Skyscraper large

روسیه؛ بازیگری غیر قابل اعتماد

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

روابط ایران و روسیه در طول تاریخ همواره دستخوش اتفاقاتی بوده که هیچگاه نتوانسته نگاه مثبت مردم ایران را به این همسایه شمالی جلب کند و همواره روسیه به عنوان کشوری غیر قابل اعتماد که تنها بر اساس منافع خود با ایران رابطه برقرار می‌کند در جامعه مطرح گردیده است.

همانگونه که انتظار می‌رفت انتشار خبر قرارداد  اقتصادی ۷۰ میلیارد یورویی ایران با روسیه که به عنوان دور زدن تحریم‌ها ماه گذشته صورت گرفت، مخالفت زیادی را در داخل کشور به دنبال داشت و همگان بر این نکته اذعان دارند که روسیه بازیگر غیر قابل اعتمادی در عرصه جهانی است.

در این رابطه بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه روس‌ها هیچ‌گاه قابل اعتماد نبوده‌اند به دولت حسن روحانی نسبت به فسخ قرارداد‌های اقتصادی از سوی مسکو هشدار داد و گفت: تجربه تاریخی روابط سیاسی و اقتصادی ایران با روس‌ها نشان داده است که آنان قابل اعتماد نیستند، روس‌ها تا زمانی که منافعشان ایجاب کند با ایران خوبند، اما به محض کشیدن شدن دست محبت آمریکا و کشورهای غربی بر سرشان باز به تعهداتشان به جمهوری اسلامی ایران پشت خواهند کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه روس‌ها را بازیگران ماهری هستند که تنها برای تامین منافع خود بازی می‌کنند و هرگاه دچار شرایط ناپایداری شوند دست همکاری به سوی ایران دراز می‌کنند و ادامه داد: روس‌ها طی چهار دهه گذشته از اعتماد ایران به اشکال مختلف سوء استفاده کردند، اما اکنون که مورد غضب غرب و آمریکا قرار گرفته‌اند به صورت تاکتیکی دست یاری به سوی ایران دراز کرده‌اند.

بدون هیچ تردیدی امروز که روسیه به دلیل مداخلات خود در اوکراین مورد تحریم‌های گسترده از سوی اروپا و آمریکا قرار گرفته است برای تامین مایحتاج خود نیازمند جایگزینی است که از آن طریق بتواند خلاء خروج غرب از بازارهای خود را پر کند و به این دلیل نگاه گسترده‌ای را به سوی هم پیمانان شرقی و کشورهای خاورمیانه دارد.

اما با نگاهی به گذشته مشاهده می‌شود که در طول هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال گردید کشورهایی نظیر روسیه و چین با همراهی از صدور قطعنامه‌های شورای امنیت توانستند اقتصاد ایران را در اختیار خود بگیرند که امروز برخی از مسئولان جمهوری اسلامی به اشتباه خود در اتخاذ این سیاست‌ها اعتراف کرده و آنرا تقبیح می‌کنند.

مقامات جمهوری اسلامی، روسیه و چین را بزرگترین متحد خود در بحث مناقشه هسته‌ای و ابراز مخالفت با غرب به سرکردگی آمریکا می‌پندارند اما در حقیقت روسیه و چین بازیگران اصلی در رقابت راهبردی میان ایران و آمریکا هستند و سردمداران این دو کشور به عنوان قدرت‌های بزرگ دنیا و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، نقش مهمی در شکل‌گیری تحریم‌ها و دیگر جنبه‌های حرکت‌های بین‌المللی در برابر برنامه هسته‌ای ایران ایفا کردند.

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اساس سیاست خارجی روسیه و چین در قبال ایران را فریب و نیرنگ دانسته که اعتماد و اطمینانی نسبت به مواضع روسیه وجود ندارد می گوید: اساس سیاست خارجی روسیه بر فریب و نیرنگ برای به دست آوردن حداکثری منافع‌ است.

حال با انعقاد قرار داد ۷۰ میلیارد یورویی میان ایران و روسیه یکبار دیگر به اسم دور زدن تحریم ها بخش بزرگی از اقتصاد کشور نیازمند همراهی با کشوری گردیده است که در این زمینه پیشینه خوبی ندارد.

اما نکته مهمی که در انعقاد این قرار داد از سوی مقامات ایران مطرح شده است بحث دور زدن تحریم‌ها است که این مساله یادآور تخلفات گسترده‌ برخی افراد نزدیک به حاکمیت و سرداران سپاه در به دست آوردن سودهای کلان و ماجراهای سه هزار میلیاردی و بابک زنجانی است که تحت لوای همین دور زدن تحریم ها صورت گرفت.

این تخلفات گسترده باعث گردید که در اسفند سال گذشته حسن روحانی در دیدار مجمع نمایندگان استان یزد، با انتقاد از روش‌های بکارگیری دور زدن تحریم‌ها گفت: عده ای به جای دور زدن تحریم ها منافع ملی را دور زدند و مدعی بودند که می‌توانند تحریم‌ها را دور زده و آثار تحریم را از بین ببرند، اما آنها در عمل ملت و منافع ملی را دور زدند، بطوریکه امروز پس گرفتن حقوق مردم از این افراد به یک معضل تبدیل شده است.

اما امروز باز هم شاهد این مساله هستیم که در دولت روحانی نیز بحث دور زدن تحریم ها مطرح گردیده و در آستانه مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی تن به امتیاز دهی به همسایه شمالی خود داده است، در حالی که مقامات کرملین همواره بر این مساله تاکید دارند که نسبت به قطعنامه‌های شورای امنیت در قبال ایران پایبند هستند.

اما این‌‌‌که روسیه تا چه اندازه می‌‌‌تواند به تعهدات خود پایبند باشد، بسیار مهم است چرا که با توجه به تجریه ۳۵ سال گذشته روسیه کشور قابل اعتمادی در قبال ایران نبوده است و مقامات جمهوری اسلامی برای جلب و جذب حمایت این کشور تا کنون بهای بسیار سنگینی پرداخته  که اگر این سرمایه را برای بهبود با جامعه جهانی به کار می‌بردند، بخش عمده ای از مشکلات ایران و غرب حل شده بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large