Skyscraper large

وزیر ارشاد علیه وزیر ارشاد!

f32gh654fgh

عکس از نسیم

سیدمحمد حسینی٬ وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد٬تنور حمله به وزارت ارشاد را گرم مى کند؛ او در گفت‌وگویی ضمن انتقاد از عملکرد على جنتى، وزیر ارشاد دولت روحانی٬ وی را وزیری توصیف کرده که در یک سال گذشته ” نتوانسته و یا نخواسته رضایت رهبری و نیروهای متدین را در حوزه فرهنگ جلب کند”.

حسینی همچنین انتقادهایی از نحوه مدیریت جنتی و تعطیلی برخی پروژه‌های وزارت ارشاد که دردولت قبل آغاز شده بود٬ مطرح کرده.

به گزارش روز، این برای چندمین بار است که وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد٬ به انتقاد از وزیر ارشاد دولت روحانی پرداخته و وی را فردی معرفی می‌کند که نسبت به نظرات آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه فرهنگ٬ بی‌اعتناست.

حسینی پیش از این نیز در مصاحبه‌ای گفته بود در وزارت ارشاد دولت روحانی “نخواستن اجرای فرامین رهبری بر نتوانستن غلبه یافته است”.

طی ماه‌های گذشته طرفداری از رفع فیلتر شبکه های اجتماعی و آوازخوانی زنان، دیدار نوروزی با محمد خاتمی و نیز وضعیت مطبوعات، از جمله محورهای انتقاد اصولگرایان از علی جنتی بود. در نهایت، وزیر ارشاد به خاطر “تساهل و تسامح” در برابر توهین به مقدسات و “ترویج اباحه گری با پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیرضروری” از نمایندگان کارت زرد گرفت.

دامنه این هشدارها به رهبر ایران نیز رسیده است. آیت‌الله خامنه‌ای تاکنون چندین بار مستقیم یا غیرمستقیم نارضایتی خود را از سیاست‌های فرهنگی دولت نشان داده.

در یکی از آخرین موارد از این دست٬ وی ماه گذشته٬ در دیداری غیرمنتظره با اعضای هیات دولت٬ نسبت به سیاست‌های فرهنگی و وضعیت فرهنگ، هشدار داده بود.

همان زمان یکی از مسوولان وب‌سایت مشرق‌نیوز، نزدیک به اصول‌گرایان، در اکانت توییتر خود نوشته بود که رهبر جمهوری‌اسلامی بعد از سلام و علیک با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خطاب به وی گفت: “ما با شما خیلی حرف داریم؛ حرف‌های جدی هم داریم”.

وی در این دیدار با اشاره به این‌که “خطاها و اشتباهات فرهنگی به راحتی قابل جبران نیست”، گفت: “ضروری است در عرصه فرهنگی سیاست‌های نظام به درستی درک و اِعمال شود”.

سخنان آیت‌الله خامنه‌ای درباره سیاست‌های فرهنگی دولت و هشدار نسبت به تغییر و یا اشتباه در آن‌ها، در حالی بیان می‌شد که طی ماه‌های گذشته انتقادهای اصول‌گرایان از این مساله افزایش یافته. بخش بزرگی از اصول‌گرایان طی ماه‌های گذشته بیش از آن‌که به بحث مذاکرات هسته‌ای بپردازند، مشغول انتقاد از سیاست‌های فرهنگی دولت روحانی هستند. مساله‌ای که به نظر می‌رسد در آن با رهبر جمهوری‌اسلامی هم‌نظرند. 

رهبر جمهوری‌اسلامی اسفندماه سال گذشته نیز در دیدار با اعضای مجلس خبرگان، از وضعیت فرهنگی کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بود: “من هم از مسایل فرهنگی نگرانم… دولت محترم باید به این موضوع توجه کند و مسوولان فرهنگی نیز باید توجه داشته باشند که چه می‌کنند، زیرا در مسایل فرهنگی نمی‌توان بی ملاحظگی کرد”.

چند ماه پیش نیز وب‌سایت شبکه هزاره‌سوم – نزدیک به اصول‌گرایان – نوشته بود که “وقتی محمدحسین صفارهرندی در سال ۸۴ و در دولت نهم در راس این وزارتخانه قرار گرفت رهبر انقلاب با لحنی تلخ به وی فرمودند: شما فرش نجسی را تحویل گرفتید و روی همان نشستید. پس وزیر فرهنگ – هر که هست – باید ابتدا عین نجاست را برطرف کند و سپس فرش را آب بکشد و پاک کند”.

گزارش روز مى افزاید: اصول‌گرایان پس از سخنان رهبر جمهوری‌اسلامی انتقادهای خود از وزارت ارشاد را شدت بخشیدند. انتقادهایی که پس از دیدار نوروزی علی جنتی با سیدمحمد خاتمی بیشتر هم شد.

علی جنتی اما در گفت‌وگویی با روزنامه شرق، بخشی از انتقادها نسبت به وضعیت فرهنگی دولت را ناشی از “بولتن‌سازی نهادهای ارزشی” دانسته بود که “در اختیار مقامات کشور” قرار می‌گیرد و “از طرف برخی نهادهایی است که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند… سر تا پایشان دروغ است. وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم از ابتدا تا انتها جعل و تحریف است”.

اخیرا محمدعلی موحدی‌کرمانی، امام جمعه موقت تهران، در دانشگاه امام حسین – وابسته به سپاه پاسداران – درباره وضعیت فرهنگی کشور و وزارت علی جنتی گفت: “می‌خواهند شبیخون فرهنگی کنند. از ابتدا تا آخر حمله نمی‌کنند بلکه شیوه این است که لا‌به‌لای کتاب‌ها ممکن است چند حرف کتاب بزنند اما حرف‌ها و هجمه‌های فرهنگی خودشان را بین کتاب‌ها به خورد فرزندان ما می‌دهند و من این را به فرزند آیت‌الله جنتی که وزیر ارشاد هستند یادآوری کردم و هشدار دادم که اگر زنان و فرزندان ما این کتاب‌ها را به خانه ببرند و فاسد شوند ما در برابر این‌ها مسوول هستیم”.

جها‌ن‌نیوز، وب‌سایت نزدیک به علی‌رضا زاکانی، در گزارشی پیرامون عمل‌کرد وزارت ارشاد، نوشت که احمد مسجدجامعی، گزینه نخست برای تصدی این پست بود که در نهایت این اتفاق رخ نداد. اما “پس از گذشت چیزی حدود ۷ ماه از استقرار علی جنتی در این وزارتخانه، حضور احمد مسجدجامعی و تیم وی در وزارت ارشاد پررنگ و پررنگ‌تر می‌شود. ظاهرا علی جنتی با این پیش‌شرط وزیر شد که وزارت فرهنگ عملا سهم اصلاح‌طلبان در کابینه خاتمی بماند. حضور احمد مسجدجامعی و تیمش در همه حوزه‌ها نمود پیدا کرده است”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large