما صحبت می کنم ما را جلوی حسینیه گذاشته اند اما دراویش قرار است فردا صبح جلوی دادستانی تجمع کنند.”

او ادامه می دهد: “هفته هاست که از شوهرم بی خبرم و فقط از دیگر زندانیان می شنوم که حالش بسیار بد است وقتی پیگیری می کنیم می گویند شما دروغ می گویید آنها اعتصاب غذا نکرده اند! عزیزان ما در زندان دارند جان خودشان را از دست می دهند مسئولین می گویند اخبار کذب از زندان می دهند. آقایان از خدا می خواهند که عزیزان ما در زندان بمیرند و راحت شوند اما باید همه دراویش را اعدام کنند تا خیالشان راحت شود. مگر نمی گویند جرم ما درویشی است و همسران ما را دربند کرده اند، مگر حسینیه های ما را خراب نمی کنند پس حالا که با پای خودمان آمدیم اعداممان کنند.”

همسر اسلامی خاطرنشان می کند: “به ما می گویند شما مجرمید حالا که ما دست بسته و چشم بسته خودمان را به اوین معرفی می کنیم به ما حمله می کنند و با باتوم کتکمان می زنند. مادران را جلوی بچه ها کتک می زدند و در حالیکه بچه شیرخواره در بغل زنان است آنها را کتک می زدند؛ اینها از قوم معاویه بدترند کارهایی که می کنند معاویه نکرده است. اخوی ها را جلوی چشممان اینقدر با باتوم زدند و بعد سوار ون کردند و بردند کلانتری و اصلا نمی دانیم الان کجا و در شرایطی هستند.”

او خطاب به مسئولین کشور ادامه می دهد: “از شخص اول مملکت یعنی آقای خامنه ای تا مسئولین رده های پایین تر می خواهیم که به حقوق دراویش در این مملکت احترام گذاشته شود. اگر مجرم هستیم دستگیرمان کنند و اگر نه که به این همه فشارها و محدودیت ها بر جامعه دراویش پایان دهند و حقوق ما را مانند هر شهروندی رعایت کنند.”

خانم شیرینی سخنان خود را با این جمله که “درویش خدا نیست، خدا درویش است و خدا با ماست” پایان می برد.

بر اساس گزارش ها، ابعاد بازداشت و برخورد خشونت آمیز با دراویش بسیار گسترده بوده بطوریکه نزدیک به پانصد نفر از دراویش را دستگیر و به کلانتری‌های مختلف تهران منتقل کردند.

نهادهای قضایی و امنیتی در ایران از اواسط دهه ۸۰ محدودیت‌های زیادی را برای دراویش ایجاد کرده‌‌اند و بسیاری از حسینیه ها را ویران و شمار زیادی از دراویش را در این سال‌ها از کار محروم و یا برخی از آنها را به زندان انداخته اند. دراویش گنابادی سالهاست صدای خود را به شکل‌های مختلف به گوش مسوولان کشور رسانده‌اند اما اعتراض آنها تنها بر موج دستگیری‌ها و تخریب‌ها و بازداشت‌ها و شلاق‌ها و تبعید‌ها افزوده است به طوری که ۹ وکیل و فعال حقوق اهل عرفان و تصوف به بیش از ۶۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

رضا انتصاری، حمیدرضا مردادی،مصطفی عبدی، کسری نوری و افشین کرم‌پور، امیر اسلامی، فرشید یداللهی، مصطفی دانشجو و امید بهروزی نه درویشی هستند که از تاریخ ۹ شهریور در اعتراض به ظلم و ستم به جامعه دراویش در اعتصاب غذا بسر می‌برند.

گفتنی است، در آخرین ساعات پایانی روز شنبه زنان درویش و کودکانشان که در کوچه معراج خیابان بهشت تهران به محاصره نیروهای امنیتی درآمده بودند، پس از پایان محاصره به ترک محل پرداخته و اعلام کردند ساعت نه صبح روز یکشنبه ۳۰ شهریور برای احقاق حقوقشان مقابل دادستانی حاضر خواهند شد. این در حالی است که بر اساس گزارش ها حدود پانصد تن از مردان درویش اینک در کلانتری‌های تهران در حال پس دادن بازجویی به اتهام تجمع غیرقانونی هستند تجمعی که هرگز تشکیل نشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large