Skyscraper large

وقتى “گشت‌های موتوری” بازمی‌گردند

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

بازگشت گشت های موتوری جهت مقابله با بدحجابی تحت نام انصار حزب الله، بار دیگر نشان از این مساله دارد که نیروهای تندرو و به ظاهر خودسر اجازه دارند با نادیده گرفتن قانون هر آنچه را که به صلاح می دانند اجرایی کنند و عملا راهکاری برای مقابله با این گروهها وجود ندارد.

عبدالحمید محتشم، دبیرکل انصار حزب‌الله در این زمینه می‌گوید: این گشت‌های موتوری با بدحجابان، دختران ساپورت‌پوش و  پسران زیر ابرو برداشته و آرایش کرده برخورد می‌کنند.

این نیروها که امروز از آنها با نام انصار حزب الله نام برده می‌شود همان نیروهایی هستند که به عناوین مختلف و به اسم نیروهای خودسر هر از چند گاهی برای موضوعات خاص در نظام جمهوری اسلامی حضور پیدا کرده و پس از انجام ماموریت خویش به کنج پایگاه خود می‌خزند، آنها در هر زمانی که لازم بدانند و فارغ از اینکه قصد ضربه زدن به چه کسی را دارند برای اجرای دستورات آماده‌اند.

البته این گشت‌های موتوری در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی نیز فعال بودند و غیر از بحث حجاب در تجمعات مردمی برای ایجاد آشوب، حضور در مراسم سخنرانی مسئولان نظام و در مراسم فرهنگی و اجتماعی به اسم حمایت از دین و ولایت فقیه حضور می‌یافتند و مردم و مسئولان بارها طعم ضربه‌های این گروه‌ها را لمس کرده‌اند.

مطابق اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‏ای است همگانی و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت که شرایط و حدود و کیفیت آن را قانون معین می‌کند.

اما عملکرد این نیروها نشان می دهد بدون ارائه سازوکار قانونی برای هر امری سازماندهی شده، در حالیکه بر اساس قانون اساسی نمی‌توان گروهی موتورسوار را به نقاط مختلف شهر اعزام کرد تا جلوی مردم را بگیرند و به آنها تذکر بدهند.

داریوش قنبری نماینده سابق مجلس در واکنش به بازگشت گشت‌های موتوری انصار حزب‌الله به خیابان‌ها می گوید: نباید این افراد با نادیده گرفتن قانون، اجازه اخلال در کارها را به خود بدهند و منافع شخصی و گروهی خود را به منافع ملی ترجیح دهند.

وی درباره انصارحزب‌الله گفت: آیا این افراد که امروز در حاشیه امنی که برای خود درست کرده‌اند، دست به چنین اقداماتی می‌زنند، نیاز به امر معروف شدن ندارند و نباید خودشان از بعضی کارهای منکر باز داشته شوند؟ آیا این‌ها گوش شنوایی دارند؟

بر اساس گفته عبدالمجید محتشم این گشت‌ها نیاز به مجوز ندارند زیرا این گونه اقدامات یک تجمع سیاسی نیست که احتیاج به مجوز داشته باشد و تصریح کرده است: این گشت‌ها فعالیت‌شان در حد لسانی است و تلاش دارند که بازدارنده باشند، البته اگر جایی شاهد منکری ساماندهی شده و توطئه‌گونه باشیم کار فردی صورت نمی‌گیرد و با اتکا به مسئولان ذیربط اقدام عملی انجام می‌شود.

سایت عصر ایران در واکنش به این سخنان نوشته است: از سخنان دبیر کل تشکل انصار حزب الله چنین بر می‌آید که آنها برای آنچه امر به معروف سازماندهی شده می‌خوانند مجوزی ندارند و لذا کارشان هر چند که ظاهر دینی دارد، خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران است و اگر هدف، چیز دیگری جز امر به معروف و نهی از منکر است و مثلاً پای بازی های سیاسی در میان است، امر دیگری است که نباید در لوای دین و امر به معروف و نهی از منکر صورت گیرد.

در این میان یک سوال اساسی مطرح می شود که نقش دولت یازدهم در این زمینه چیست؟ و آیا دولت باید اجازه دهد هر تشکلی بدون مجوز خود را محق بداند در کوچه و خیابان به اسم امر به معروف و نهی از منکر مزاحم مردم گردد؟

حسن روحانی پس احراز پست ریاست جمهوری در سخنانی با اذعان به این مساله که هر ایرانی دارای حقوق شهروندی است بیان کرده بود: دولت تدبیر و امید از ابتدا به ملت قول داده که همه مردم ایران به طور مساوی از حقوق شهروندی باید برخوردار شوند؛ اما با نگاه به عملکرد دولت یازدهم مشاهده می‌شود که دولت در زمینه احیای حقوق شهروندی و آزادی‌های فردی و اجتماعی توفیق خاصی به دست نیاورده است.

دولت روحانی تا به امروز نتوانسته در عرصه آزادی‌های اجتماعی و مذهبی موفقیتی بدست آورد و توقیف روزنامه‌ها، بازداشت فعالان مدنی، فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی و خانواده‌های آنان و اینک جولان دادن نیروهای خودسر در خیابانها، خود شاهد این ماجراست که دولت تدبیر و امید نتوانسته طبق وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند.

یکی از مباحثی که در دوران انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ بر روی آن مانور تبلیغاتی صورت گرفت بحث ادامه روند فعالیت گشت ارشاد در جامعه بود که رئیس دولت یازدهم در سخنانی برای اولین بار در طول حیات نظام جمهوری اسلامی بین حجاب و عفاف تفاوت قائل شد و عفیف بودن را منوط به داشتن حجاب ندانست.

اما آنچه مسلم است مطابق وعده‌های حسن روحانی که قرار بود در بحث حجاب و گشت های ارشاد نگرشی صورت گیرد تا از برخوردهای قهرآمیز خبری نباشد، اما متاسفانه تمامی وعده‌های رئیس دولت یازدهم در این زمینه تا کنون در حد شعار باقی مانده و دولت تنها نظاره‌گر این مساله است.

رئیس دولت یازدهم در حالی سخن از منشور حقوق شهروندی و حرکت در جهت رساندن ایرانیان به جایگاه واقعی خود کرده است که ابتدایی‌ترین مسائل آن که حق آزادی‌های فردی است نادیده انگاشته می‌شود و در عمل این سخنان همانند بسیاری دیگر از سخنان تبلیغاتی، راهی برای راضی کردن خاطر رای دهندگان است بدون آنکه عزمی جدی و راهکاری عقلائی برای تغییر ساختارها وجود داشته باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large