Skyscraper large

داعش شیعی و مذاکرات هسته‌اى

tajzade-fh789fg6 مصطفی تاج زاده mostafa tajzade

سید مصطفی تاج‌زاده

یکم) ائتلاف حزب پادگانی و جبهه طالبانی پس از عزل دکتر فرجی دانا بر حملات خویش علیه دولت افزوده خواهان لغو تفاهم ژنو شده است. ارزیابی سردار کریمی را در این زمینه ملاحظه فرمایید: «مذاکرات هسته‌ای یک سال اخیر دولت یازدهم با گروه ۵+۱ نتیجه‌ای جز تشدید تحریم ها، تحقیر و تهدید نداشته است.» وی هم چنین مدعی شد که دولت تدبیر و امید «درحوزه‌های داخلی نیز از خط قرمز نظام عبور کرده و رخنه و شکاف سیاسی را افزایش داده است. در زمینه فرهنگی نیز موجب نگرانی عمیق رهبر شده است.» (شرق۹۳/۰۶/۱۱) 

در همین جهت آقای سلیمانی که او نیز مانند سردار قدوسی با رانت سیاسی نظارت سپاهی – استصوابی به مجلس راه یافته است، خواستار برهم زدن تفاهم ژنو شد. با این استدلال که چون «طرف مقابل در موارد متعددی توافق نامه را نقض کرده و اقدامات غیرقانونی انجام داده است، دولت مردان ما باید بستر لازم را فراهم کنند که جمهوری اسلامی ایران به کلی از این توافق نامه خارج شود و طرح جدیدی ارائه شود که منافع ملت ایران به طور جامع در آن لحاظ شده باشد.» (رسالت۹۳/۶/۱۷) 

البته هیچ کس از طرح هسته‌ای جدید جبهه پایداری خبر ندارد اما همه می دانند وقتی دولت نهم، که اتفاقا آقای سلیمانی نیز یکی از وزرایش بود، تصمیم به قطع مذاکرات با سه کشور اروپایی گرفت راه را برای تحریم‌های بی‌سابقه علیه ما فراهم کرد. خدا می داند این بار قصد دارند با ایجاد مانع در راه دست یابی به توافق جامع و شکست مذاکرات چه بلایی بر سر میهن و مردم بیاورند. 

دوم) سخنگوی دولت درباره وضعیت درآمدها و ذخایر ارزی کشور اعلام کرد «هنوز میلیاردها دلار پول در بانک‌های مختلف جهان داریم … ما توانایی روزانه تولید چهارمیلیون بشکه نفت را داریم که در حال حاضر صادرات تنها یک میلیون بشکه امکان پذیر است. در برخی حساب‌ها پول همین میزان صادرات را هم نمی توانیم به ریال تبدیل کنیم… در هشت سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار به حساب کشور واریز شد (سالانه به طور متوسط ۸۸ میلیارد دلار) اما منابع مالی جاری کشور ۲۵ میلیارد دلار هم نیست.» (شرق ۹۳/۶/۱۶) 

سخنگوی هیأت مذاکره کننده ایرانی نیز به پرسش درباره شکست احتمالی مذاکرات چنین پاسخ داد: «بگذارید اصلا به این موضوع فکر نکنیم گزینه جایگزین مذاکرات بسیار وحشتناک است چرا که منبع تازه‌ای برای تنش به این منطقه پیچیده می افزاید چون اگر ما به توافق نرسیم، شرایط به پیش از توافق نامه بازمی گردد.» (شرق ۹۳/۶/۱۸) 

توجه شود که تکفیری‌های وطنی درست زمانی در پی لغو تفاهم نامه ژنو برآمده اند که به تصریح آقای عراقچی «حدود هفتاد درصد توافق آماده و سی درصد از متن به صورت نقطه چین تدوین شده است. این سی درصد از نظر کیفی و محتوایی تأیید نشده اما در این زمینه پیشرفت خوبی داشتیم و این پیشرفت‌ها دلیل تمدید مذاکرات بوده است.» (ایران ۹۳/۶/۱۹) 

وی هم چنین هشدار داد که «فرصت یک ساله مذاکرات ۲۴ نوامبر (۳ آذر) به پایان می رسد. ادامه شرایط فعلی بعد از این تاریخ به شدت مشکل است و پس از پایان موعد مقرر در اروپا و آمریکا شرایط تفاوت خواهد کرد.» (۹۳/۶/۱۹) 

سوم) در قرون وسطی کلیسا و در عصر جدید استعمارگران همواره اسلام را دین زور و شمشیر خوانده اند که مهم‌ترین رسالت پیروانش جنگ علیه غیرمسلمانان است. به زعم آنان جنگ طلبی و خشونت ورزی در ذات این دین است. با توجه به قدمت و مقبولیت چنین دیدگاهی در غرب تصاویر سر بریدن یک خبرنگار آمریکایی تنها بیانگر وحشی گری آمران و مباشران نیست بلکه مهم تر تأییدگر و تثبیت کننده آن اتهام کهن هزارساله است. به همین دلیل کمتر پدیده‌ای به اندازه قتل فجیع مذکور می تواند احساسات جهانیان به ویژه غربی ها، مؤمن و غیر مؤمن، را جریحه دار کرده و آنان را به حمایت از دخالت نظامی ناتو در خاورمیانه ترغیب می کند. در حقیقت جنایات داعش اوضاع جهانی را تاحدود زیادی شبیه روزهای پس از ۱۱ سپتامبر کرده است. فضای دنیای یک بار دیگر میلیتاریزه و نظامی شده و در منطقه نیز دولت‌ها و نیروها آرایش تازه‌ای به خود گرفته اند و جنگ با داعش بر مقابله با ایران و شیعیان اولویت یافته است. اکنون جمهوری اسلامی می تواند و باید از تغییر ایجاد شده حداکثر بهره را ببرد و منافع ملت ایران را تأمین کند. از جمله وظایف موافقان دست یابی به توافق جامع هسته‌ای آن است که به افشای طرح‌های حرام خواران سیاسی و اقتصادی تحریم و طرفداران تداوم و تشدید تحریم‌ها و تهدیدها بپردازند و برای مردم تبیین کنند که این توافق چه نقش مهمی در تثبیت سیاسی میهن، بهبود اوضاع اقتصادی مردم، انزوای داعش شیعی، برچیده شدن فضای امنیتی و پلیسی، تعامل گسترده و توأم با احترام متقابل با جهانیان، رشد و شکوفایی فرهنگی و گذار به دموکراسی دارد. بنابر این نباید اجازه داد که این فرصت از دست ملت برود.

 


  • بازنشر از نوروز
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large