Skyscraper large

وزیر ارشاد؛ گزینه بعدى استیضاح؟

h6578j231dd

عکس از نسیم

با موفقیت اصولگرایان در استیضاح وزیر علوم٬ ناظران سیاسى مى گویند اکنون این وزیر ارشاد است که در سیبل حملات قرار دارد. به گزارش جرس، علی جنتی از سوی محافظه‌کاران متهم به نادیده گرفتن ارزشهای اسلامی و بهادادن به جریان‌های روشنفکری است و بعید نیست که او گزینه بعدی برای استیضاح باشد.   

تندروها در حمله به کارنامه علی جنتی از پشتوانه محکمی برخوردارند. آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در یکسال گذشته چندین بار نسبت به فعالیت‌ها در حوزه فرهنگی هشدار داده و ماه گذشته نیز خطاب به وزیر ارشاد گفته بود: « ما با شما حرف داریم٬ حرفهای جدی هم داریم.» سخنی تهدیدآمیز که بیان‌کننده نارضایتی رهبری از عملکرد جنتی است. او امسال بر خلاف سنت همیشگی‌اش از نمایشگاه کتاب تهران نیز بازدید نکرد و بسیاری از تحلیلگران عدم حضور وی را به نارضایتی‌اش از عملکرد وزارت ارشاد مرتبط دانستند. حالا مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در تایید موضع رهبر گفته که بیشترین «نگرانی» کنونی آقای خامنه‌ای در ارتباط با عملکرد وزارت ارشاد است٬ چرا که این وزارت‌خانه «همانند دوره اصلاحات‌‌ رها شده است.» پیش از این محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت محمود احمدی‌نژاد نیز بر نارضایتی اقای خامنه‌ای از عملکرد جنتی صحه گذاشته و گفته بود که وی «تاکنون نتوانسته و یا نخواسته رضایت رهبری و نیروهای متدین را در حوزه فرهنگ جلب کند.» همین سطح آگاهی از نارضایتی رهبری برای تندروها کافی است تا شمشیر خود علیه وزارت ارشاد را تیزتر کنند و به حملات خود شدت دهند. 

نیلوفر زارع در این گزارش مى افزاید: جنتی تا همین جای کار هم به اندازه کافی محافظه‌کاران مجاس را عصبی کرده است. او دی ماه گذشته برای پاسخ به سوالهایی درباره کارنامه‌اش به مجلس فراخوانده شد و بعد از ناکامی در قانع کردن نمایندگان٬ از آنها کارت زرد گرفت. کارت زرد به معنای اخطار است و چنانچه یک وزیر ۳ بار از مجلس کارت زرد بگیرد در مرحله بعد استیضاح می‌شود. سوالهایی که کارت زرد نخست را برای وزیر‌ارشاد به همراه داشت از سوی اعضای جبهه پایداری طرح شد. مرتضی آقاتهرانی٬ از جمله این گروه دو ماه پیش با انتقاد از برخورد‌های دوگانه مقام‌های وزارت ارشاد با انتظارات آقای خامنه‌ای گفته بود که علی جنتی٬ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را «کلافه» کرده است. او به وزیر ارشاد هشدار داده بود چنانچه به رویکرد خود ادامه دهد در صحن علنی مجلس از او سوال خواهد شد. حالا با اعتماد به نفسی که تندروها به واسطه کنار زدن وزیر علوم پیدا کرده‌اند کاملا محتمل است که در آینده‌ای نزدیک وزیرارشاد را نیز برای بار دوم به صحن علنی فرابخوانند و با کارت زردی دیگر موقعیت او را در معرض خطر بیشتر قرار دهند. مجلسی‌ها در دی ماه گذشته از جنتی پرسیده بودند که «دلیل تساهل و تسامحی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برابر توهین به مقدسات از یک طرف و از سوی دیگر ترویج اباحه‌گری در پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیر ضروری در پیش گرفته، چیست؟» آنها همچنین از این شاکی بودند که چرا وزیرارشاد به نوعی آواز خواندن زنان را مجاز دانسته‌ است. روند اتفاق‌هایی که از دی‌ماه گذشته تاکنون افتاده است دست تندروها برای اعمال فشار بیشتر علیه جنتی را باز می‌گذارد. او به تازگی طرح تفکیک جنسیتی که در شهرداری تهران اجرا شده و روحانیون محافظه‌کار عمدتا از آن حمایت کرده‌اند را سازگار با اسلام ندانسته و مهم‌تر این که به مدیران کل ارشاد استان‌ها گفته هرجا «تخلفی» مبنی بر تفکیک جنسیتی صورت گرفت «به ما منتقل کنید تا برخورد شود.» مواضعی از این دست برای تحریک محافظه‌کاران کفایت می‌کند هر‌چند که آنها لیستی بلندبالا از اتهام‌ها نظیر حمایت وزیر از آزادی شبکه‌های اجتماعی و اجازه چاپ به کتابهای برخی دگراندیشان را نیز برای حمله به جنتی در اختیار دارند.

به باور این گزارش حسن روحانی حالا می‌داند نباید تندروهای مجلس را دستکم بگیرد. او بعد از برکناری وزیرعلوم توسط مجلس بر ادامه رویه تعاملی با قوه مقننه تاکید کرده است و موضع او استقبال علی لاریجانی رییس مجلس را هم به دنبال داشته است. با این حال مشخص نیست که اگر تندروها پروژه بعدی خود را برای حمله به وزارت ارشاد به صورت جدی پیش ببرند آیا باز هم روحانی از خود انعطاف نشان خواهد داد یا این که به حملات آنان پاسخ می‌دهد. او تا اینجای کار تنها زمانی حاضر به ایستادن در برابر تندروها بوده که دیپلماسی اتمی محل بحث و تنش قرار گرفته است ولی این احتمال هم دور از ذهن نیست که با تمرکز تندروها بر ناکارآمد سازی دولت در عرصه داخلی رویه روحانی هم تغییر کند و خود را ناگزیر به دفاع از موجودیت دولت‌اش در برابر محافظه‌کاران ببیند.  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large