Skyscraper large
درخواست "انجمن صنفی" در روز خبرنگار

مسئولان به تثبیت “شغل متزلزل” روزنامه‌نگاران اهتمام کنند

df6g45df5d55dطى یکسال گذشته پس از روى کار آمدن دولت حسن روحانى، توقیف نشریات همچون گذشته ادامه یافت و وعده ى بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز محقق نشد. روحانی چه در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری و چه پس از پیروزی در انتخابات٬‌ وعده داد که این انجمن بازگشایی می‌شود. امادر یک سال نخست فعالیت دولت روحانی نه تنها این انجمن آغاز به کار نکرده٬ بلکه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد٬ از جایگزینىِ انجمن‌های موازی دیگری سخن مى گوید که بر خلاف صریح وعده ى دولت است. 

اکنون انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران همزمان با روز خبرنگار با انتشار بیانیه‌ای بر ضرورت توجه به حرفه “دشوار و پرمرارت” روزنامه‌نگاری تاکید کرده است.  

این بیانیه با این هشدار که “موقعیت شغلی در بسیاری از مؤسسات رسانه ای هنوز متزلزل است” ابراز امیدوارى کرده که مسئولان بامشارکت گسترده و فعال روزنامه نگاران و خبرنگاران ، به تثبیت حقوق اساسی آنها اهتمام خاص کنند. 

در بیانیه این انجمن آمده است:

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران روز خبرنگار سال ۱۳۹۳ را به عموم همکاران روزنامه نگار و خبر نگار تبریک می گوید. این مناسبت ، فرصتی است برای نگاهی دوباره و چند باره به حرفه ای دشوار و پرمرارت که در اجرای پاره ای از حقوق اساسی ملت ، از قبیل حق آزادی بیان و حق آزادی رسانه و گردش آزاد اطلاعات می کوشد تا در شکل گیری جامعه ای آگاه و آزاد مشارکت فعال و مسئولانه داشته باشد. 

 خبرنگاران و روزنامه نگاران اجزای اصلی گردش اطلاعات اند که آزادی ، مسئولیت و امنیت حرفه ای اصلی ترین ارکان شغلی و حرفه ای آنها محسوب می شود. اگرچه فرآیند فعالیت روزنامه نگاران در ایران در سالهای اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده است ، اما می توان گفت که در همین سالها شاهد آن بوده ایم که به رغم برخی مضیقه ها و سختی های شغلی تلاشهای مستمر و پیگیرانه روزنامه نگاران و خبرنگاران ، مانع از توقف روند روبه توسعه این حرفه بوده است. 

موقعیت شغلی همکاران ما در بسیاری از مؤسسات رسانه ای هنوز متزلزل است. مشکلاتی از قبیل میزان حقوق و دستمزد ، بیمه ، مزایای شغلی ومانند اینها ، از مشکلات جدی روزنامه نگاران است . در برخی موارد توقیف یا لغو امتیاز یک نشریه ، عاملی برای بیکاری روزنامه نگاران می شود و بر سختی های این حرفه می افزاید. روزنامه نگاران هنوز در دستگاههای اجرایی امکان مشارکت فعال در تعیین یا اثر گذاری مؤثر بر امور شغلی خود را ندارند. 

دستیابی روزنامه نگاران به منابع خبری با سختی ها و موانع خاص خود همراه است. با این همه اما روند تدریجی توسعه رسانه ها و نیز توسعه حرفه روزنامه نگاری و خبر نگاری ، نوید آن را می دهد که با ارتقای شناخت بیشتر ضرورتهای حیاتی و اهمیت و مقتضیات این حرفه ، مسئولان کشوری بامشارکت گسترده و فعال روزنامه نگاران و خبرنگاران ، به تثبیت حقوق اساسی آنها اهتمام خاص کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large