Skyscraper large

ناتو و تهدید آغاز جنگ علیه روسیه

yui7896351rtyrدو روز پس از برگزارى انتخابات پارلمانى و محلى در کریمه، آمریکا این انتخابات و نتایج آن را غیر قانونی خواند؛ این نخستین انتخابات محلی در کریمه از زمان الحاق آن از اوکراین به روسیه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به محکوم کردن اقدام غاصبانه روسیه در تجاوز به خاک اوکراین و الحاق بخشی از خاک این کشور به خود را ادامه می‌دهد. 

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات کریمه، حزب هواداران روسیه بیش از ٧١ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. 

همزمان فاکس نیوز به نقل از فرمانده ناتو نوشت که این ائتلاف، تهدید متحدانش در منطقه بالتیک را تحمل نمى کند و در صورت نیاز به اقدام متقابل دست خواهد زد. 

 ژنرال فیلیپ بریدلاو گفت که در صورت انجام حملات غیررسمی و پنهانیِ روسیه علیه متحدان ناتو، جنگ آغاز خواهد شد. 

بریدلاو در جریان سخنرانی در شورای آتلانتیک گفت: اگر کرملین تلاش کند تا به یکی از متحدان ناتو در مرز روسیه وارد شود و در آن مداخله کند (نظیر جمهوری‌های شوروی سابق در حوزه بالتیک) ماده ۵ منشور ناتو را نقض کرده است؛ در این ماده آمده که در صورت حمله به یکی از کشورهای عضو ناتو ائتلاف باید به حمایت و دفاع از آن بپردازد. 

ژنرال بریدلاو ادامه داد: ما در مرزهای کشورهای متحد ناتو با مردان سبزپوش روس مواجه هستیم و باید آن‌ها را تحت کنترل قرار دهیم. در نشست ماه جاری میلادی ناتو در ولز، انگلیس نیز با مقام‌های مربوطه به بررسی این مساله پرداختیم و همگی به توافق رسیدند اگر این مردان سبز پوش به کشورهای عضو ناتو حمله کنند، ما باید از ماده ۵ منشور ناتو استفاده کرده و به دفاع از متحد ناتو بپردازیم. 

اینکه چگونه از کشور عضو ناتو باید در صورت مداخله نظامی روسیه دفاع کرد هنوز معین نشده اما بریدلاو گفته که در نشست ولز متحدان به تشکیل یک نیروی واکنش سریع توافق کردند که البته هنوز جزئیات آن مورد بحث است. 

این ژنرال ارشد ناتو افزود: ناتو همچنین باید یک مقر فرماندهی جدید ایجاد کند تا تنها بر واکنش به تهدیدها علیه اعضای ناتو و چگونگی واکنش سریع تمرکز داشته باشد. امیدوارم که استقرار نیروهای ناتو در کشورهای هم مرز روسیه باعث انجام تمهیدات برای انجام فعالیت سریع سربازان در شرایط وخیم شود. این مساله قرار است در جریان نشست کمیته نظامی ناتو ماه جاری میلادی در ویلنیوس، لیتوانی به بحث گذاشته شود. 

وی گفت که در حال مشاهده مداخله پنهان در مولداوی است، که عضو ناتو نیست. این ژنرال نیروی هوایی آمریکا ادامه داد، سربازان آمریکایی باید بخشی از نیروی جدید واکنش سریع باشند تا به مقابله با آنچه که جنگ مخفیانه روسیه در شرق اروپاست بپردازند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large