Skyscraper large

خطر داخلی و حیات جمهوری اسلامی

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

جمله” خطر همواره جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند” جمله‌ای است که بارها از زبان رهبران کشور و مقامات عالی رتبه نظام بارها تکرار شده و همواره پای کشورهای معاند و خارجی در میان بوده است.

اما این‌ بار سخن از خطر داخلی است که به گفته غلامعلی حداد عادل مشاور آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مدتی است متوجه یک خطر بزرگ برای انقلاب اسلامی شده و درباره این خطر نکات زیادی را به مسئولان کشور گوشزد کرده است.

هرچند حداد عادل درباره این خطر توضیح نداده است اما بر اساس شرایط کنونی کشور می‌توان گفت دور شدن مردم از خواسته‌های حاکمیت که به دنبال جریانات اعتراضی مردم  در سالهای پس از ۸۸ رخ داد را می‌توان بزرگترین خطر برای نظام جمهوری اسلامی قلمداد کرد.

سخنان آیت الله خامنه‌ای در خرداد ماه گذشته در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بر صحت این موضوع تاکید دارد، وی گفته است: راه حل مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور را نمی‌توان در بیرون از مرزها پیدا کرد بلکه علاج واقعی مشکلات در درون کشور است.

آیت الله خامنه‌ای بیش از بیست و پنج سال است که بر جایگاه رهبری ایران تکیه زده و با اختیارات گسترده‌ای که بر اساس قانون اساسی به وی داده شده است به عنوان فرد اول کشور تصمیم گیری می‌کند و در عین حال هیچ مرجع قانونی و فرا قانونی این اجازه را ندارد که بر تصمیمات رهبر نظارت کرده و یا وی را ملزم به پاسخگویی در برابر ملت نماید.

در سالهای پس از انقلاب ۵۷ به ویژه دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که با حمایت قاطع آیت الله خامنه‌ای همراه بود بن‌‌بست‌‌ها و بحران‌‌های متعدد اقتصادی و سیاسی کشور را در شرایط بسیار نابسامانی قرار داد و هزینه سنگینی بر مردم ایران تحمیل کرد و قمار هسته‌ای ایران را تبدیل به کشوری منزوی با اقتصادی آشفته کرد.

به جرات می‌توان گفت تصمیمات آیت الله خامنه‌ای به عنوان فرد اول نظام در رساندن کشور به این نقطه تاثیر بسزایی داشته و وی مسئولیت اصلی این شرایط را به دوش می‌کشد، اما جایگاه وی و نبود راهکاری در قانون اساسی، رهبری را از هرگونه پاسخگویی نجات بخشیده است.

تاکید و پای گذاشتن به پروژه بی‌ سرانجام هسته‌ای همراه با اتخاذ سیاست تهاجمی در قبال جامعه بین‌الملل، هزینه‌‌های سنگین اقتصادی و سیاسی را به کشور تحمیل و شدیدترین تحریم‌‌های فلج کننده اقتصادی و سیاسی را به دنبال داشت، که بنا به گفته تمامی نزدیکان آیت الله خامنه‌ای و مسئولان کشور فرد تصمیم گیرنده در بحث هسته‌ای شخص رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

هرچند در این رابطه همواره پای قدرت‌های جهانی در عناد با جمهوری اسلامی مطرح می‌شود، اما بنا به تشخیص رهبری اینبار خطر داخلی است و می‌توان گفت وی این مساله را به درستی تشخیص داده است، تنش بین گروه‌های رقیب در جمهوری اسلامی، استفاده از رانت‌های سیاسی و اقتصادی توسط مسئولان، وجود نیروهای خودسر و قداره کش در نظام، فرماندهان خودسر سپاه و ارگان‌های وابسته به این نهاد نظامی و… همگی نشان از جنگی داخلی ولی مسکوت دارد و همگی هم داعیه فرمانبرداری از رهبر را دارند.

بدون تردید می‌توان نظام جمهوری اسلامی به کانونی با توطئه‌های پیچ در پیچ تشبیه کرد که هریک از سران آن در گوشه‌ای مشغول به چپاول ثروت ملی کشور هستند و در عین حال متخصصان و فعالان مخالف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و گروه‌های کارگری سرکوب می‌شوند.

آیت الله خامنه‌ای به خوبی به این مسائل آگاه است و می‌داند ریشه مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نباید در آنسوی مرزها دنبال کند، بلکه وی با نوع مدیریت خود اجازه داده است که رانت‌های سیاسی و اقتصادی، اختلاس‌های گسترده ، خفقان فرهنگی، تبعیض‌های دینی و قومیتی و … پا بگیرد.

در عین حال سپاه، قوه قضائیه و نیروهای تندرو سیاسی حیات و ممات خود در ادامه این روش می‌دانند و با تمام قوا می‌کوشند تا با سرکوب جنبش‌های مدنی کشور را در شرایط کنونی نگاه دارند و در این مسیر از حمایت قاطع بیت رهبری برخوردار هستند.

نمونه این گونه سرکوب‌ها را می توان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مشاهده کرد، به اذعان سردار جعفری، فرمانده کل سپاه، کودتایی انتخاباتی برای به قدرت رساندن دوباره احمدی نژاد توسط نیروهای وابسته به بیت رهبری صورت گرفت و نتیجه آن سرکوب و کشتار مردم و حبس معترضان به این کودتا بود.

بدون تردید تمامی این مسائل باعث گردیده است مردم جز اندکی که قدرت در اختیار آنان است از نظام جمهوری اسلامی فاصله گرفته و افراد مورد تایید نظام به افرادی منفور و مخالفانی نظیر موسوی و کروبی محبوب در بین مردم تبدیل شوند و این خطری است که از آن صحبت می‌شود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ مردم از خواسته نظام تبعیت نکرده و برای فردی به پای صندوق‌های رای رفتند که کوچکترین حمایتی از سوی نیروهای تندرو وافراد وابسته به بیت رهبری را به دنبال نداشت، هرچند بعدها رای مردم به حسن روحانی به سود رای به مشروعیت نظام مصادره گردید.

در خاتمه باید گفت اگر آیت الله خامنه‌ای می‌خواهد ریشه مشکلات در کشور را بخشکاند باید ابتدا برخورد را از نزدیکان خود و کسانی که سر بر آستان ولایت وی می‌سایند، اما در عمل راه خود را می‌روند، آغاز کند و با پذیرش حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش اجازه دهد مردم تصمیم گیرنده نهایی در زمینه‌های مختلف باشند که این مساله  تنها راه درست برون رفت از مشکلات کشور است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large