Skyscraper large

دخالت‌هاى پنهان در انتخابات شوراى شهر تهران

+d9fghd5f654hنخستین جلسه علنی شورای شهر تهران با ریاست «مهدی چمران» درحالی برگزار شد که «ولی‌الله شجاع‌پوریان»، از اصلاح‌طلبان شورا در نطقی پیش از دستور از دخالت مستقیم برخی افراد در انتخابات اخیر هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران خبر داد و البته گفت اعلام جزییات بیشتر درباره این دخالت‌ها را به صلاح شورا نمی‌داند. به گزارش شهروند، اصلاح‌طلبان به چمران یادآوری کردند که روال گذشته مدیریت او در شورا به وجود میلیاردها تومان هزینه فاقد در شهرداری منجر شده و این‌که او باید در این دوره روند و رویه ریاستش را تغییر بدهد.   چمران در این نشست از «احمد مسجدجامعی» که ریاست شورا را در اولین ‌سال فعالیت شورای چهارم برعهده داشت، تقدیر کرد.

در این جلسه نام «ولی‌الله شجاع‌پوریان»، به‌عنوان ناطق پیش از دستور ثبت شده بود.  او که در اولین ‌سال فعالیت شورای چهارم معاون اجرایی «احمد مسجدجامعی» بود، در نطق پیش از دستورش حرف‌هایی زد که خیلی‌ها انتظارش را نداشتند. او با تبریک به چمران و اعضای جدید هیأت‌رئیسه «مردم‌مداری» و «صداقت» مسجدجامعی در اداره شورای شهر تهران و نگاه به مسائل و رویدادهای شهری را یکی از دستاوردهای ماندگار او در اولین‌ سال فعالیت شورا دانست و با اشاره به حوادثی مانند حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری و واژگونی اتوبوس مسافربری آزادگان تأکید کرد که رویه اصلی و نگاه رئیس شورا در اولین ‌سال فعالیتش در این زمینه‌ها توجه به کرامت انسانی شهروندان و احقاق حقوق آنها و ضرورت روشن شدن عاملان این حوادث بوده است. حرف‌های «شجاع پوریان» به این‌جا که رسید ضرباهنگ دیگری به خود گرفت. او گفت: «خیلی‌ها تحمل این مردم‌مداری و صداقت را نداشتند و اینها برایشان گران آمد و بدون توجه به پیامدهای منفی و عواقبی که بی‌گمان گریبان بسیاری را خواهد فشرد، برخی به ناحق به دخالت مستقیم در انتخابات هیأت‌رئیسه دست زدند و امکان گسترش بی‌اعتمادی را در این فضا فراهم ساختند که البته تشریح آن را به صلاح شورای شهر تهران نمی‌دانم.  اما در عین حال امیدواریم پس از این شاهد شائبه‌هایی از این دست نباشیم که جایگاه نهاد نظارتی شورا را با تردید جدی مواجه می‌کند و حتی نارضایتی و بی‌اعتمادی شهروندان را نیز در پی خواهد داشت.»

نطق پیش از دستور شجاع‌پوریان و نقدهای او به دخالت‌های برخی در انتخابات شورا درحالی بود که در روزهای اخیر خبرهایی درباره نقش تعدادی از نزدیکان محمدباقر قالیباف در سایت‌های خبری منتشر شده است. خبرنگارانی که روز انتخابات هیأت‌رئیسه زودتر از دیگران به شورای شهر رفته بودند ساعت ٨صبح قالیباف را دیدند که از جلسه داخلی اصولگرایان در شورای شهر خارج شد. اگرچه او در مدت‌زمان برگزاری انتخابات و حتی پس از آن هیچ اظهار نظری درباره بحث انتخابات هیأت‌رئیسه نکرده بود اما همه می‌دانستند که نظر قالیباف به انتخاب چمران با وجود همه اختلاف‌نظرهایی که در گذشته داشتند نزدیک‌تر است و به این ترتیب این هم قابل پیش‌بینی بود که اصولگرایان نزدیک به قالیباف در روز انتخابات هیأت‌رئیسه به ریاست چمران رأی بدهند و درنهایت هم همین‌طور شد اما این تمام ماجرا نبود.  رسانه‌ها چند روز پس از انتخابات شورا، تصاویری از افرادی را منتشر کردند که از نزدیکان سیاسی شهردار تهران هستند.  این عکس‌ها که مربوط به روز برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران بود، نشان می‌داد که اگرچه شهردار تهران در رسانه‌ها و فضاهای عمومی کنش و واکنشی در ارتباط با انتخابات هیأت‌رئیسه نداشته اما نزدیکان او فعالیت سنگینی در روز برگزاری انتخابات هیأت‌رئیسه آن هم در صحن علنی شورا داشتند.  یک هفته پس از انتخابات هیأت‌رئیسه شورا حرف‌ها و حاشیه‌های زیادی از دخالت برخی عوامل شهرداری در انتخابات هیأت‌رئیسه منتشر شده است؛ انتخاباتی که آن‌قدر برای شهردار تهران و همراهانش در شهرداری حساس و نتیجه آن تعیین‌کننده بوده که پس از اعلام نتایج و مشخص شدن ریاست چمران در همان روز انتخابات در تعدادی از سازمان‌ها و مناطق شهرداری تهران شیرینی پخش کردند! 

