Skyscraper large
با اصرار مخالفان دولت

سرانجام وزیر علوم استیضاح می‌شود

x654dfg78d88dddقرار است فردا بار دیگر استیضاح وزیر علوم تقدیم هیات رییسه مجلس شود. مخالفان دولت چنان بر استیضاح رضا فرجى دانا اصرار دارند که به نظر نمی‌رسد هیئت رئیسه هم بتواند در مسیر مراعات و مدارا با دولت، چندان ایستادگی کند. 

به گزارش اعتماد، حالا همه استیضاح کنندگان خواهان اعلام وصول استیضاح فرجی‌دانا هستند؛ آن هم با قاطعیتی بیش از آنچه که یک ماه پیش در آنها دیده می‌شد. حتی به نظر می‌رسد این یک ماه فرصتی که به وزیر علوم داده شد، کمی هم آنها را عصبانی کرده باشد. زهره طبیب‌زاده از طراحان استیضاح فرجی دانا گفته که «وزارت علوم سعی دارد با فرافکنی و اتلاف وقت، نمایندگان را به بازی گیرد.» او گفته «نمایندگان خواهان تعیین‌ تکلیف دانشجویان ستاره‌دار بوده‌اند که در این مورد نیز هیچ اقدامی از سوی وزیر صورت نگرفته است بلکه با اطلاعات غیرواقعی سعی در به انحراف کشاندن ذهن نمایندگان کرده‌اند.»

عدم توجه به تقاضای استیضاح‌کنندگان موضوعی است که تقریبا تمام مخالفان فرجی دانا در مجلس بر روی آن تاکید دارند. آنها هیچگاه در طول یک ماه گذشته از مواضع خود در مقابل وزیر علوم عقب‌نشینی نکردند. در مقابل معاون پارلمانی رییس‌جمهوری هم دیروز و بعد از اعلام نظر نهایی استیضاح‌کنندگان وزیر علوم در سخنانی به طور تلویحی بر ایستادگی وزارت علوم در مقابل خواسته‌های استیضاح‌کنندگان فرجی دانا تاکید کرد، خواسته‌هایی که در دو محور کلی عقب‌نشینی از پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی و همین‌طور اخراج دانشجویان ستاره‌دار و اساتید و مسوولان «مساله‌دار» وزارت علوم مطرح شده‌اند. مجید انصاری دیروز به خانه ملت گفته است که «وزارت علوم بر این بوده که خواسته‌های منطقی و قانونی نمایندگان را جامه عمل بپوشاند.»

او همچنین گفته: «در صورتی که استیضاح وزیر علوم در چارچوب قانون و مصالح عمومی کشور باشد دولت از آن استقبال خواهد کرد.» با وجود آنکه استیضاح‌کنندگان وزیر علوم بر برکناری او تاکید دارند، مجید انصاری می‌گوید: «طبق جلسات قبلی تعامل خوبی بین نمایندگان با وزیر علوم در جریان است.» انصاری در مصاحبه خود با خانه ملت بر نکته‌یی تاکید کرده که می‌تواند در این شرایط حائز اهمیت باشد.

او گفته که «تلاش دولت به ویژه وزارت علوم بر این بوده که خواسته‌های منطقی و قانونی نمایندگان را جامه عمل بپوشاند.» او ادامه داده «موضع دولت از قبل هم مشخص بوده و تابع موارد و خواسته‌های قانونی نمایندگان هستیم.» تاکید انصاری بر «منطقی» و «قانونی» بودن خواسته‌های نمایندگان از این رو حائز اهمیت است که به نظر دولتی‌ها و هواداران آنها قسمت عمده محورهای استیضاح وزیر علوم به نوعی دخالت در حوزه اختیارات وزیر است و چنانچه حتی برخی از مجلس‌نشینان هم تاکید کرده‌اند، این موارد به نمایندگان مربوط نمی‌شود. از جمله مهم‌ترین این موارد فشار بر فرجی دانا به خاطر عزل و نصب‌های او در وزارت علوم است.

گزارش اعتماد مى افزاید که به تازگى زهره طبیب‌زاده دیگر نماینده اصولگرا نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس از وزیر علوم گلایه کرده که با وجود خواست طیف منتقدان مجلس او پنج معاون خود را در وزارت علوم برکنار نکرده است. انصاری هم گفته است: «اگر نمایندگان طبق قانون خواهان استفاده از ابزارهای قانونی خود چون استیضاح یا سوال از وزرا باشند ما تابع قانون بوده و استقبال خواهیم کرد.» طرف دولتی ماجرای استیضاح هر چند در یک ماه گذشته سعی کرده با آرامش نسبت به این استیضاح برخورد کند اما در همان حال تلاش داشته تا عقب‌نشینی خاصی هم انجام ندهد. این ایستادگی حالا می‌رود تا احتمالا در یک جلسه استیضاح داغ به یک رویارویی پرحاشیه تبدیل شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large