Skyscraper large
سيمين بهبهانى بامداد امروز درگذشت

بیا تا سنگ را در گُل نشانم

6f5gh4fgسیمین بهبهانی شاعر و غزل سرای نامدار کشورمان در ساعات نخست بامداد امروز در بیمارستان پارس تهران درگذشت. یکی از مسوولان بیمارستان پارس ضمن تایید مرگ او گفت که خانم بهبهانی مدتی قبل به دلیل مشکلات قلبی و تنفسی در بیمارستان بستری و ۱۵ مردادماه به کما رفته بود. به دنبال بستری شدن او، پیش‌تر شایعاتی زودهنگام از درگذشت وی در برخی رسانه‌ها انتشار یافته بود که از سوی خانواده او تکذیب شد. 

سیمین بهبهانی‌ زاده‌ی سال ۱۳۰۶ در تهران است و از میان آثار او می‌توان به «سه‌تار شکسته»، «جای پا»، «چلچراغ»، «رستاخیز» و «یک دریچه آزادی» اشاره کرد. این شاعره پرآوازه کشورمان ۲۸ تیر ۱۳۰۶ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. نام خانوادگی خود او خلیلی و فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام) و نبیره حاج ملاعلی خلیلی تهرانی بود و پدرش به دو زبان فارسی و عربی شعر می گفت و ۱۱۰۰ بیت از ابیات شاهنامه فردوسی را به عربی ترجمه کرده و رمان نویس هم بود.  

بهبهانی در ۱۳۴۸ به عضویت شورای شعر و موسیقی در آمد؛ به “بانوی غزل” شهرت داشت و به خاطر تسلطی که بر اوزان شعر فارسی داشت و وزن های جدیدی که خود ایجاد کرده بود، مورد استقبال سازندگان آثار موسیقایی قرار گرفت؛ او قالب های کهن را در شکل تازه و با مضامین مدرن عرضه می کرد و به دلیل خلاقیت در این امر٬ «نیمای غزل» لقب گرفت. او عضو کانون نویسندگان نیز بود. 

او همواره مورد بى مهرى بخش هایى از حکومت ایران بود؛ بهبهانی، در روز دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۸۸ هنگامی که قرار بود برای سخنرانی درباره فمینیسم در روز جهانی زن به پاریس برود، با ممانعت ماموران امنیتی روبرو شد. ماموران با توقیف گذرنامه بهبهانی، به او اعلام کردند که ممنوع‌الخروج است. چند روز بعد باراک اوباما ریس جمهور آمریکا در پیام خود به مناسبت نوروز ۱۳۹۰، ضمن اشاره به ممنوع‌الخروج بودن وی، قسمتی از شعر “دوباره می سازمت وطن” را خواند. 

 علیرغم نگاه منفى اصولگرایان به او، ٢٢ مرداد ماه جارى سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (از سوى دولت) به همراه افشین علاء و فاطمه راکعی (شاعر و نماینده اصلاح طلب مجلس ششم) برای عیادت از او به بیمارستان رفتند.  

سه تار شکسته٬ جای پا٬ چلچراغ٬ مرمر٬ رستاخیز٬ خطی ز سرعت و از آتش٬ دشت ارژن٬ آن مرد، مرد همراهم٬ کاغذین جامهٔ٬ کولی و نامه و عشق٬ عاشق تر از همیشه بخوان٬ شاعران امروز فرانسه و با قلب خود چه خریدم از جمله آثار این نویسنده و شاعر است.  

غزل “شانه‌ی فیروزه” از سروده هاى سیمین بهبهانى در آغاز دهه هفتاد شمسى است:‌

شانه‌ی فیروزه خواهد گیسوی همچون کمانم
گرچه اکنون قصه سازِ «جُم جُمک برگ خزانم» 

شانه‌ی فیروزه بنگر دوستانم با چه آیین
- تا بترکد چشم دشمن- می فرستند ارمغانم. 

گل فشانی های ما را کور دل معنا نداند
من به راه عاشقان همراه گل دل می فشانم. 

بوسه بخشی های ما را آفتابی باعث آمد
پوست می تَرکد زشادی، می پراشد ناردانم. 

هیچ ظلمت، هیچ تهمت در حریمم ره ندارد
نوربخش و پاکدامن، آفتاب و آسمانم‌

تاجی از دل های عاشق بر سرِ گیسو نهادم‌
زان که خود عاشق ترین در حلقه‌ی عاشق ترانم‌

از پی دل رفتم و دنبال هر باطل نرفتم‌
هرچه دل گفت: «آن بگو» نا گفته آمد بر زبانم‌

عشق در من کرده گُل، گر سنگسارم کرد باید
تن هدف کردم؛ بیا تا سنگ را در گُل نشانم. 

گرچه می داند که خواهندش بُرید امروز و فردا
شانه‌ی فیروزه خواهد گیسوی همچون کمانم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large