Skyscraper large

اقتصاد آشفته و کارنامه یک‌ساله

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

یک‌سال از عمر دولت حسن روحانی می‌گذرد در حالى که وعده‌های زیادی وجود دارد که تحقق یکساله ى آن در هنگام انتخابات ریاست جمهوری از سوی رییس جمهور مطرح شده بود.

حسن روحانی در روز ۱۳ مرداد سال گذشته در حالی سوگند ریاست جمهوری در ساختمان مجلس را ادا کرد که اقتصاد ایران در سراشیبی سقوط قرار گرفته و تحریم‌های بین‌المللی به واسطه اصرار حاکمیت به ویژه شخص احمدی‌نژاد به ادامه برنامه هسته‌ای و تقابل با جامعه جهانی وضعیت نابسامانی را در کشور ایجاد کرده بود.

پس از هشت سال ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، حسن روحانی با دادن وعده‌هایی از قبیل بهبود روابط در سطح بین‌المللی، سروسامان دادن به اقتصاد کشور، باز کردن فضای داخلی و بازگردادن حقوق شهروندی مردم…. کار خود را آغاز کرد، در آن هنگام رئیس دولت یازدهم یکی از مهم‌ترین و بزرگترین وعده ها را به ملت ایران داد که در یک بازه زمانی صد روزه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور را حل خواهد کرد، که موفق به انجام آن نشد.

براساس گزارش سایت “روحانی سنج” حسن روحانی ۷۳ وعده به مردم ایران داده بود که ۲۴ وعده در حوزه فرهنگی – اجتماعی، ۱۹ وعده در سیاست داخلی، ۲۴ وعده در حوزه اقتصاد و ۶ وعده در حوزه سیاست خارجی بوده است، اما از این میان تنها ۶ وعده محقق و ۲۵ وعده در حال پیگیری و از سرنوشت مابقی وعده‌ها خبری نیست.

در این میان نقطه قوت عملکرد روحانی را می‌توان در بحث سیاست خارجی مشاهده کرد که وی توانسته با همراهی تیم مذاکره کننده‌اش، تغییری گسترده را در جهت‌گیری‌های نظام در بحث سیاست خارجی به ویژه هسته‌ای ایجاد کند تا این واسطه بتواند بیش از یکصد میلیارد دارایی‌های بلوکه شده ایران به دلیل تحریم‌ها را به کشور باز گرداند.

اما رئیس دولت یازدهم نتوانسته در بحث اقتصادی همانند سیاست خارجی موفق عمل کند، هرچند در برخی موارد نظیر کاهش نرخ تورم اندک موفقیتی مشاهده گردیده است ولی همچنان مردم و اقتصاد ایران از بالابودن نرخ تورم رنج می‌برند.

دولت دهم در پایان کار خود نرخ تورمی بالای ۴۰ درصد را برای دولت حسن روحانی به ارث گذاشت و تیم اقتصادی دولت یازدهم توانسته این نرخ را به ۲۵ درصد کاهش دهد، اما حتی این نرخ تورم نیز برای کشور بسیار بالاست و می‌تواند زیرساخت‌ها به ویژه رشد اقتصادی کشور را مورد تهدید قرار دهد.

در این میان رشد اقتصادی هم کمی جهش را تجربه کرد و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور از منفی ۴/۵ درصد که در طول چهار دهه گذشته تنها در زمان جنگ هشت ساله مشاهده شده بود، به منفی ۲/۲ درصد رسیده است که این امر نشان از عملکرد و موفقیت نسبی تیم اقتصادی دولت یازدهم دارد هرچند نسبت به وعده‌های داده شده بسیار اندک است.

بدون تردید یکی از مهم‌ترین معضلات جامعه نرخ بیکاری است که دولت حسن روحانی هنوز نتوانسته عملکرد مثبتی از خود در این زمینه نشان دهد و بر اساس آخرین داد‌ه‌های مرکز آمار ایران، ۲۲ درصد افراد بین ۱۵ تا ۲۹ ساله در ایران بیکار هستند و از این گروه نزدیک به ۱۸ درصد را مردان و بیش از ۴۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری افزایشی ۲ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

نبود امکانات شغلی و بیکاری نیروهای جوان و تحصیل کرده، کشور را با معضلی به عنوان فرار مغزها و نیروهای متخصص مواجه کرده است و مشاهده می‌شود استعدادهای این مرز بوم، کشور را به امید یافتن شغل و زندگی بهتر ترک می‌کنند، تنها طی دو سال اخیر، ۲۴,۳ درصد از جوانان کشور بیکار بوده‌اند و دولت حسن روحانی برای حل این مشکل عملکرد بسیار ضعیفی را از خود طی یک‌سال گذشته بر جای نهاده است.

یکی دیگر از میراث‌های دولت احمدی‌نژاد بحث هدفمندی یارانه‌ها و به دنبال آن اقدام پر از اشتباه وی در پردخت نقدی یارانه‌ها بوده است، بر اساس نظریه کارشناسان اقتصادی این امر به دلیل افزایش نرخ نقدینگی در جامعه تورم شدیدی را به وجود آورده که دولت یازدهم برای حل این مشکل تغییر در نحوه پرداخت را مد نظر قرار داد که اقدام اشتباه در توزیع سبد کالا، یکی از اقدامات ناموفق اقتصادی در دولت حسن روحانی را رقم زد که به عذر خواهی وی از مردم منجر گردید.

هرچند دولت یازدهم با مصوبه مجلس مجبور به پرداخت نقدی یارانه‌ها تا پایان سال گذشته گردید، اما در ثبت نام جدیدی که به عمل آمد کاهش افراد شامل این پرداخت‌ها را مد نظر قرار گرفت و علی طیب نیا وزیرامور اقتصادی و دارایی در این زمینه گفته است: با شناسایی ۱۰ میلیون نفر از افراد پُردرآمد جامعه، به زودی فهرست جدید یارانه بگیران اعلام می‌شود. این افراد پُردرآمد شناسایی شده اند و به زودی و آرام آرام از فهرست یارانه‌ بگیران حذف می شوند.

در خاتمه باید گفت هرچند حسن روحانی و تیم اقتصادی دولت یازدهم سعی داشته است اقتصاد آشفته ایران را سرو سامانی ببخشد اما در انجام این مهم کارنامه ضعیفی را از خود طی یک‌سال گذشته بر جای نهاده است، اما این پایان ماجرا نیست و هنوز دولت یازدهم این توان را دارد با استفاده از پتانسیل‌های داخلی و تلاش در جهت تنش‌زدایی در سطح بین‌المللی با وجود مشکلاتی که برخی سیاسیون تندرو به وجود می‌آورند این مهم را به سرانجام رسانیده و برگ زرینی از خود بر جای نهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large