به گزارش شهروند، در جلسه دیروز «اسماعیل دوستی» هم خطاب به مهدی چمران رئیس جدید شورای شهر حرف‌ها و نقدهای تند و تیزی را مطرح کرد. او گفت: «آقای چمران من تذکری می‌خواهم بدهم که مشابه آن سال‌ها اصولگرایان را در مجلس درگیر کرده بود و این مسائل در شورای شهر هم وجود دارد. دو اتفاق را شامل می‌شود که در هر دو اتفاق شما رئیس شورای شهر تهران بودید. یکی مربوط به دوره‌ای می‌شود که آقای محمود احمدی‌نژاد شهردار تهران بودند  و  ٣۵٠‌میلیارد   تومان و جایی   ١٢٠‌میلیارد تومان  هزینه‌های فاقد سند صرف شد که هنوز تکلیف آن مشخص نشده است. آن زمان شما رئیس شورا بودید که آقای حسن بیادی عضو شورای شهر در دوره قبل هم نسبت به آن تذکر دادند اما تا این لحظه من هیچ جا ندیدم اقدام خاصی یا پیگیری مناسبی انجام شده باشد.»

او افزود: «اتفاق نادر دوم در زمان قالیباف رخ داد که آن هم هزینه‌های فاقد اعتبار بود. البته هزینه‌های فاقد اعتبار می‌تواند توسط تیمی در بودجه اصلاح شود و متممی به بودجه اضافه شود اما هزینه‌های فاقد سند را نمی‌دانم چگونه قرار است حل کنیم.» او چمران را خطاب قرار داد و گفت: «من انتخاب هیأت‌رئیسه عظیم را به آقای قالیباف هم تبریک می‌گویم! آقای چمران شما برادر شهید چمران هستید، توجه داشته باشید که عالم محضر خداست و باید پاسخگو باشید. از شما درخواست می‌کنم نسبت به هزینه‌های شهرداری حساس باشید. این مطالبی را هم که بیان می‌کنم در دوره‌های دوم و سوم شورا صورت گرفته و مباحث آن از درون خود اصولگرایان بیرون آمده است. آقای چمران این دو موضوع را به‌طور جدی پیگیری کنید و رویه گذشته را در اداره جلسات شورا تغییر دهید.» دوستی از حرف‌های اخیر قالیباف درباره ساخت مجتمع رویان هم انتقاد کرد و گفت: «این‌که آقای قالیباف در هر نقطه‌ای از تهران قولی می‌دهد و دنبال عمل کردن به این قول است یعنی شورا کشک والسلام»! چمران در واکنش به این حرف‌ها گفت که شهرداری تهران در هیچ دوره‌ای هزینه فاقد نداشته است. 

بنا بر گزارش شهروند، وی خطاب به دوستی ادامه داد: خود شما هم وقتی در شهرداری بودید، حسابرسی نکردید. اما ما این کار را انجام دادیم و بعد حساب‌های ١۵‌سال قبل از آن را هم درآوردیم و به رقم فاقد رسیدند و این اصطلاحی است که در این خصوص به کار می‌برند، وگرنه معنی‌اش این نیست که هزینه‌هایی هست که سند ندارند. چمران اضافه کرد: شهرداری در مورد پروژه‌های فاقد اعتبار باید روال قانونی خود را طی کند و در غیراین صورت حتی اگر خود شما هم این موضوع را بپذیرید، من نمی‌پذیرم.  همه ما نسبت به این قبیل مسائل حساس هستیم و توصیه می‌کنم که چنین هم باشیم، چون به نفع شهر و شهرداری است و به‌عنوان چشمان ناظر بر شهرداری و کل شهر وظیفه داریم که حساس باشیم، در غیراین صورت وظیفه نمایندگی خود را انجام نداده‌ایم.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large