Skyscraper large

تغییر موضع “شوراى رقابت” در ٢ روز

6g63g6h6k6mدر حالی که رئیس شورای رقابت در روز ۲۶ مرداده ماه با قاطعیت از تغییر نکردن قیمت خودرو خبر داده بود، اما در فاصله‌ی دو روز موضع خود را تغییر داد و اعلام کرد که قیمت خودروهای پر تولید ۳ درصد کاهش می‌یابد. 

به گزارش ایسنا، بعد از اعلام رسمی قیمت خودرو توسط شورای رقابت در روز ۱۴ تیر ماه اعتراضات گسترده‌ای توسط مجلس و مردم به قیمت‌های اعلامی صورت گرفت و حتی خاطر رئیس جمهور نیز از افزایش قیمت خودرو مکدر شد تا جایی که جلسات مختلفی در شورا و کمیسیون‌های مختلف مجلس صورت گرفت و مجلس به شدت با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد. 

حتی یک عضو ناظر شورای رقابت قیمت‌های اعلامی را غیر واقعی دانسته و عنوان کرده بود که رئیس شورای رقابت بدون مشورت با اعضا قیمت‌های جدید را اعلام کرده است زیرا وظیفه شورای رقابت قیمت گذاری خودرو نبوده و این شورا قیمت غیرکارشناسی را اعلام کرده و فضای کسب و کار را مختل کرده است. 

علی مددی از کاهش ۲ تا ۳ درصدی قیمت خودرو خبر داده و درباره میزان کاهش قیمت خودرو به ایسنا گفته بود که احتمال می دهیم تا با برگزاری جلسات کارشناسی قیمت خودرو ۲ تا ۳ درصد کاهش یابد زیرا قیمت مبنا برای تعیین قیمت خودرو سال ۱۳۹۱ قرار داده شده و تمام الزامات به آپشن‌ها و کیفیت اضافه شده است در حالی که در قیمت گذاری جدید سال ۱۳۹۲ مبنا قرار داده شده و کیفیت ۲ بار محاسبه شده است لذا افزایش تصاعدی قیمت قیمت خودرو غیر منطقی است. 

به این ترتیب بعد از کشمکش های بسیار و بررسی های گسترده رئیس شورای رقابت از موضع خود عقب نشینی کرد و مقرر کرد تا قیمت خودروهای پر تولید سه درصد کاهش پیدا کند.بر این اساس رئیس شورا در جدیدترین اظهار نظر خود که ۱۸۰ درجه با اظهار نظر قبلی متفاوت بود، اعلام کرد:با مذاکراتی که با خودروسازان داشتیم قیمت خودروهای پر تولید سه درصد کاهش خواهد یافت. 

رضا شیوا گفت: به خودروسازان توصیه کردیم با توجه به افزایش تولید در ماه های اخیر و سودآوری این شرکتها قیمت برخی محصولات خود را کاهش دهند که موافقت کردند. 

به گفته ی وی، در شرکت سایپا پراید و تیبا و در شرکت ایران خودرو پژو ۴۰۵ و سمند به میزان ۳ درصد قیمت نهایی را کاهش می‌دهند. 

شیوا با بیان اینکه این کاهش قیمت احتمالاً تا دو روز آینده از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد، اظهار کرد: قیمت نهایی پس از اضافه شدن هزینه ارتقاء به یورو ۴ ، کیسه هوا، شماره گذاری ، مالیات و بیمه محاسبه می شود. 

رئیس شورا و مرکز ملی رقابت با اشاره به مباحثی که از طرف مجلس برای کاهش بیشتر قیمت خودروها مطرح شده است ،گفت: این بحث درباره مقوله یورو ۴ و کیسه هواست که تاکنون مدارکی در این زمینه به ما ارائه نشده است. 

شیوا گفت: برای افزایش قیمت شرط هایی با خودروسازان داشتیم از جمله اینکه محصولات مستقیم و از طریق سایت عرضه شود تا حاشیه بازار کمرنگ شود یا قراردادهای یک طرفه به صورت دو طرفه تنظیم شود و آپشن ها اختیاری باشد و تولید خودروسازان نیز افزایش یابد که این موارد محقق شده است. 

در حالی که رئیس شورای رقابت از کاهش ۳ درصدی قیمت خودروهای پر تولید خبر داده است که بررسی ها نشان می دهد که سه محصول ایران خودرو که مشمول کاهش قیمت شده است، بین دو تا ۲٫۵ درصد کاهش پیدا کرده اند. 

به این ترتیب و بر اساس جدیدترین اخبار به دست آمده قیمت سمند ال ایکس EF7 بنزینی دو درصد، سمند ال ایکس EF7 گازسوز ۲٫۵ درصد و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس TU5 بنزینی معادل ۲٫۲ درصد کاهش یافته است. 

با این حال با احتساب کاهش ۲ تا ۳ درصدی قیمت محصولات پرتولید مشخص می شود که قیمت این محصولات بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large