Skyscraper large
روز خبرنگار در گفتگو با مادر ساجده عرب سرخى:

می‌خواهند ثابت کنند که هیچ چیز تغییر نکرده

df4g5d6f54d

مژگان مدرس علوم

روز خبرنگار را در حالی پشت سر گذاشتیم که بسیاری از روزنامه نگاران و خبرنگاران تنها بخاطر رسالت خویش و وفادار ماندن به حرفه روزنامه نگاری در زندان به سر می برند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ اخیر خود بمناسبت روز هفدهم مرداد ماه، خبر از زندانی بودن ۶۵ تن از روزنامه نگاران و وب نگاران می دهد که ده‌ نفر از  این روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران، زن هستند.

ساجده عرب سرخی، یکی از این روزنامه نگاران است که در ۲۷ تیرماه برای سپری کردن مدت محکومیت یک ساله خود روانه زندان اوین شد.

مریم شربتدار قدس، مادر این روزنامه نگار با ابراز تاسف از اینگونه برخوردها و نبودن عقلانیت در کشور به “راه دیگر” می گوید: ” بعضی اوقات از این برخوردها اینگونه تصور می شود که گویا می خواهند ثابت کنند که بعد از پیروزی آقای روحانی هیچ چیز تغییر نکرده و نمی خواهند که مردم شیرینی پیروزی انتخابات را بچشند؛ و یا اینکه با توجه به نزدیکی انتخابات پیش رو به خیال خود می خواهند زمینه هایی را فراهم کنند که در هر صورت کاملا اشتباه است و تمام این برخوردها نتیجه عکس در بر خواهد داشت. تنها آرزوی ما هم این است که به عقلانیت بازگردند وقتی نوه من با آن سن کمش مدام تکرار می کند که خدا کند اینها عاقل شوند دیگر چیزی برای گفتن نمی ماند.”

این روزنامه نگار اصلاح طلب فرزند فیض الله عرب سرخی، معاون وزیر دولت خاتمی و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی است که خود به تازگی پس از تحمل بیش از چهار سال و نیم حبس از زندان اوین آزاد شده است.

لازم بذکر است پرونده دومی نیز از سوی سپاه برای ساجده عرب سرخی تشکیل شده است که در حال رسیدگی است. به گفته خانم عرب سرخی، ساجده پس از ورود به ایران احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. اطلاعات سپاه پرونده ای برای او تشکیل داده بود که بعد فهمیدیم پرونده دیگری هم از قبل تشکیل داده اند و حکم هم برایش صادر کرده اند. در پرونده اطلاعات سپاه دو اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی را به ساجده زده اند. اتهام او در پرونده قبلی که الان برای آن به زندان رفته، تبلیغ علیه نظام بود که ظاهرا وزارت اطلاعات تشکیل داده بود.

او می گوید: “مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام دلنوشته های ساجده برای پدرش است. نکته مهم این است که حکم اصلا به ما ابلاغ نشد و فقط نامه ای دریافت کردیم که ساجده برای اجرای حکم خود را به زندان معرفی کند! ما اول تعجب کردیم که چه حکمی؟! بعد که مراجعه کردیم گفتند حکم غیابی برای ساجده صادر کرده اند در صورتیکه حتی دادگاه زمانی که ساجده در ایران بوده تشکیل شده است و تشکیل دادگاه غیابی زمانی که در ایران بوده قانونی نیست. در هر حال دادگاه به صورت غیابی ساجده را به یکسال حبس تعزیری محکوم کرد و تقاضای واخواهی او نیز از سوی قاضی مقیسه رد شد و حکم به اجرا درآمد.”

وی ادامه می دهد: ” دو و سه سال پیش که ساجده ایران آمد ممنوع الخروجش کردند اما دوباره برگشت، این بار هم نهایت فکر می کرد که بخاطر کینه و اذیت جلوی رفتنش را بگیرند و بدلیل اینکه هیچ کاری نکرده بود اصلا تصور نمی کرد او را روانه زندان کنند.”

فیض الله عرب سرخی پدر ساجده عرب سرخی نیز پیش تر گفته بود که بازداشتها و سرکوب‌ها تنها به افزایش شکاف ملت – حاکمیت منجر خواهد شد و اگر عقلانیتی باشد باید در جهت کاهش این فشارها به کار بسته شود.

