Skyscraper large

محوریت اعتدال در ائتلافی پنهان

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

سالهاست دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی بر طبل مخالفت با هم کوبیده‌اند و هر آنچه در چنته داشتند برای غلبه بر یکدیگر به کار گرفته‌اند، اصولگرایان ساختار شکنی و عبور از خطوط قرمز نظام را اتهام جریان اصلاحات می‌دانند و در مقابل اصلاح طلبان طیف محافظه کار را به استفاده از اهرم های فشار و درون حاکمیتی برای دشمنی با خود متهم می‌کنند.

پس از اتمام دوره اصلاح طلبان بر قوای مجریه و مققنه، اصولگرایان با در اختیار گرفتن نهاد‌های قانون گذاری و اجرایی کشور، طرح یکدست کردن حاکمیت را به سرانجام رسانند و عملکرد فاجعه آمیز آنان در هشت سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، نتیجه‌ای جز اقتصاد ورشکسته و انزوای سیاسی را برای کشور به ارمغان نیاورد.

با قدرت گرفتن اصولگرایان در مراکز قدرت پس از اصلاح طلبان، جناح‌های تندرو نیز دایره فعالیت خود را گسترش داده و چنان برای رسیدن به اهداف شخصی و جناحی هر آنچه خواستند به مرحله اجرا رساندند که برخی از اصولگرایان از انتصاب به این گروه ها تبری جسته و عملکرد آنان را مورد نکوهش قرار داده‌اند.

عملکرد تندرویان حکومتی به ویژه اعضای جبهه پایداری در مجلس نهم به گونه‌ای بوده است که به نظر می‌رسد اصولگرایان معتدل با نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم، دست به پیمانی نانوشته با اعتدالگرایان و اصلاح طلبان علیه تندرویان زده‌اند تا بتوانند علاوه بر تصاحب اکثریت مجلس آینده، راه را برای تندروی های این گروه در مسیر رسیدن به کرسی وکالت مردم سخت و دشوار کنند.

اصولگرایان معتدل تجربه خوبی از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که منجر به پیروزی اعتدالگرایان با همراهی اصلاح طلبان گردید، بدست آورده‌اند و نیک می‌دانند که تندروی علاوه بر اینکه در دولت کنونی دارای جایگاه نیست، مورد قبول جامعه نیز قرار ندارد و حیات سیاسی خود را در همراهی با طیف معتدل جامعه جستجو می‌کنند.

اصولگرایان معتدل مجلس که در دو فراکسیون اصلی رهروان ولایت و اصولگرایان حضور دارند در صف کشی‌های درون جناحی، مسیر خود را از اعضای جبهه پایداری جدا می‌دانند و عملکرد این جبهه کم وزن در اردوگاه اصولگرایی را نمی‌پسندند و آنرا باعث دو دستگی و شکاف در جریان اصولگرا می‌دانند.

با پیروزی جریان اعتدال – اصلاحات در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری طیف محافظه کار به خوبی بر این نکته واقف شد که رقابت درون جناحی و حمایت از جناح‌های تندرو تنها به شکست آنان می‌انجامد و نیک می‌دانند که افراط و تفریط به‌خوبی می‌تواند رمق آن‌ها را برای انسجام‌بخشی به تشکیلات و ترمیم نقاط ضعفشان بگیرد و امکان موفقیت را در آوردگاه انتخابات پیش رو به مقدار محسوسی کاهش دهد.

در این میان اعضای جبهه پایداری و رهبر معنوی آن محمد تقی مصباح یزدی همانند انتخابات گذشته طرح وحدت با دیگر گروههای اصولگرا را نادرست می دانند و وی در این رابطه می گوید: باید توجه کرد در زمانی که جنس نابی مثل ولایتمداری، اصولگرایی و آرمان‌خواهی در جامعه طرفدار پیدا می‌کند، جنس قلابی آن هم زیاد می‌شود.

مدیر موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی که رهبری طیف تندرویان را بر عهده دارد آشکارا در جلسات خود با اعضای این جبهه تاکید می‌کند که باید به دنبال کسب اکثریت در مجلس آینده باشند و با انتقاد نسبت به عملکرد طیف اصولگرا در مجلس کنونی ساز مخالف با دولت یازدهم را نیز کوک می‌کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی در اظهار نظری با انتقاد از افراط و تفریط که وجه مشترک افکار و رفتار این طیف است، می‌گوید: اقلیتی افراطی همیشه فرصت طلبی می کنند و می خواهند با سؤاستفاده از مفاهیم مقدس در جامعه، اهداف باندی را تأمین کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار خود با جمع ائتلاف اصلاح طلبان در مشهد نیز با اشاره به انتخابات سال آینده مجلس می گوید: باید آزادی بیان باشد که افراد حرف بزنند و مردم انتخاب کنند و این امر باید نهادینه شود، من نقش اساسی را به مردم می​دهم و مردم در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران نقش خود را نشان دادند. مردم افکار روحانی را پسندیدند چون با افکار خودشان می​ساخت و انتخابات به شکل سالم برگزار شد و رای مردم از صندوق به در آمد.

در این میان جریان اعتدالگرا و اصلاح طلب نیز به همراهی اصولگرایان معتدل روی خوش نشان داده و آنرا بهترین روش در تقابل با جریان تندرو ارزیابی می‌کنند و تنها راه نجات کشور را درآشتی ملی در گروههای سیاسی کشور می‌دانند.

در این رابطه سید محمد خاتمی لیدر جریان اصلاحات در اظهار نظری گفته است: راه‌حل مشکلات کنونی میدان دادن به افرادی با زبان تند و حصر و محدود کردن نیروها نیست بلکه مصلحت نظام ما آشتی ملی است در حالیکه عده‌ای به‌جای آشتی به حذف و کینه می‌اندیشند.

هر چند حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران اعلام کرده است اصلاح‌طلبان و کارگزاران به شکل متحد و با محوریت محمد خاتمی وارد عرصه انتخابات خواهند شد، اما سران این طیف به خوبی بر این نکته واقف هستند جریان اصلاحات مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی قرار ندارد و حیات این نگرش در همراهی با اعتدالگرایان رقم خواهد خورد و تندروی‌های گذشته آنها تنها به انزوای سیاسی بیشتر این جریان بدل خواهد گردید.

در خاتمه باید گفت با دسته بندی کنونی و نزدیکی مواضع طیف‌های معتدل در قبال تندرویان، ائتلافی نانوشته میان اصلاح طلبان ،اعتدالگرایان و اصولگرایان معتدل جهت حضوری پررنگ در مجلس آینده در حال شکل گیری است که می‌توان امید داشت با پیروزی آنان در انتخابات مجلس دهم و همراهی با دولت حسن روحانی راه برای بهبود اوضاع کشور مهیا گردد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large