Skyscraper large

عدم تحقق وعده‌های دولت در عرصه موسیقی

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

نشست خبری کنسرت شهرام ناظری سه شنبه ۱۱ شهریورماه در تالار امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد که طی آن ناظری با اشاره به لغو کنسرت خود که قرار بود به همراه نوازندگان خارجی اجرا شود اشاره کرد و تعلل وزارت امور خارجه را دلیل لغو این کنسرت دانست.

ناظری در توضیح برگزاری کنسرت خود بیان کرد: این برنامه قرار بود با محوریت حضور چندین نوازنده بین المللی و خوانندگی من و حافظ ناظری در تالار وزارت کشور برگزار شود. همچنان که پیرامون برگزاری این اجرا قراردادهای متعددی بسته شد و ما علاوه بر برنامه ریزی در داخل کشور و رایزنی با هنرمندان و نوازندگان خارجی، اقدامات متعددی را انجام دادیم. اما متاسفانه به دلیل اینکه همیشه موسیقی خیلی جدی گرفته نمی‌شود وزارت امور خارجه در کار صدور ویزا تعلل کرد و این برنامه لغو شد.

شوالیه آواز ایران در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ارزیابی عملکرد مدیر دفتر موسیقی طی ماه‌های گذشته، توضیح داد: پیروز ارجمند مدیری تازه وارد در عرصه موسیقی است که به نظرم باید بیشتر از این‌ها به او زمان بدهیم که بخواهیم عملکرد او را مورد ارزیابی قرار دهیم.

نارضایتی از عملکرد دولت

شهرام ناظری در حالی پس از گذشت یکسال از عمر دولت یازدهم این سخنان را مطرح کرده است که بسیاری از هنرمندان سال گذشته در پی وعده‌های حسن روحانی، در روند انتخابات ریاست جمهوری از وی حمایت کردند.

گفتنی است حسن روحانی در یکی از مصاحبه‌های خود پیش از انتخابات از تسلط فضای امنیتی بر فعالیت‌های هنری انتقاد کرد و فعالیت آزاد هنرمندان را برای پیشرفت کشور ضروری خواند.

مطابق گزارش‌ها در سه ماهه نخست دولت یازدهم دست‌کم ۱۲ کنسرت در شهرهای مختلف لغو شده است. خبرگزاری ایسنا اسفند ماه گذشته از راه افتادن موج جدید لغو کنسرت‌های موسیقی خبر داد و خرداد امسال به لغو چند کنسرت در سه ماه گذشته اشاره کرد.

به گزارش ایسنا در اردیبهشت ماه امسال چند کنسرت در شهرهای شیراز، اهواز، یزد و یاسوج لغو شده و در مورد دو شهر آخر علت این اقدام فشار «گروه‌های خودسر» عنوان می‌شود.

به جز گروه‌های فشار نهادهای مختلفی امکان لغو کنسرت‌های مجوزدار را دارند و وزارت ارشاد به عنوان نهاد مسئول صدور مجوز در اغلب موارد واکنش مشخصی به برهم خوردن برنامه‌های از پیش اعلام شده نداشته است.

حمید رضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی سوم مرداد ۹۳ در جریان دیدار هنرمندان با رئیس جمهور خطاب به روحانی گفت: «بار‌ها شاهد بوده‌ایم کنسرت‌هایی که مجوز رسمی از وزارت ارشاد داشتند در اجرای شهرستان‌ها لغو شده‌اند. این در حالی است که دولت‌ها باید پشت مجوزهایی که ارائه می‌کنند، بایستند.»

در همین زمینه حسین علیزاده یکشنبه ۱۲ مرداد سال جاری در کنفرانسی خبری گفته بود: من رضایتی از عملکرد دولت یازدهم در موسیقی ندارم، اما من مثبت فکر می‌کنم ولی به این نکته نیز اشاره می‌کنم که هر کسی مسئولیتی در این دولت دارد بداند موسیقی یکی از هنر‌ها است و مسئولین هم باید یاد بگیرند که از این واژه در سخنرانی‌های خود استفاده کنند.

آسیب زنان هنرمند از نگاه دولت

از سوی دیگر بیشترین آسیب از نگاه کلان دولتمردان کشور به مقوله موسیقی را زنان فعال در این عرصه دیده‌اند. روزنامه شرق طی گزارشی در این زمینه نوشت زنان نوازنده پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند؛ معلوم نیست چه زمانی قرار است چراغ سبز برای آن‌ها روشن شود. حلقه حضور بانوان نوازنده در شهرستان‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود و بر اساس یک‌قانون نانوشته آن‌ها اجازه حضور روی سن را ندارند. بر اساس این قانون زن‌ها تنها باید تماشاگر کنسرت باشند و اجازه‌ای برای نوازندگی یا همخوانی در کنسرت‌های عمومی شهرستان‌ها به آن‌ها داده نمی‌شود.

خرداد سال‌ جاری «شرق» گزارشی از ممانعت حضور زنان نوازنده در اصفهان منتشر کرد. بر اساس این گزارش بیش از یک‌دهه است که طبق یک‌قانون نانوشته حضور زنان نوازنده در اجراهای زنده موسیقی در این شهر ممنوع است و گروه موسیقی در صورتی می‌تواند مجوز برگزاری کنسرت دریافت کند که هیچ نوازنده زن یا همخوان زنی در گروه حضور نداشته باشد.

این موضوع البته از دید چهره‌های موسیقی به‌دور نمانده و آن‌ها به صورت فردی اعتراض خود را به این مسأله ابراز کرده‌اند. علیرضا قربانی، خواننده ارکس‌تر ملی قبل از اجرای کنسرت خیریه که در بهار سال جاری برگزار کرد، در اعتراض به حذف شش نوازنده زن گروهش گفته بود: «همه آن‌ها خواهران خودمان هستند. این خانم‌ها در عرصه‌های زندگی کار می‌کنند و در اداره، کارخانه و در صحنه‌های اجتماعی مشارکت صددرصد جدی دارند. اینکه چطور می‌توانیم آن‌ها را از موسیقی حذف کنیم، به نظر من یک‌مقدار برخورنده است و جای تفکر و اعتماد بیشتری دارد.»

سال گذشته نیز سالار عقیلی، سرپرست گروه «قمر» در اولین اجرایش در اصفهان اظهار کرد: «اولین‌بار است که ما در اصفهان کنسرت برگزار می‌کنیم چراکه تلاش‌های گذشته ما به هدف نرسید، اما یک‌اتفاق نادر هنوز من را در شوک نگه داشته است چون من نتوانستم گروهم را کامل در اختیار داشته باشم. به من گفته شد که بانوان در اصفهان نمی‌توانند روی سن، بنوازند.»

در پایان گفتنی است با توجه به اینکه یک چهارم از عمر دولت یازدهم گذشته است، عملکرد این دولت نشان می‌دهد فاصله زیادی با تحقق وعده‌ها دارد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large