Skyscraper large

چالش در مجلس برای انتخاب عضو هیات نظارت بر مطبوعات

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

به گزارش ایسنا در حالی که جامعهٔ رسانه‌ای کشور انتظار می‌کشید تا روز یکشنبه نمایندگان مجلس، ناظران خود در هیأت نظارت بر مطبوعات را معرفی کنند، این امر به زمان دیگری موکول شد. انتخاب عضو ناظر مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات، از جمله مواردی بود که گفته می‌شد روز یکشنبه، ۲۶ مرداد ماه در دستور کار جلسهٔ علنی مجلس قرار می‌گیرد، اما اولویت‌های دیگر مجلس، پرداختن به این موضوع را به زمان دیگری موکول کرد تا اهالی رسانه همچنان اعلام نتیجهٔ نهایی برای انتخاب یا رد نفرات پیشنهادی کمیسیون فرهنگی در «هیأت نظارت بر مطبوعات» را انتظار بکشند. 

نفرات پیشنهادی جهت عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات، در ماه‌های اخیر انتقاداتی را از سوی اهالی رسانه به همراه داشته است. کمیسیون فرهنگی مجلس «حمید رسایی» و «محمود نبویان» را برای عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات به صحن علنی مجلس معرفی کرد تا نمایندگان مجلس از طریق رأی گیری، یکی از این دو را به عنوان نماینده قوه مقننه به هیأت نظارت بر مطبوعات معرفی کنند؛ دو چهره‌ای که به عنوان اعضای جبهه پایداری در بین رسانه‌یی‌ها و سیاسیون، با گرایش‌های جناحی و فکری یکسانی شناخته می‌شوند و در ماه‌های اخیر به وزیر ارشاد دربارهٔ رسانه‌ها تذکر کتبی داده‌اند. 

اما در انتخاب نفرات پیشنهادی جهت عضویت در هیأت نظارت بر مطبوعات علی‌ مطهری رأی لازم را از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس کسب نکرد. 

تجهیز جبهه پایداری 

اوایل مرداد ماه بود که نمایندگانی وابسته به جریان جبهه پایداری از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس به صحن علنی مجلس معرفی شدند. این اقدام بلافاصله مورد واکنش برخی نمایندگان و تحلیلگران قرار گرفت بطوریکه معتقد بودند کمیسیون فرهنگی مجلس با سوء استفاده از اصلاحیه آیین نامه داخلی مجلس، کاندیداهای خود را تنها از میان یک جریان سیاسی خاص، برای عضویت در هیات نظارت بر صداوسیما و هیات نظارت بر مطبوعات، به صحن علنی مجلس معرفی کرد. 

آن‌ها سوء استفاده را به این تعبیر می‌دانستند که کمیسیون فرهنگی که غیر از علی مطهری، لاله افتخاری و رمضان شجاعی کیاسری همه اعضای آن را اعضای جبهه پایداری یا افراد نزدیک به فراکسیون اقلیت (فراکسیون اصولگرایان آقای حداد عادل) تشکیل می‌دهند، در انتخاباتی درون فراکسیونی همه افراد غیرهمفکر خود را حذف کردند و در بدعتی عجیب، نمایندگان مجلس را مجبور کردند از بین حمید رسایی چهره سر‌شناس مخالف دولت از جبهه پایداری و محمود نبویان دیگر عضو جبهه پایداری و شاگرد آیت الله مصباح یزدی، یکی را به عنوان ناظر قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات برگزینند. 

اوایل مردادماه نیز تصمیم رئیس مجلس ایران در به تعویق انداختن انتخاب نماینده قوه مقننه در هیئت نظارت بر مطبوعات، انتقاد بعضی نمایندگان را برانگیخت به طوریکه آن‌ها معتقد بودند این اقدام، سیاسی است. 

احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس این تصمیم هیئت رئیسه را خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس خوانده و گفته این کمیسیون بر رای خود «محکم خواهد ایستاد». نمایندگان منتقد با اشاره به گرایش سیاسی مشابه هر دو نامزد از «بها ندادن به اختلاف سلیقه‌ها» در کمیسیون فرهنگی مجلس انتقاد کردند. 

حرکتی خلاف اخلاق 

همزمان علی مطهری هم در یادداشتی انتقادی در سایت خود نوشت: «کمیسیون فرهنگی نباید از اکثریت خود که اختصاص به جبهه پایداری دارد استفاده نادرست می‌کرد و مجلس را برای انتخاب نماینده قوه مقننه در هیات نظارت بر مطبوعات در تنگنا قرار می‌داد. بلکه کمیسیون فرهنگی باید لااقل یک گرایش سیاسی دیگر را در این انتخابات شرکت می‌داد و دست مجلس را باز می‌گذاشت تا نماینده واقعی قوه مقننه انتخاب ‌شود.» 

علی مطهری که تاکنون دو دوره به مدت چهارسال نماینده مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات بوده، اذعان کرده است که کار کمیسیون فرهنگی خلاف قانون نبوده، بلکه «خلاف اخلاق» بوده است. 

در همین رابطه عده‌ای معتقدند جبهه پایداری می‌دانست که اگر حمید رسایی یا محمود نبویان در کنار هر یک از نمایندگان قرار گیرد، شکست برایشان قطعی است، چنانچه دو سال قبل رسایی در رقابت با علی مطهری بر سر عضویت در همین هیات نظارت بر مطبوعات بیشتر از تعداد انگشتان یک دست در صحن علنی رای نداشت و به همین جهت ترجیح داد با حذف ناجوانمردانه تمام چهره‌های نزدیک به جناح اکثریت، انتخابات را به مسابقه‌ای درون گروهی تبدیل کند و عملا خودش با خودش مسابقه بدهد. 

در پایان گفتنی است هیأت نظارت بر مطبوعات به موجب مواد ۱۰ و ۱۱ قانون مطبوعات شکل گرفته‌است. دبیرخانه این هیات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شده است. 

جالب اینجاست که محمود نبویان را اصولاً هیچ کس، فردی رسانه‌ای نمی‌داند و حمید رسایی مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته نامه جنجالی ۹ دی است که بار‌ها مورد تذکر هیات نظارت بر مطبوعات و سایر نهادهای نظارتی بوده و حتی رویکرد افراطی این جریده سبب توقیف نشریه وی نیز شده است. همچنین طبق روال هیات نظارت بر مطبوعات، غیر از نماینده مدیران مسئول که اصولا بایستی صاحب نشریه باشد، نبایستی سایر اعضای هیات، خودشان مالک نشریه باشند، تا هنگام تصمیم گیری خود طرف دعوایی قرار نگیرند. 

در پایان گفتنی است اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات، طبق قانون مطبوعات باید «از افراد مسلمان و صاحب صلاحیت علمی و اخلاقی لازم و مؤمن به انقلاب اسلامی می‌باشند» و شامل یکی از قضات به انتخاب رییس قوه قضاییه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نماینده تام الاختیار وی، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس، یکی از استادان دانشگاه به انتخاب وزیر فرهنگ و آموزش عالی، یکی از مدیران مسئول مطبوعات به انتخاب آنان، یکی از اساتید حوزه علمیه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه قم، یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتخاب آن شورا می‌باشد. 

همچنین بر اساس ماده ۱۱، رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیر مسئول به عهده هیأت نظارت بر مطبوعات است و در صورتی که صاحب پروانه یکی از شرایط مقرر در قانون مطبوعات را از دست بدهد، به تشخیص هیأت نظارت پروانهٔ نشریه لغو می‌شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large