Skyscraper large

مجلس آینده و عرض اندام تندروها

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

تندروهاى بهارستان نشین که آخرین ماه‌های حضورشان در مجلس را تجربه می‌کنند، توانستند با قدرت طرح استیضاح و برکناری رضا فرجی دانا را کلید زده و به سرانجام برسانند و بار دیگر اقلیت تندرو نشان داد که می‌تواند با استفاده از ابزارهای پنهانی خود، دولت را با چالش مواجه کند.

بدون تردید برکناری وزیر علوم جان تازه‌ای را در کالبد این افراطیون و تندرویان جبهه پایداری دمیده است به گونه‌ای که این بار ۶ وزیر کابینه را برای پاسخگویی به مجلس فراخوانده‌اند.

استیضاح وزیر علوم که برخی آنرا نشان دادن ضرب شصت مجلسیان به دولت قلمداد می‌کنند بستر مناسبی را برای ادامه پروژه فشار بر دولت فراهم آورده و به‌ نظر می‌رسد مجلسی‌ها توان دوباره‌ای برای رویایی با کابینه حسن روحانی پیدا کرده‌اند، بگونه‌ای که وزرای نفت، راه، آموزش و پرورش‌، ارتباطات و فناوری، فرهنگ و کشور راه بهارستان را پیش خواهند گرفت تا به سئوالات نمایندگان مجلس پاسخ دهند.

هرچند با برکناری وزیر علوم حسن روحانی در سخنانی اعلام کرد که همه بدانند با تغییر یک نفر مسیر دولت عوض نمی‌شود و این دولت همان مسیر را که مردم و آرای مردم برای آن مشخص کرده‌اند ادامه خواهد داد اما شرایط حاکی از این است که فشار این طیف افراطی بر دولت ادامه دار و دارای حواشی گسترده خواهد بود.

اکبر ترکان معاون اول رئیس جمهورنیز در مصاحبه‌ای با آرمان امروز گفت: که عده‌ای می‌پندارند با تبلیغات، جوسازی و زیر فشار قرار دادن دولت می‌توانند مسیر دولت را عوض کنند اما رویکرد دولت همین است که می‌بینید با تبلیغات رسانه‌ای و تهدید به استیضاح و برخورد رویکرد دولت تغییر پیدا نمی‌کند. انتخابات یازدهم تمام شده است بازنده‌ها ممکن است از انتخابات ناراضی باشند اما نباید سعی کنند دولت را متوقف کنند، این اقدامات و مشابه آن نشان‌دهنده این است که می‌خواهند دولت را متوقف کنند.

اما به واقع باید گفت اصولگرایان و تندرویانی که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تخریب وجهه حسن روحانی و اصلاح طلبان را در دستور کار داشتند امروز مهم‌ترین خواسته خود را در تقابل با دولت جستجو می‌کنند و از هم اکنون در تدارک دو انتخابات آتی مجلش شورای اسلامی و خبرگان هستند تا از دایره قدرت کنار نروند.

روزنامه شرق در مقاله‌ای با تاکید براینکه تیر و ترکش‌های استیضاح به این سادگی‌ها از تن مجلس درنمی‌آید، به تغییر آرایش طیف‌های مختلف اصولگرایان در مجلس نهم اشاره کرده و نوشته است: حالا جبهه پایداری و رهپویان و فراکسیون اصولگرایان در مسیر توافق و مشارکت هر چه بیشتر، پیش رفته و از آرای استیضاح گرفته تا رای‌گیری همین امروز، زنگ خطری است برای اصولگرایان میانه که گویی دیر یا زود باید برای بقا در تصمیم‌گیری‌های موثر مجلس کاری کنند.

اصولگرایان و تندرویان نزدیک به جبهه پایداری که باور نداشتند در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ شکستی تلخ را تجربه کنند برای از دست ندادن اکثریت مجلس آینده، از هم اکنون فرافکنی و اقدامات خود را علیه اعتدالگرایان و اصلاح طلبان شدت بخشیده و سعی در القای این نکته به حامیانشان دارند که شکست در انتخابات آینده به منزله مرگ سیاسی این تفکر خواهد بود.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در واکنش به اقدامات این طیف در مجلس می‌گوید: اگر افراطی‌ها اینگونه به کار خود ادامه دهند که یک وزیری که تازه خدمتش را شروع کرده اینگونه استیضاح کنند و از خدمت‌باز دارند هر کسی که می‌خواهد به جامعه خدمتی کند از انگیزه و شور و شوق خالی خواهد شد.

تجربه هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که با قدرت نمایی این تندرویان همراه بود نشان از این دارد که طیف جبهه پایداری به همراه برخی اصولگرایان همچنان به دنبال ایجاد حاشیه برای دولت خواهند بود و نبود انسجام در اصولگرایان میانه رو و اعتدالگرایان مجلس باعث گردیده آنن ابتکار عمل را دردست داشته باشند و به خوبی بتوانند پروژه فشار بر دولت و برنامه ریزی برای انتخابات مجلس دهم را راهبری و پیش ببرند.

برای حصول به این مقصود انواع ترفندها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تخریب واژه اعتدالگرایی، متهم کردن دولت به سازش با شیطان بزرگ، نادیده گرفتن دستاوردهای هسته‌ای و تن دادن به خواسته های غرب و ناموفق بودن در عرصه‌های اقتصادی، تنها بخشی از پروژه تندرویان برای بدست آوردن اکثریت در انتخابات مجلس آینده است .

در خاتمه باید گفت انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در سال آینده از هم اکنون به محل زورآزمایی جناح‌های سیاسی در ایران بدل شده و هرچند حامیان دولت طی هفته گذشته از طیف جبهه متحد اعتدالگرایان برای بدست آوردن کرسی های مجلس دهم  رونمایی کردند اما به نظر می رسد اگر از این طیف حمایت های لازم به خصوص از سوی اصلاح طلبان صورت نگیرد این تشکل سیاسی راه به جایی پیدا نخواهد کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large