Skyscraper large

رهبرى و دولت؛ خیالى که راحت نیست

6dfg7487d

کامیار بهرنگ

«نسبت به دولت های گذشته، بهتر این است که نقد به صورت کارشناسی انجام بگیرد؛ نقد در منبرهای عمومی خیلی مصلحت نیست…اگر در این اظهارنظرها بی‌انصافی شود، قطعا در آینده نیز نسبت به عملکرد ما هم بی‌انصافی خواهد شد. اگر برخی سیاست‌ها یا عملکردهای دوره‌ی گذشته را قبول نداریم، بهترین شیوه، اصلاح آن در عمل است و این روش، بهتر از اظهار نظر است».

این بخشی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در آخرین دیدارش با اعضای هیات دولت حسن روحانی است. جایی که به باور بسیاری او مانند ۹ سال گذشته در مقام دفاع از کسی برخواسته است که در سال ۸۸ به طور علنی و در نماز جمعه اعلام کرد نظرش به او نزدیک تر است. شاید این ادامه همان رفتارى است که رهبرى در سال ۹۰ و بعد از مطرح شدن اختلاس های میلیاردی در سیستم بانکی در پیش گرفت و اعلام کرد: «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند» و در ادامه از همه خواست که ماجرا را «کش ندهند». اما این تنها بخشی از حمایت های پیدا و پنهان رهبر جمهوری اسلامی از محمود احمدی نژاد و کارنامه‌ى اوست.

کارنامه‌ى نقش مار بی‌نظیر

در آخرین نوروزی که محمود احمدی نژاد بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران تکیه زده بود رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی نوروزی خود کارنامه سال های اخیر را کم نظیر ارزیابی می کند. اما مشخص نیست چگونه تورمی که در دولت اصلاحات با نفت ۷ دلاری و بحران هایی چون خشکسالی از ۲۳ درصد به ۱۰.۴ درصد رسید و همین  درصد در طول ۸ سال دولت نظر نزدیک به رهبری با نفت بالای ۱۰۰ دلار به ۴۲ درصد رسید. جایی که در سال ۸۸ میرحسین موسوی در کمپین های انتخاباتی و در مناظره های تلویزیونی به طور مشخص می گفت تورم ۳۰ درصد شایسته مردم نیست و آمار ارائه شده از سوی احمدی نژاد را “نقش مار” و برای “گمراهی” مردم دانست، رهبری باز به میان آمد و به نامزدهای انتخاباتی تاکید می کند که در ارائه آمارهای اقتصادی “سیاهه نمایی” نکنید.

هیچ‌کس شما نمی‌شوی

۲ خرداد۷۶، رهبر جمهوری اسلامی  پس از آنکه رای خود را به صندوق مى اندازد می گوید: “هرکس که امروز، ان‌شاءاللَّه رأى بیاورد و نامش از این صندوق‌ها بیرون بیاید، من با او همان‌طور رفتار خواهم کرد که در هشت سال گذشته با آقاى رییس‌جمهور، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى رفتار کرده‌ام. البته خوب، براى شخص من، هیچ کس آقاى هاشمى رفسنجانى نخواهد شد”. اما ۲۹ خرداد ۸۸ و پیش از آنکه حتی شورای نگهبان نتایج انتخابات را تایید کند رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه احمدی نژاد را پیروز انتخابات معرفی می کند و می گوید: “میان آقای هاشمی و رئیس جمهور نیز از سال ۸۴ اختلاف نظرهای متعددی درباره مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است.” و در آخرین دیدار احمدی نژاد و کابینه اش با رهبر جمهوری اسلامی می گوید: “در ۸ سال اخیر همه درک کردند که رئیس جمهور و همکارانش،با تحمل سختیها نسبت به همه دولتها و دوره های دیگر،کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام میدهند”.

سوال ممنوع 

در پى افزایش اختلافات مجلس با دولت پیشین، وقتی نمایندگان (که از نظر ساختارى، برآمده از انتخاباتی غیر رقابتی بوده و اکثریت قاطع آنها در حمایت از محمود احمدی نژاد سخنرانی می کردند)، قصد طرح دومین سوال علنی از محمود احمدی نژاد در صحن علنی مجلس را داشتند باز هم این رهبر جمهوری اسلامی است که به حمایت از رئیس جمهور بر می خیزد و می گوید: “این ابعاد مثبت، سؤال از رئیس جمهور و سایر مسؤلان اجرایی را نشان دهنده احساس مسؤلیت نمایندگان ملت در قبال مسائل کشور دانستند و  مسئولان اجرایی نیز با اعتماد به نفس و شجاعت برای توضیح و پاسخ اعلام آمادگی کرده اند…اقدام قوه مقننه در عمل به وظیفه و نیز اعتقاد قوه مجریه به صحت و صداقت اقدامات خود، امتحان خوبی برای دو قوه بود اما معتقدم این حرکت تا همین جا کافی است و دیگر ادامه نیابد”. در واقع با این حکم حکومتی ماجرای سوال دوباره از دستور کار مجلس خارج شد. حتی داستان اینجا به پایان نمی رسد و جایی که محمود احمدی نژاد در جلسه رای اعتماد وزیر ورزش با فریاد های “دو دو” مجلسیان که به معنی مخالفت است روبرو می شود، باز رهبری است که به میان می آید و این بار با تحکم بیشتری مخالفان احمدی نژاد را سرزنش می کند و می گوید: ٰ”مجلس حق ندارد به هیچ کس به ویژه رئیس جمهور اهانت کند… کاری که مجلس کرد ظلم بود و کار بدی کردید… همین مانده است که بروید و کتک هم بزنید… بنده ناراحت شدم از این کارها… آقای لاریجانی این چه اتفاقی بود؟ شما باید متوقف می کردید.”

خیالی که راحت نیست

اما داستان در مواجهه با دولت روحانی اینگونه نبود. درست بعد از اولین سفر حسن روحانی به سازمان ملل متحد و اولین گفتگوی رسمی روسای جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا، رهبر جمهوری اسلامی در مراسم تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش می گوید : “برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد، به نظر ما بجا نبود” اما همین رهبر کسی است که در جریان سفرش به قم بعد از انتخابات ۸۸ به مراجع گفته بود که  در دوره محمود احمدی نژاد هنگام سفر های خارجی رئیس دولت، خیالش راحت بود.

جدا از این تذکرهای مستقیم در مورد وضعیت دانشگاه ها و یا حتی ورود مستقیم به حوزه ی فرهنگ و بیان اینکه «با آقای وزیر حرف زیاد داریم» و یا «در عرصه فرهنگ اشکال جدی داریم». نشان می دهد که شیوه ی برخورد رهبری با دولت روحانی حتی مانند دولت سید محمد خاتمی هم نیست. چراکه برخورد های انتقادی با آن دولت حداقل در سال های آخر علنی شد  در این دولت آنچه مشخص است در همین سال اول حداقل ۴ تذکر جدی دریافت کرده است. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large