Skyscraper large

بیکاری؛ معضل بزرگ دولت

+654dgdfg-علی جلالی - ali jalali

علی جلالی

روز گذشته یک خبرگزاری منتقد دولت در مطلبی به نقل از مرکز آمار ایران؛ نرخ بیکاری بهار امسال را ۱۰٫۷ درصد عنوان کرد که بر این اساس، این رقم با افزایش یک درصدی نسبت به بهار ۹۲ روبرو بوده است.

خبرگزاری فارس در گزارش خود نوشت:”خلاصه یافته‌های طرح آمارگیری نیروی کار بهار سال جاری نشان می‌دهد در این فصل نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر که مربوط به شاغلان یا بیکاران است در کل کشور ۳۷٫۱ درصد بوده است. این شاخص در بین مردان ۶۲ درصد و در بین زنان ۱۲٫۲ درصد محاسبه شده است. همچنین نتایج نشان می‌دهد درصد جمعیت فعال ۱۰ ساله و بیشتر در نقاط  روستایی  بیشتر از نقاط شهری است به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی در نقاط روستایی ۳۹٫۸ درصد و در نقاط شهری ۳۶٫۱ درصد بوده است.”

به نوشته فارس، در صورتی که جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر جمعیت در سن کار فرض شود نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور ۶۰٫۶ درصد به دست می‌آید. این شاخص در بین مردان ۶۸٫۱ درصد و در بین زنان ۱۳٫۳ درصد، در نقاط شهری ۳۹٫۳ درصد و در نقاط روستایی ۴۴٫۱ درصد است. همچنین مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی در گروه‌های سنی نشان می‌دهد بیشترین نرخ مشارکت (۵۵٫۷ درصد) در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ ساله بوده است این شاخص در بین مردان گروه‌های سنی ۳۵ تا ۳۹ ساله با ۹۴٫۹ درصد و زنان برای گروه‌های سنی ۲۵ تا ۲۹ و ۳۰ تا ۳۴ ساله با ۱۹٫۶ درصد بیشترین مقادیر را به خود اختصاص داده است. 

کاهش نرخ مشارکت اقتصادی

به نوشته این خبرگزاری، بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل این شاخص در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ۲٫۲ درصد کاهش داشته است.این شاخص در نقاط شهری ۲٫۳ درصد، در نقاط روستایی ۲ درصد، در بین مردان ۲٫۴ درصد و در بین زنان ۲ درصد کاهش یافته است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در بهار ۹۳ نسبت به زمستان ۹۲، ۱٫۷ درصد افزایش داشته است.

بر اساس نتایج به دست آمده در فصل بهار نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰٫۷ درصد بوده است  این شاخص در بین مردان ۹ درصد و در بین زنان ۱۹٫۴ درصد محاسبه شده است همچنین نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۲ درصد و نقاط روستایی ۷٫۵ درصد است. 

روند رو به رشد بیکاری

بر اساس گزارش مرکز آمار بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد این شاخص در بهار ۹۳ نسبت به بهار ۹۲ یک درصد افزایش یافته است این نرخ در نقاط شهری ۲ درصد کاهش و در نقاط روستایی یک درصد افزایش داشته است. همچنین در بین مردان ۲ درصد و در بین زنان ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر این اساس نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در بهار ۹۳ نسبت به زمستان سال قبل نیز ۰٫۲ درصد افزایش یافته است.

پیش از این وزیر نفت بیکاری را معلول رکود اقتصادی دانسته و گفته بود که اگر سرمایه گذاری انجام نشود ، کار و اشتغال جدیدی ایجاد نمی شود.

بیژن نامدار زنگنه معضل بیکاری را در کشور یک مشکل کشنده و زجرآور عنوان کرده بود که به گفته وی به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. وی در بخشی از سخنان خود از اراده و توان دولت برای رفع تحریم ها، خروج از رکود و کاهش بیکاری سخن گفته و افزوده بود:”سیاست هایی که برای خروج از رکود داریم بخوبی پیش برود.” 

بی‌کاری به دست اقتصادیون حل نمی‌شود

بر این اساس همچنین روز گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران در مطلبی با عنوان “دوره کسب و کارهای انفرادی به سر آمده” به نقل از یک مشاور کارآفرینی نوشت:” مشکل بازار کار کشور به دست اقتصادیون حل نمی شود بلکه بازار کار نیاز به تغییر نگرش دارد و تنها از طریق تاثیرگذاران فرهنگی و متخصصان اجتماعی این تغییر حاصل خواهد شد.”

