Skyscraper large
عضو فراکسیون دانشجویی مجلس ششم:

وزارت علوم دارد جلوی اقدامات غیرقانونی را می‌گیرد

d3d3d2d5d4علی تاجرنیا، عضو فراکسیون دانشجویی مجلس ششم می‌گوید وزارت علوم الان دارد جلوی آن اقدامات غیرقانونی را می‌گیرد. 

به گزارش جرس، این عضو جبهه مشارکت اسلامی ایران درباره فشارهاى بخشى از مجلس بر وزارت علوم می‌گوید: «مسئله درخواست نمایندگان از وزیر علوم هم به لحاظ شکلی و هم به لحاظ محتوایی دارای ایراد جدی است. در وهله اول، مجلس در ساختار قدرت در کشور ایران به عنوان نماینده مردم باید استیفای حقوق مردم در مقابل دولت و حاکمیت را کند. به عبارت دیگر مجلس باید مدافع حقوق مردم باشد و حق تحصیل که از حقوق تصریح شده در قانون اساسی است و از تعدادی از دانشجویان سلب شده باید بازگردانده شود و مجلس باید مدافع آن‌ها باشد؛ اما متاسفانه نمایندگان عملا در جایگاه عکس نشسته‌اند و به نوعی تحدید کننده حقوق مردم هستند. به لحاظ شکلی هم جایگاه مجلس جایگاه نظارت و قانونگذاری است؛ اینکه شرایطی برای علوم وزیر تعیین کنند و از او بخواهند کارهایی را انجام دهد تا از استیضاح خودشان دست بردارند نوعی ورود به حوزه اختیارات سیستم اجرایی است و هم نوعی چانه زنی در درون قدرت محسوب می‌شود که واقعا شان مجلس این نیست. متاسفانه در این مجلس اتفاقاتی می‌افتد که در ادوار مختلف بی‌سابقه بوده و جایگاه و شان مجلس را پایین می‌آورند. بنابراین این شکل از استیضاح و درخواست، نه تنها وجاهت شکلی قانونی ندارد بلکه به لحاظ محتوایی با روح قانون اساسی و حقوق مردم سنخیت ندارد.» 

تاجرنیا با تاکید بر این موضوع که بحث دانشگاه‌ها یک مسئله مهم است، تصریح می‌کند: «یکسری اقدامات غیرقانونی در دوره‌های گذشته صورت گرفته و وزارت علوم الان دارد جلوی آن اقدامات غیرقانونی را می‌گیرد. محروم کردن افراد از تحصیل مسئله‌ای است که اگر واقعا حکم قانونی برای آن وجود داشت باید از طریق مراجع صالحه مورد بررسی قرار می‌گرفت در حالیکه چنین حکمی وجود ندارد و در هیچیک از مواد قانون مجازات اسلامی نداریم که فردی را از تحصیل محروم کنند. از طرف دیگر برخی از انتصاب‌های غیرقانونی در حوزه هیئت علمی صورت گرفته بود که الان جلوی آن‌ها دارد گرفته می‌شود؛ یعنی نقش وزارت علوم در این دوره٬ جلوگیری از اقدامات غیرقانونی دولت گذشته است. متاسفانه این برخورد‌ها به دلیل رویکرد سیاسی که در مورد دانشگاه‌ها وجود دارد صورت می‌گیرد. آن‌ها معتقدند که اگر دانشگاه‌ها مستقل شوند و افراد بتوانند آزادانه در دانشگاه حضور پیدا کنند دیگر شرایط کنترل دانشگاه را از دست می‌دهند در حالیکه فضای دانشگاه محصول یک جامعه مدرن و فضای آزاداندیشی و تبادل افکار است». 

عضو فراکسیون دانشجویی مجلس ششم در پیان این گفتگو مى گوید: «پیام دیگری که از این اقدامات رسانده می‌شود این است که می‌خواهند بگویند شرایط در کشور تغییر نکرده است. یعنی منتقدان و مردم بدانند که اگرچه دولت به عنوان قوه مجریه تغییر کرده اما شرایط هیچ تغییری نکرده است. متاسفانه این دیدگاه به نفع منافع کلان کشور نیست. به هر حال یک تفکر جدیدی در مقابل تفکر گذشته رای آورده و باید محترم شمرده شود. باز تاکید می‌کنم که این‌گونه اقدامات با رویکردی سیاسی با هدف به چالش کشیدن دولت و ناامید کردن مردم از کارآمدی دولت و همچنین دادن امید به طرفداران خودشان است».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large