Skyscraper large

استیضاح؛ ابزاری برای فشار بر دولت

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

حملات افراطیون حکومتی به دولت حسن روحانی ظرف یکسال گذشته دستاوردهای مهمی را برای آنان به دنبال داشته است، از یکسو تندرویان بهارستان نشین توانستند پس از دادن ۶ کارت زرد به وزرای کابینه یازدهم، پروسه اولین اخراج را با دادن کارت قرمز به رضا فرجی دانا به سرانجام برسانند و از سوی دیگر این حرکت مورد تایید آیت الله خامنه‌ای قرار گرفته و به نوعی با چراغ سبز رهبر، راه حملات آینده به دولت هموارتر از گذشته شده است.

بدون تردید استیضاح و رای عدم اعتماد مجلس به وزیر علوم دولت اعتدال، حامل این پیام برای حسن روحانی است تا بداند دومین سال ریاست جمهوری اش به مراتب سخت تر از سال اول خواهد بود و اینبار ۱۵ توصیه‌ای که آیت الله خامنه‌ای به روحانی و اعضای دولت کرده است مبنای اصلی فشار محافظه کاران بر کابینه یازدهم خواهد بود.

کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در این خصوص به حسن روحانی توصیه کرد سرنوشت دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی٬ محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد عبرت بگیرد و می گوید: دولت پیام استیضاح وزیر علوم را دریافت کند و خدمت به مردم را در دستور کار خود قرار دهد، دولتی که راهنمایی همچون رهبر معظم انقلاب داشته باشد و نتواند خود را تطبیق دهد ورشکسته است.

در این میان احضار شش وزیر دیگر به مجلس و صحبت از استیضاح دیگر وزرا، نشان از افزایش فشار بر دولت حسن روحانی دارد، به گونه‌ای که طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با ۶۰ امضا، حمید چیت چیان وزیر نیرو با ۴۰ امضا و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با ۳۰ امضا در دستور کار مجلسیان قرار دارد.

عزت الله یوسفیان نماینده آمل در مجلس نهم در خصوص احتمال استیضاح‌های دیگر می‌گوید: اگر مقاومت هیات‌رییسه مجلس نبود، دولت روحانی در عرض دو هفته سقوط می‌کرد، چرا که نزدیک به نصفی از وزرا در معرض استیضاح قرار دارند.

هر چند در مجلس نهم اکثریت قاطع در اختیار اصولگرایان با دو فراکسیون اصلی اصولگرایان و رهروان ولایت قرار دارد، اما بیشتر حملات به دولت از سوی نمایندگان عضو جبهه پایداری که محمد تقی مصباح یزدی در راس آنها و پدر معنوی این طیف محسوب می‌شود، طراحی  می‌گردد که در آخرین اقدام توانستند وزیر علوم را با رای عدم اعتماد مجلس مواجه کنند.

هرچند حسن روحانی با تغییر ادبیات خشمگین خود در کنفرانس خبری اخیر خود حق انتقاد را برای محافظه کاران محفوظ دانسته است اما می‌گوید از تخریب دولت بر نمی‌تابد و گفته است: من در این یک سال گذشته در برابر منتقدین باحوصله بوده‌ام، اما نشان داده‌ام که در برابر جریان تخریب قاطع خواهم بود. اگر کسی در لباس منتقد بخواهد دست به تخریب بزند، لباس زیبای نقد را از تن او درمی‌آوریم و به مردم می‌گوییم که این لباس واقعی نیست.

اما تندرویان حکومتی بر این مساله اعتقاد دارند که دولت حسن روحانی نتوانسته و یا نخواسته بر اساس مصلحت نظام عمل کند و به نوعی از خطوط قرمز نظام عبور کرده است که صحت این امر را می‌توان در اولتیماتوم دوباره رهبر به کابینه در دیدار اخیرش به خوبی مشاهده کرد.

در این رابطه جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس که پس از تأیید صلاحیت کاندیداها و آغاز رقابت انتخاباتی در خرداد ۹۲، خواستار رد صلاحیت حسن روحانی شده بود، می گوید: دولت حسن روحانی در یک سال گذشته وقت خود را صرف مذاکرات بی‌نتیجه هسته‌ای کرده و در حوزه سیاست داخلی نیز از خط قرمز نظام عبور کرده و رخنه و شکاف سیاسی را افزایش داده است.

وی با ناچیز دانستن دستاوردهای یکساله دولت گفته است: نتیجه مذاکرات هسته‌ای یک سال اخیر دولت یازدهم با گروه ۱+۵ نتیجه‌ای جز تشدید تحریم‌ها، تحقیر و تهدید نداشته است.

هر چند در دیدار آیت الله خامنه‌ای و هیات دولت، رهبر جمهوری اسلامی در ظاهر از اقدامات دولت حمایت نمود ولی بیش از مساله حمایت، دلجویی از محافظه کاران و دولت گذشته مشاهده گردید که عملا راه را برای اقدامات دولت در آینده سخت و دشوار خواهد نمود.

حال و با بالا گرفتن دامنه اختلافات تندرویان مجلس نشین که هنوز صف آرایی انتخابات ۲۴ خرداد در آن مشاهده می‌شود، دولت را به سیبل حملات بدل خواهد کرد و بدون تردید دولت یازدهم راه سختی در مقابله کردن با این تندرویان دارد، زیرا این افراد سالهاست که در نظام تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی درسی از دموکراسی و احترام به اکثریت آرای عمومی یاد نگرفته‌اند.

در این میان فارغ از فشار افراطیون بر دولت وعده‌های حسن روحانی برای ایجاد فضای اعتدال در عرصه سیاسی و اجتماعی و تیمار اقتصاد ایران با چالشی جدی مواجه شده، که حتی این مساله توانسته است تاثیر خود را در سیاست خارجی و حل پرونده هسته ای بگذارد و مسیر این حرکت را نیز با دشواری مواجه کند.

در خاتمه باید گفت دولت حسن روحانی زیر فشارها و کارشکنی از سوی افراطیون و تند‌رویان قرار دارد اما این مساله توجیه مناسبی برای شخص حسن روحانی در قبال کم کاری نیست، زیرا مردم به دولت تدبیر و امید اعتماد و به آن رای دادند و امروز روحانی موظف به انجام آن وعده‌ها است و در این مسیر هیچ عذر و بهانه‌ای از سوی وی برای مردم قابل قبول نخواهد بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large