Skyscraper large

آیا حماس منزوی یا ضعیف است؟

d5f4gd4f44fبرخى تحلیلگران غربى می گویند حملات نظامی اسرائیل تنها باعث تندروتر شدن مردم فلسطین و تقویت حماس می شود. 

به گزارش فرارو به نقل از فارین پالیسی، عقل سلیم می گوید حماس به مشکل جدی برخورده است. به ادعای تحلیل گران اسرائیلی این جنبش در جهان عرب منزوی شده و راهی برای خروج از درگیری فعلی خود با اسرائیل که در حال ورود به هفته دوم است و جان بیش از ۱۶۰ فلسطینی را گرفته، ندارد.  

به عقیده یکی از اتاق فکرهای اصلی واشنگتن، ضعف حماس باعث گسترش درگیری ها شده است: «حماس درگیری را به دلیل ضعف و انزوا آغاز کرد و آن را ضعیف تر و منزوی تر به پایان خواهد رساند.» و البته سخت نیست که ببینیم چرا حماس را بر لبه تیغ می بینند. 

در آستانه ماه ژوئن در پی گروگانگیری و کشتن سه جوان یهودی، نیروهای دفاع اسرائیل حمله سختی به جنبش اسلامی فلسطین در کرانه باختری داشت و بیش از ۳۰۰ تن از نیروهای عملیاتی این جنبش را دستگیر کرد و حال تمام توجه خود را صرف غزه کرده و بیش از یک هزار و ۳۰۰ پایگاه را هدف قرار داده جان بیش از ۱۶۰ فلسطینی را گرفته است. حتی پیش از این خشونت ها هم جایگاه سیاسی حماس تضعیف شده به نظر می رسید. برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در پی کودتای تابستان گذشته هزنیه گزافی برای حماس داشت. دولت نظامی جدید در قاهره سعی کرده تونل های ارتباطی شبه جزیره سینا به نوار غزه را ببندد. 

اما آیا حماس منزوی یا ضعیف است؟ 

در واقع به گفته تحلیل گران اطلاعاتی و نظامی آمریکا حقیقت دقیقا برعکس است. حماس قوی است و حملات فعلی اسرائیل این جنبش را قوی تر خواهد کرد. 

یکی از مقامات ارشد فتح طی هفته جاری گفت: «نیروهای دفاعی اسرائیل مدعی هستندکه کمر حماس را در هبرون شکسته اند. این یک جوک است.» 

در مورد غزه نیز علیرغم حملات اسرائیل، رهبری حماس همچنان غیرقابل دسترسی بوده است. حماس حاضر به مذاکره برای آتش بس هم نبوده است. 

این اولین بار نیست که ناظران اسرائیلی و آمریکایی نابودی حماس را پیش بینی می کنند. در واقع از سال ۲۰۰۶ بارها چنین کاری کرده اند و هر بار ناامید شده اند.  

در سال ۲۰۰۶ که فلسطینی ها انتخابات برگزار کردند، کاندولیزا رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا اعتماد کامل داشت که فتح پیروز شده است. با حمایت مالی و کارشناسی که آمریکا از فتح می کرد، رایس باور دشت که حماس در این انتخابات شکست می خورد و بی اعتبار می شود. اما حماس پیروز شد. 

پس از آن زنجیره ای از عملیات های نظامی اسرائیل با هدف نابود کردن حماس با شکست روبرو شده است. اسرائیل پس از هر عملیات فهرستی از رهبران حماس که کشته شده اند، اطلاعاتی از انبارهای تسلیحاتی و ذخایر موشکی ارائه کرده و هر بار هم پس از هر عملیات حماس پابرجا مانده و توانایی خود برای پرتاب موشک به اسرائیل را از دست نداده است. 

یکی از مقامات ارشد نظامی آمریکا که درگیری های اسرائیل- فلسطین را بررسی می کند می گوید: «تقریبا غیرممکن است که بتوان توانمندی های حماس را تخیمن زد یا توانایی این جنبش برای نجات از حملات فعلی را تشخیص داد. اما با توجه به تاریخچه حماس باید بگویم که سناریوی «حماس پایان یافته» یک اغراق است. این جنبش نشان داده که قابلیت مقاومت را دارد.»

 


  • گزارشى تحلیلى از نشریه فارین پالیسى
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large