Skyscraper large
انتقاد يك اسلام شناس از طرح "محرم‌سازی مدارس"

ریاکاری و تظاهر، گریبان‌گیر جامعه‌ ماست

6s5d4fgs5sمحرم‌سازی یکی از طرح‌های جنجالی وزارت آموزش و پرورش در دولت محمود احمدی‌نژاد با هدف استتار مدارس دخترانه در تمام دوره‌های تحصیلی است که چندی پیش به گفته لاله افتخاری،عضو فراکسیون زنان مجلس ایران، اکنون به یک قانون تبدیل شده است.  

به گزارش جرس عبدالحمید معصومی تهرانی، اسلام شناس، نتیجه ى این طرح ها را گسترش ریا و تظاهر می‌داند و می‌گوید: «از ابتدای انقلاب انواع و اقسام این گونه طرح‌ها به اجرا درآمده که تماماً نتیجه‌ای معکوس داده. آزموده را آزمودن خطاست.» به گفته‌ی وی «آنچه که امروزه گریبان‌گیر جامعه‌ ماست فسادهای اقتصادی، اداری و اجتماعی است که عمده دلیل آن، گسترش ریاکاری، ظاهر فریبی و دروغگویی در جامعه و نتیجه‌ اجرای چنین طراحهای غیر علمی است. 

فاطمه رهبر، رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز چند روز پیش بر اجرای این قانون در مدارس و مراکز آموزشی ایران تاکید و از اجرا نشدن این قانون در مدارس دولتی انتقاد کرد. مسئولان وزارت آموزش و پرورش در حالی به دنبال اجرای این طرح هستند که بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی روستا‌ها و شهرستان‌های محروم و دورافتاده ایران با کمبود وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب روبرو هستند و یا بسیاری از مدارس فرسوده اعتبارات عمرانی برای انجام مقاوم‌سازی دریافت نکرده‌اند. 

از سال ۱۳۸۴ طرح محرم‌سازی مدارس دخترانه در دستور کار وزارت آموزش و پرورش دولت نهم قرار گرفت‌‌. همان زمانی که موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های ایران مطرح و با واکنش‌های منفی استادان و دانشجویان همراه شد. داستان حصارکشی مدارس دخترانه در حقیقت ادامه طرح « استتار مدارس دخترانه » است که برای نخستین بار از سوی امور بانوان سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در سال ‌۱۳۷۸ مطرح شد. 

اما طرح محرم‌سازی مدارس به دلیل مسائل مالی و هزینه‌هایی که درپی داشت به صورت جدی از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش دنبال نشد. هر چند به گفته مهری سویزی، مدیر کل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش در بهمن ماه ۱۳۸۸، این طرح در ۱۰ درصد مدارس دخترانه ایران اجرا شده است.

طرح محرم‌سازی مدارس با هدف استتار مدارس دخترانه در تمام دوره‌های تحصیلی، شبیه اندرونی و بیرونی خانه‌های قدیمی است. در این طرح، حیاط مدرسه به مرکز فضای آموزشی منتقل و یک حیاط مرکزی در مدرسه ایجاد می‌شود. در حقیقت مدرسه صاحب دیوارهایی بلند و بی‌روح شبیه زندان می‌شوند تا اشراف بناهای مجاور به طور کامل از بین برود و دختران، بدون مقنعه در حیاط مدرسه رفت و آمد کنند. 

فاطمه رهبر، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نهم مرداد ماه سال جاری درباره محرم‌سازی مدارس و وجود چنین مراکز آموزشی ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته بود: «برخی مدارس خصوصی و به خصوص مدرسه‌های اسلامی در این زمینه به فعالیت می‌پردازند و این طرح در آن‌ها اجرا می‌شود.» 

شرایط محرم‌سازی مدارس ازدیدگاه رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی٬ پوشش آزادانه و بدون اجبار دانش آموزان، مسئولان و معلمان مدرسه به طور آزادانه با شرایط ساده و اسلامی است. 

دهم مردادماه، یک روز پس از انتشار سخنان فاطمه رهبر در رسانه‌ها، لاله افتخاری، عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت‌و‌گو با تارنمای خانه ملت با بیان اینکه محرم سازی در مدارس دختران به صورت یک قانون در آمده است بر ضرورت اجرا شدن آن از سوی مدارس دخترانه سراسر کشور در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان تأکید کرد. 

به گفته افتخاری، در حال حاضر بسیاری از مدارس خصوصی و برخی از مدارس دولتی توانسته‌اند این قانون را اجرا کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بهمن ماه ۱۳۸۸ به نقل از مهری سویزی، مدیر کل وقت دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش نوشت: «برای محرم‌سازی هر مدرسه حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان اعتبار لازم است.» به گفته وی، تنها ۱۰ درصد مدارس دخترانه کل کشور تحت پوشش طرح محرم‌سازی قرار گرفته است و ۹۰ درصد مدارس ما نیازمند محفوظ و مفرح بودن برای تامین شاداب سازی هستند. 

مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۰، برآورد اولیه برای اجرای این طرح را حدود ۸۰۰ میلیارد تا یک هزار میلیارد تومان دانسته و گفته بود با فرض تامین اعتبار، محرم‌سازی در تمام مدارس ممکن نیست. 

این طرح با مخالفت بسیاری از فعالان حقوق کودکان و پژوهشگران در حوزه آموزش و پرورش روبرو شده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large