Skyscraper large

وعده‌های فرهنگی دولت؛ یکسال پس از آغاز

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

یک سال از مراسم تحلیف حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ می گذرد، یک سالی که همراه با انتظارات مردم از پیروزی فردی معتدل و دادن سکان هدایت قوه مجریه به وی گذشت، اما آیا حسن روحانی توانسته خواسته‌های افرادی را که به وی رای دادند محقق کند؟

کارنامه یکساله حسن روحانی و دولت یازدهم بیانگر موفقیت‌ها و ناکامی‌هاست، در عرصه سیاست خارجی و بین‌المللی وی توانسته به موفقیت‌هایی دست پیدا کند اما هرگز نتوانسته این موفقیت‌ها را در عرصه های داخلی تکرار نماید.

یکی از عرصه‌هایی که دولت یازدهم نتوانسته به شعارهای انتخاباتی خود عمل کند و در این زمینه ناکام مانده بخش فرهنگ و رسانه است و عملکرد حسن روحانی و دولتمردانش در این زمینه ناامید کننده بوده است.

سالهاست که بهره برداری سیاسی ازفرهنگ برای بسته کردن فضای فکری- سیاسی و سرکوب مخالفان مورد استفاده مسئولان نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته و آنان باز شدن فضای فکری و فرهنگی را سرآغاز کنش‌های سیاسی و اجتماعی می دانند و از این رو تلاش می‌کنند به هر نحو ممکن از باز شدن فضا در عرصه فرهنگ جلوگیری شود و در این زمینه ابرازهای رسانه‌ای بی شماری در اختیار آنها قرار دارد.

فضای فرهنگی کشور در طی هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، متاثر از نگاه تندرویان حکومتی قرار داشت و تغییر این رویکرد به یکی از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی بدل گردید و وی در آن هنگام باز کردن فضای سیاسی و فرهنگی را یکی از اهداف خود به شمار آورد.

حسن روحانی با شعار “اگر فضا باز شود به ضرر کسی نخواهد بود”، امنیتی زدایی از فضای حاکم بر عرصه فرهنگی کشور را از اهداف مد نظر دولت خود ذکر کرد، اما عملکرد یکسال گذشته نشان از این مساله دارد که وی برای اجرایی کردن وعده های انتخاباتی خود در این عرصه نتوانسته است موفق باشد.

البته در این مسیر موانع گسترده‌ای بر سر راه دولت یازدهم قرار گرفته است و از آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تا تندرویان حکومتی و اعضای جبهه پایداری در زمره دلواپسان عرصه فرهنگی کشور قرار گرفته‌اند و هر گونه گشایشی در این عرصه را با نگران کننده می‌دانند.

رهبر جمهوری اسلامی در طول یکسال ریاست جمهوری حسن روحانی در چند نوبت نسبت به سیاست‌گذاری‌های دولت یازدهم در عرصه فرهنگی نگرانی‌هایی را مطرح و در سخنانی اعلام کرده است: هرگونه تغییر مسیر فرهنگ از چارچوب نظام اسلامی، موجب برهم خوردن انتظام فکری و هویت جامعه است.

آیت الله خامنه‌ای در اسفند ماه سال گذشته نیز در دیدار با اعضای مجلس خبرگان این ابراز نگرانی خود را پنهان نکرد اما در عین حال ابراز امیدواری کرد مسئولان فرهنگی دولت به تقویت جناح فرهنگی مومن بپردازند و توجه داشته باشند که چه می‌کنند.

فارغ از رهبر جمهوری اسلامی، روحانیون تندرو و محافظه کاران روش مدیریت دولت یازدهم در عرصه فرهنگی را ادامه حرکت دولت سید محمد خاتمی می دانند که از آن دوران به عنوان آغاز تهاجم فرهنگی دشمن و تضعیف فرهنگ انقلابی نام می برند.

تندرویان حکومتی باز شدن فضای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی را تقبیح، و عملکرد دولت در این زمینه را تهدیدی برای تمامیت جمهوری اسلامی قلمداد می‌کنند و ادامه تنگ نظری‌ها و محدودیت‌های گذشته را در عرصه‌های مختلف فرهنگی و رسانه‌ای خواستارند.

به گونه‌ای که مشاهده می‌شود در عرصه رسانه نیز حسن روحانی نتوانسته گشایشی که در زمینه آزادی اطلاع رسانی وعده‌های داده شده را محقق کند و دستگیری جمعی از روزنامه نگاران داخلی و خارجی طی چند ماه گذشته نشان دهنده این مساله است که دولت در این زمینه حق دخول ندارد و دستگاه‌های امنیتی قضایی هر آنگونه که می‌خواهند عمل می‌کنند.

البته ذکر این نکته ضروری است که در نظام جمهوری اسلامی هرچند از رئیس جمهور به عنوان فرد دوم کشور نام برده می‌شود اما قدرت در انحصار دولت نیست و روحانیون، نظامیان و دستگاه‌های امنیتی، هریک به فراخور حال خویش دارای قدرتی هستند که در برخی موارد بر قدرت دولت چربش دارد.

در این میان حسن روحانی با وعده‌هایی که در هنگام انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته داد روبرو است و تحقق این وعده‌ها جرات و جسارت بیشتری را از سوی وی طلب می‌کند، هرچند در این مسیر نیروهای افراطی و تندرو مقابل اجرایی شدن این وعده ها ایستادگی می‌کنند اما پاسداری از حقوق مردم امری است که مقاومت بیشتری را طلب می‌کند. 

در این میان نکته مهم اعتماد به مردم و بهره‌گیری از توان آنها است که اگر حسن روحانی و دولت‌مردانش بتوانند از از این نیرو بهره گیرند، می‌توانند در عرصه‌های مختلف به موفقیت دست پیدا کرده و با صرف کردن فعل خواستن به توانستن دست پیدا کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large