به گزارش ایسنا، مسلم خانی با بیان اینکه بازار کار کشور تشنه مدیرانی است که در حوزه اجتماعی اقتصادی یا فرهنگی اقتصادی متخصص باشند، گفت: “یکی از بزرگترین مشکلات موجود این است که اگر بازار کار در اختیار متخصصان اقتصادی قرار گیرد با رویکرد اقتصادی و خرج کردن پول و به میان آوردن بانکها اشتغال ایجاد می‌کنند، در صورتی که مشکل بازار کار کشور به دست اقتصادیون حل نمی شود و بازار کار به تغییر نگرش و ایجاد نگاه فرهنگی اجتماعی اقتصادی نیاز دارد.” 

خلاء نیروی کار در ۴۷۰ رشته شغلی

به نوشته این خبرگزاری وی که در یک برنامه تلویزیونی در موضوع “بررسی علل اصلی بیکاری جوانان “سخن می گفت، ادامه داد: “هم اکنون در ۴۷۰ رشته شغلی با خلاء نیروی کار مواجه هستیم در صورتی که اگر نیروی کار در این رشته ها حضور یابد دست کم از سه میلیون بیکار در کشور شاید ۶۵۰ هزار نفر مشغول کار شوند.”

خانی دو چالش بازار کار را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: “یکی از چالشهای موجود این است که نیروی کار آماده حضور در بازار نداریم و برخی نیروهای کار ممکن است بازار کار را نشناسند یا ایده های کافی برای کسب و کار نداشته باشند. از سوی دیگر با تقاضای بنگاههای کسب و کار مواجه هستیم که دنبال نیروی متخصص می گردند ولی پیدا نمی کنند.”

این مشاور کارآفرینی افزود: “در دنیای کارآفرینی یک مثلث طلایی تعریف شده که یک ضلع آن انسان کارآفرین است که ۶۵ درصد سهم دارد و یک ضلع دیگر آن طرح یا ایده کارآفرینی است که وزن آن ۲۰ درصد است و مابقی، ابزار کار و امکانات کارآفرینی است که ۱۵ درصد سهم دارد. لذا اگر به باور جمع دو ضلع اول و دوم که ۸۵ درصد می شود برسیم قطعا موفق خواهیم شد.” 

مراجعه به کاریابی ها به جای صفحات آگهی

به نوشته ایسنا، خانی درعین حال به افرادی که جویای کار هستند توصیه کرد به جای آنکه به دنبال آگهی روزنامه ها باشند از مراکز کاریابی دارای مجوز وزارت کار کمک بگیرند تا هم مسیر قانونی بهتری را دنبال کنند و هم امکان پیدا کردن فرصت شغلی برایشان بیشتر باشد.

به گفته وی در حال حاضر کلینیک های کسب و کار فعالیت خود را آغاز کرده اند و بسیاری از کارآفرینان نیز در قالب مشاوره های تخصصی تجربیات خود را در اختیار کارجویان قرار می دهند. 

پیشنهاد تشکیل شرکتهای دانش بنیان 

وی دربخش دیگری از سخنان خود پیشنهاد کرد که جوانان علاقمند و جویای کار در کنار یکدیگر یک شرکت دانش بنیان تاسیس کنند و در حوزه مورد نظر خود به طور مثال گیاهان دارویی که یک کسب و کار سنتی است، به صورت تخصصی وارد شوند و تمام مرحله کاشت و داشت و برداشت تا فراوری و صادرات محصول را دنبال کنند تا به این طریق هم بازار داخلی را پوشش دهند و هم به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات داشته باشند.

به گفته خانی امروز ایجاد کسب و کارهایی همچون سنگهای زینتی، اشتغالزایی، ارز آوری و درآمد زایی بالایی به دنبال دارد. 

کسب و کارهای مستقل دوامی ندارد!

به نوشته این گزارش، او همچنین از کارجویان خواست تا دیگر فکر کسب و کارهای انفرادی را از ذهن خارج کنند و افزود: “در حال حاضر تمایل زیادی به خود اشتغالی و راه اندازی کسب و کارهای مستقل وجود دارد اما واقعیت این است که در ایران کسب و کارهای تنها دوام و بقایی ندارند و عمر کسب و کارهای مستقل کوچک هم حدود ۱۱ ماه است.