مادر ساجده عرب سرخی با اشاره به شرایط سخت و دلتنگی های نوه اش خاطرنشان می کند: “هر یکشنبه که با ساجده ملاقات داریم از او بی خبر هستیم تا یکشنبه هفته دیگر؛ شرایط مانند همان زمانی است که پدرش زندان بود. فضای سنگینی هم در زمان ملاقات حاکم هست ساجده وقتی دخترش را می بیند خیلی تلاش می کند ناراحتی و دلتنگی خودش را نشان ندهد اما صبا نمی تواند دلتنگی خود را پنهان کند و ابراز دلتنگی و ناراحتی می کند. در هر حال خیلی سخت است و وقتی صبا را برای ملاقات می برم خیلی اذیت می شود حتی دفعه پیش اسم صبا را از لیست ملاقات حضوری خط زده بودند و ما هم بخاطر او به ملاقات حضوری نرفتیم. بعضی اوقات از ناراحتی و شیون این بچه خودم که خیلی صبورم کم می آورم.”

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم علی رغم وعده های انتخاباتی حسن روحانی مبنی بر باز شدن فضای سیاسی کشور، فشارها بر مطبوعات و خبرنگاران افزایش یافت تا جاییکه در آستانه روز خبرنگار تعداد زیادی از خبرنگاران روانه زندان شدند و یا هم اکنون در بلاتکلیفی در زندان بسر می برند. تنها با مروری بر بازداشت ها و احکام صادر شده طی هفته های اخیر برای روزنامه نگاران می توان به عمق فاجعه و وضعیت دشوار خبرنگاری در ایران پی برد:

d6f5g4d3f12dریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگار در تاریخ ٢٩ خرداد برای سپری کردن شش ماه حبس به زندان اوین رفت.

روز ١٧ خرداد، مهنازمحمدی خبرنگار و مستندساز برای سپری کردن پنج سال محکومیت قطعی روانه زندان اوین شد.

مرضیه رسولی روزنامه گار دیگری است که در تاریخ ١٧ تیرماه برای پشت سر گذاشتن دو سال زندان و ۵٠ ضربه شلاق به زندان اوین فراخوانده شد.

صبا آذرپیک همکار روزنامه “اعتماد” و ماهنامه “تجارت فردا” نیز از تاریخ هفتم خرداد ١٣٩٣ در بازداشت به‌سر می‌برد و روزهای ۲۹ و ۳۰ تیرماه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران بدون حضور وکیل مدافع محاکمه شد و اینک در بلاتکلیفی در زندان بسر می برد.

سراج‌الدین میردامادى، روزنامه‌‌نگار اصلاح طلبی که پس از وعده‌های حسن روحانی به ایران بازگشت اما پس از محاکمه به شش سال حبس تعزیرى محکوم شد.

حسین نورانی نژاد روزنامه نگار دیگری که اسفند ماه سال گذشته به ایران بازگشته بود بیستم خردادماه از سوی قاضی صلواتی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

رویا صابری‌نژاد نیکبخت، دارای ملیت بریتانیایی و فریده شاهگلی، دارای ملیت آلمانی بدلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و نوشتن در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک، بازداشت و به ترتیب به بیست و سه سال حبس تعزیری محکوم شدند و اینک در حال گذراندن حکم خود هستند.

همچنین در تاریخ ۳۰ تیرماه  سه روزنامه‌نگار آمریکایی – ایرانی به نام های جیسون رضاییان، یگانه صالحی و یک عکاس – خبرنگار مستقل که خانواده‌ وی خواهان انتشار نامش در رسانه ها نیست در تهران‌ بازداشت شدند. تاکنون از علل بازداشت، نهاد بازداشت کننده و همچنین محل بازداشت آن‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز ایران با ۶۵ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی، یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای و بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زن به شمار می‌رود. این کشور همچنین در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۴، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

چندی پیش در دیدار مدیران رسانه‌‌ها با حسن روحانی، محمد قوچانی، سردبیر مهرنامه با تاکید بر اینکه محاکمه روزنامه‌نگاران در ایران با اغراض سیاسی صورت می‌گیرد، گفته بود: “ما به زبان قلم سخن می‌گوییم، نه به زبان قدرت. هرچند که زبان اهل قدرت را به خوبی می‌شناسیم. روزنامه‌نگاران کافر نیستند بلکه جزو کم‌هزینه‌ترین و کم توقع‌ترین فرزندان انقلاب هستند. ما روزنامه‌نگاریم و به این حرفه عشق می‌ورزیم و آن را با هیچ مقامی عوض نمی‌کنیم، اما ثبات حرفه‌ای حق ماست. به کوچکترین انتقاد و اشتباهی حق، عشق و کارمان را از ما نگیرید و مطبوعات را اعدام نکنید.”

رئیس جمهور نیز در این دیدار خطاب به اهل رسانه گفته بود که دولت او از “نقد سازنده و دلسوزانه” حمایت می‌کند. اما به رغم این وعده ها و شعارها قوه قضاییه و دستگاه های موازی آزادانه و بدون هیچ پروایی دست به بازداشت روزنامه‌نگاران منتقد و مستقل می‌زنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large