Skyscraper large
محمد ملکی در گفتگو با راه ديگر:

روحانی باید انتخاب کند؛ تسلیم اوامر یا صحبت با مردم؟

gfh41414141789jkl

مژگان مدرس علوم

یک هفته پس از برکناری وزیر علوم، روز چهارشنبه ۴ شهریور آیت الله علی خامنه ای، در دیدار با اعضای دولت یازدهم به آنها هشدار داد که “مسئله فتنه و فتنه ‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان‌ گونه که در جلسه‌ رأی اعتماد خود بر فاصله‌ گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.” 

دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران در واکاوی این اظهارات به “راه دیگر” می گوید: “مشکل اصلی در ایران این است که دولت و حکومت نداریم و دولت ها یکی بعد از دیگری تغییر می کند یکروز دولت آقای هاشمی، روز دیگر دولت خاتمی و احمدی نژاد و روحانی، در حقیقت این دولت ها از سوی خامنه ای انتخاب می شوند تا فرمان های او را اجرایی کنند. در صحبتهای روز چهارشنبه آقای خامنه ای هم این مسئله اثبات شد و حتی پس از افشای سند معروف سپاه در مورد انتخابات ۸۸ و کشتار مردم و تقلب در انتخابات و دستگیری هزاران جوان و دانشجو که تعدادی از آنها هنوز در زندان به سر می برند و حصر سه نفر از بزرگان نظام و فتنه گر خواندن معترضین مشخص شد که همه و همه مورد تأیید آقای خامنه ای بوده است و اینکه دولت و وزرا باید حساب خود را از فتنه گران روشن کنند. بنابراین آقای خامنه ای می خواهد قدرت مطلقه خود را اعمال کند و هر برنامه و تصمیمی که بگیرد همه باید آنرا اجرا کنند.” 

اظهارات خامنه ای دقیقا یک هفته پس از استیضاح و برکناری وزیر علوم صورت گرفت. استیضاحی که بطور مستقیم به حوادث پس از انتخابات ۸۸ و راه یافتن معترضین و راه یابی مجدد تعدادی از دانشجویان ستاره دار و محروم شده و حامیان جنبش سبز و جریان اصلاح طلب باز می گشت. 

دکتر ملکی در این زمینه تصریح می کند: “از استیضاح ها متوجه می شویم که حساسیت بر روی وزارت خانه هایی است که با توده مردم در تماس هستند، از جمله وزیر وزارت علوم که با دانشگاهیان در ارتباط است، یا وزارت آموزش و پرورش که با فرزندان این مملکت و معلمان ارتباط دارد و یا وزیر ارشاد اسلامی که با مطبوعات و رسانه ها و منتقدین سر و کار دارد. بنابراین در یک نظام دیکتاتوری و سیستم فاشیستی این گونه اقدامات طبیعی است. یک نفر بعنوان ولی امر مسلمین در بالا می نشیند و می گوید همه ملت باید تسلیم من باشد، چراکه ما نماینده خدا و امام زمان هستیم. بدین ترتیب تا زمانیکه نظام ولایی در ایران بر سر کار است تغییر وزرا و حتی تعیین وزراء که برخی از آنها مانند وزیر اطلاعات مستقیما توسط خامنه ای صورت می گیرد یک امر طبیعی است و همه وزرا باید تسلیم اوامر ایشان باشند. آقای خامنه ای در مقابل عملکرد خود هم به هیچکس پاسخگو نیست و این یک سیستم دیکتاتوری است. اما سوال اساسی این است که آیا آقای روحانی این نظام را می شناخت؟”  

چند روز پس از اظهارات رهبری، حسن روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه دولت برای عمل به توصیه های علی خامنه ای گفت: “… معیار ما قانون خواهد بود نه تخیّلى! نمی پذیریم که کسی بخواهد بر مبنای توهمات، فردی را محکوم کرده یا به دولت بگوید که این فرد از حقوق اجتماعی محروم است؛ محرومیت از حقوق اجتماعی حکم دادگاه می خواهد…” 

وی همچنین پس از استیضاح وزیر علوم اعلام کرده بود که با استیضاح و برکناری وزیر علوم، مسیر دولت عوض نخواهد شد و به وعده‌های انتخاباتی اش پایبند خواهد ماند. 

دکتر ملکی بر این باور است که حسن روحانی بخوبی با سیستم نظام ولایی آشنایی داشته است و باید تکلیف خود را در برابر مردمی که به او رای دادند روشن کند. این فعال حقوق بشر خاطرنشان می کند: “آقای روحانی سالها دبیر شورای عالی امنیت ملی وعضو شورای عالی امنیت ملی بوده است و شخصا یک فرد امنیتی است و دقیقا می دانست چه شرایطی وجود دارد و الان هم باید تکلیف خود را با ملت روشن کند. یا باید تسلیم مطلق اوامر آقای خامنه ای باشد و یا باید تمام مسائل را با مردم در میان بگذارد.” 

به گفته محمد ملکی پس از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت روحانی وضع نه تنها بهتر شده بلکه روز به روز بدتر می شود. از حقوق بشر و وعده های داده شده خبری نیست، زندانها مملو از روزنامه نگاران و دانشجویان دگراندیش است، اعدام ها به وضع وحشتناکی افزایش یافته، رفتار با زندانیان سیاسی بد و بدتر شده، حادثه کم سابقه حمله به بند ۳۵۰ در این دوران اتفاق افتاده و با همه وعده ها، عاملین این جنایت نه تنها تنبیه نشدند بلکه روز به روز به فشار بر زندانیان بیگناه می افزایند. متاسفانه روحانی با وجود درخواست های مکرر نگفت چه کسانی مانع کار او هستند و نگفت او در وزارت اطّلاعات و اطّلاعات سپاه و قدرتهای وابسته به رهبری هیچ کاره است و نمی تواند، یا نمی خواهد با ارباب و مرادش در بیافتد زیرا در این ۳۵ سال به هر کجا رسیده از برکت وجود ایشان بوده است.  

این استاد سابق دانشگاه معتقد است که روز به روز وضع ملک و ملّت بدتر شده و تغییرات ظاهری دولت ها هم هیچ دردی را دوا نکرده است. باید تغییرات اساسی و زیربنایی به وجود آید و نظام ولایی به نظامی مردمی تبدیل شود، باید بجای یک نفر، مردم تصمیم گیرنده امور خود باشند. او بیان می کند: “وضعیت مملکت را ببنید، رودها و دریاچه ها همه خشک شده اند، کشاورزی ما از بین رفته و دزدی ها و تبهکاری ها افزایش یافته، آمار طلاق و فقر و بیکاری به شکل افسارگسیخته سیر صعودی خود را طی می کنند. این همه فلاکت مردم نتیجه همین نظام ولایی است که در آن سید علی خامنه ای در بیش از ۲۵سال بعنوان ولی مطلق فقیه امور دینی و اجتماعی کشور را در دست گرفته و در برابر کسی هم پاسخگو نبوده است. اساسا شاکله شخصیتی آقای خامنه ای هم این است که فقط خود را قبول دارد و هیچ حرفی غیر از نظر خود را نمی پسندند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large