این مشاور کارآفرینی اظهار کرد: “اگر افرادی که سرمایه ای اندک دارند در قالب یک تیم و گروه مشغول کار شوند و هر یک از اعضای گروه بخشی از کار را برعهده گیرند احتمال ماندگاری آنها بیشتر خواهد بود.”

وی تصریح کرد: “در تمام دنیا کسب و کارهای خرد و کوچک نسخه مهم و موفقی به شمار می روند و اکنون که در شرایط خروج از رکود هستیم و دولت نیز اعلام کرده که در حال عبور از این شرایط هستیم، کسب و کارهای خرد و کوچک می تواند در دراز مدت قابل رقابت با کسب و کارهای بزرگ باشد.”

خانی با اشاره به آثار دوران رکود در کسب و کارهای بزرگ اظهار کرد: “ممکن است که کسب و کار کوچک ارزش افزوده کمی داشته باشد ولی مهم مدل و الگویش است که اگر کسب و کار در قالب یک خوشه، شبکه یا پشتیبان و هلدینگ سر و سامان یابد و تبدیل به برند شود امکان بازار سازی و بازاریابی آن هم فراهم می شود.

خانی درعین حال توجه به طرح و ایده در کسب و کار را بر میزان سرمایه و مدرک دانشگاهی مقدم دانست و گفت: “قبل از آنکه به میزان سرمایه، مدرک دانشگاه و رشته تحصیلی فکر کنیم باید روی ایده و طرح متمرکز شویم و بر اساس آن کسب و کار را راه اندازی کنیم.” 

پیشنهاد تاسیس بانک اشتغال

ایسنا در ادامه گزارش خود به سخنان علی اصغر جهانگیری دیگر مشاور کارآفرینی اشاره کرده و به نقل از وی از مسئولان امر خواست تا یک بانک اشتغال در کشور تاسیس شود.

براین اساس، وی افزود با اشاره به اینکه ورودی چنین بانکی پول نیست بلکه ایده های موفق جهانیان در خصوص اشتغال و کسب و کار است گفت:”اگر این بانک راه اندازی شود در کنار ارائه مشاوره، پشتوانه خوبی برای جوانان کارجو خواهد بود.” 

کار هست، راهکار نیست

جهانگیری ادامه داد: “سالها است که این ویروس در ذهن جوانان هست که می گویند کار نیست در حالی که معتقدم راهکار نیست.”

این مشاور کارآفرینی تصریح کرد: “اگر هر سال نرخ بیکاری در کشور بیشتر می شود یعنی یک جای کار ایراد دارد، بنابر این اگر جوانان همت بلند داشته باشند و به جای پول محوری، دانش محور باشند نقش پول کمرنگ و کار به طور مطلوب انجام می شود.” 

شناساندن بازار به جوانان جویای کار

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به جوانان جویای کار تنها پول را نشان داده ایم بدون آنکه هدف و راهکار ورود به بازار کار را به آنان بشناسانیم، تاکید کرد: “هم اکنون بحران بیکاری کشور را به شدت آزار می دهد در حالی که در تهران تنها ۱۸ هزار متر فضای سبز وجود دارد که می توان این فضاهای سبز شهری را به مزارع پرورش گیاهان دائمی، زینتی و قیمتی تبدیل و از این محل به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادرات داشت.”

وی ادامه داد: “متاسفانه به جوانان خود شناسایی بازار کار و راههای ورود به آن را آموزش نداده ایم و در دانشگاهها نیز بیشتر روی دروس تئوری متمرکز شده‌ایم، به نحوی که امروز زنجیره ما کامل نیست و وقتی ایده، راهکار و ابزار و امکانات کار در اختیار نباشد فرد محکوم به شکست است.” 

پس از فارغ التحصیلی رایگان کار کنید

این مشاور کارآفرینی در عین حال پیشنهاد کرد: “جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از فراغت از تحصیل مدتی را به طور رایگان در بازار، یک شرکت صنعتی یا کارخانه کار کنند و به چند برابر بودن ارزش کار خود بیش از مدرکشان پی ببرند.”

از زاویه نگاه وی درس خواندن جوانان در یک رشته دانشگاهی آگاهی آنها را بالا می برد اما بالاترین اشتباه جوانان این است که خود را به مدرک می چسبانند. در صورتی که امروز بخش اعظمی از کسانی که برای خود سرمایه و ثروتی رقم زده اند تحصیلکرده نیستند و تفکر اشتغالزا داشته‌اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large