Skyscraper large

اصلاح‌طلبان و ضرورت تداوم حرکت جبهه‌اى

9fg8hg4f

عکس از ایلنا

حمید‌رضا جلایی‌پور

دغدغه‌ی اصلاح‌طلبان فقط حضور در قدرت نیست. برای اصلاح‌طلبان قوی شدن جامعه، حاکمیت قانون، حقوق شهروندی، مردم‌سالاری، توسعهٔ اقتصادی، عدالت اقتصادی و آزادی‌های مدنی و فرهنگی و اجتماعی و دینی مهم است و مهم خواهد ماند. اگر قرار بود اصلاح‌طلبان سر این موارد کوتاه بیایند مانند‌‌ همان مکتب ایرانی می‌شدند و از چشم مردم می‌افتادند. یکی از ویژگی‌های اصلاحات این است که یک حرکت جمعی است و نه فردی. افراد موثر در آن حضور دارند و از لایه‌های مختلف تشکیل شده است. اینکه آقایان خاتمی و هاشمی در مردم نفوذ دارند به خاطر این نیست که مثلا آقای هاشمی سردار سازندگی بوده و آقای خاتمی رئیس اصلاحات، بلکه بخاطر این است که این‌ها از حقوق مردم دفاع می‌کنند و هزینه‌اش را هم می‌دهند. برای همین هم مورد احترام مردم هستند و وزن و نفوذ اجتماعی و سیاسی‌شان رو به افزایش بوده است. بعد از آن‌ها تشکل‌های سیاسی اصلاح‌طلبان هستند که در قالب شورای هماهنگی فعالیت می‌کنند. 

…تعداد زیاد احزابی که بخش بزرگی از جامعه‌ را نمایندگی نمی‌کنند لزوما به سود دموکراسی نیست. فرایند حاکمیت قانون و حقوق شهروندی و مردم‌سالاری تکامل‌یافته معمولا مبتنی بر نظام دو-سه حزبی است. یعنی اختلافات و دیدگاه‌های جناح‌ها در همه کشورهای دموکراتیک در قالب چند حزب بزرگ سامان می‌گیرد در حالیکه در ایران هنوز در مرحله جبهه‌بندی‌های سیاسی هستیم. اگر ده‌ها جبهه و تشکل داشته باشیم که دیگر فرآیندهای دموکراتیک به نحوی کارآمد عمل نمی‌کنند و بیشتر به هرج و مرج سیاسی می‌انجامد. افراطی‌ها حرف بی‌معنایی می‌زنند که خوب است که ما ۳۰۰ حزب داریم. در حالیکه باید به سمت یک نظام چند حزبی برویم، نه نظام ده‌ها حزبی. 

البته این صحبتی است که آقای روحانی هم تاکید کردند که کشور نیاز به یک نظام چند حزبی دارد اما همانطور که می‌دانید در نظام سیاسی کشورمان تنها احزابی اجازه فعالیت دارند که به نظام حاکم وابسته هستند. احزاب متکی به مردم یا منحل می‌شوند یا اجازه ابراز وجود ندارند. مانند انحلال جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین. 

باید توجه داشت که سرمایه احزاب در ایران بیشتر متعلق به افراد و رهبران آن است. اگر حزب را هم منحل کنند افراد آن را که نمی‌توانند به دریا بیاندازند. آن‌ها حضور دارند و تاثیر می‌گذارند. چه در زندان و چه بیرون از زندان. اگر بمیرند هم قبرشان اثرگذار است. پس این سرمایه را نمی‌توان از بین برد. مخالفان باید اجازه دهند قانون اجرا و رقابت سیاسی شفاف و عادلانه شود. اصلاح‌طلبان هم باید فعالیت خود را در چارچوب حرکتی جبهه‌ای همان‌گونه که از قبل انتخابات ۹۲ شروع کردند ادامه بدهند تا امکان تشکیل احزاب بزرگ‌تر اصلاح‌طلب فراهم شود. در شرایط کنونی کشور هم که بخش‌های قوی قدرت با نظام رقابتی مخالف هستند باید تشکل‌یابی سیاسی از پایین بجوشد و الان ما در مرحله جبهه‌بندی‌های سیاسی هستیم و اصلاح‌طلبان با محوریت شورای مشاوران اصلاح‌طلب با ریاست محمد خاتمی و شورای هماهنگی اصلاحات هم می‌توانند در انتخابات لیست واحد بدهند و لزومی به تاسیس احزاب جدیدی که نفوذ اجتماعی و چهره‌های سنگین‌وزن ندارند نیست. 

…اصلاح‌طلبانی که در ۹۲ فرصت‌سازی کردند و نامزد مورد حمایتشان در انتخابات پیروز شد هم بر لزوم تقویت بال اجتماعی جریان اصلاحات و فعالیت‌های جامعه‌محور تاکید دارند و عملا از تحول‌خواهان هم در جامعه فعال‌تر بوده‌اند. اما تحول‌خواهان نسبت به استفاده از فرصت‌های انتخاباتی و روزنه‌گشایی در عرصهٔ سیاسی بدبین‌ترند.

 


  • بخشى از یک گفتگو؛ وبسایت جرس
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large