Skyscraper large

نگرانى مجلسی‌ها از روزه‌خواری در خودروی شخصی

6d5f4gd55d

عکس از تسنیم

روز گذشته یک خبرگزاری نزدیک به سپاه، در گزارشى از نگرانى مجلسى ها از گسترش روزه خوارى خبر داد؛ در آغاز این گزارش فارس ضمن ابراز نگرانی از وضع موجود و با اشاره به روند روبه رشد روزه خواری در سطح جامعه، به برخورد قهری و اعمال وظیفه پلیس در این مورد تأکید دوباره کرده و به عنوان نمونه به روزه خواری در خودرو اشاره کرده و نوشت:”برخی از روزه‌خواران خودروی خود را حریم شخصی می‌دانند در حالی که براساس قانون خودرو حریم خصوصی نبوده و نمی‌توان در آن روزه خواری کرد و پلیس موظف است روزه‌خواران را دستگیر کند.”

خبرگزاری فارس، با ابراز تأسف در این مورد نوشت:”با ورود به ماه رمضان و با توجه به روزه دار بودن مسلمانان و اهمیت حفظ حرمت ماه ، متاسفانه شاهد گسترش پدیده‌ای به نام روزه‌خواری به صورت علنی هستیم. از آنجایی که دستورات دین مبین اسلام بر حفظ حرمت ماه رمضان و روزه‌داران این ماه تاکید دارد، روزه خواری در انظار عمومی هتک حرمت محسوب می‌شود و از لحاظ اخلاقی، شرعی و قانونی عمل خلافی تلقی می‌شود.”

این خبرگزاری اصولگرا در پی نگرانی های موجود در این مورد به سراغ چند نفر از نمایندگان مجلس و کارشناسان درباره جرم روزه خواری و مجازات آن رفت. 

ارتکاب فعل حرام به صورت علنی 

فارس در ادامه مطلب خود در مورد سازوکار قانونی این امر به نقل از نایب رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره جرم روزه‌خواری در قانون مجازات اسلامی نوشت: “این جرم به صورت مستقیم در قانون نیامده است ولی در قانون تعزیرات ماده‌ای وجود دارد که اگر شخصی فعل حرامی را به صورت علنی در جامعه یا اماکن عمومی انجام دهد جرم محسوب می‌شود. بنابراین روزه خواری فعلی حرام است و ارتکاب آن در ملاعام و اماکن عمومی جرم است.”

حمیدرضا طباطبائی افزود: “طبیعتا اگر جرمی در جامعه صورت پذیرد، نیروی انتظامی و مسئولان مربوطه می‌توانند با آن به صورت مستقیم برخورد کنند و فرد خاطی را دستگیر و به مراجع قضایی معرفی کنند.”

نایب رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در رابطه با نقش مردم در مقابل پدیده روزه خواری در جامعه اظهار داشت: “اولین برخورد باید از سوی خود مردم باشد. اما تفاوت این برخورد با برخورد پلیس این است که مردم باید فقط تذکر لسانی دهند و روزه‌خوار را نهی از منکر کنند.” 

از برخورد با زور تا حبس و شلاق

این خبرگزاری در ادامه به سراغ دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رفته و در مورد مجازات کسانی که در انظار عمومی روزه‌خواری می‌کنند، به نقل از وی نوشت: “در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی برای ارتکاب فعل حرام در اماکن عمومی علاوه بر کیفر عمل، حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته شده اما اگر نفس آن عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند تنها ۱۰ روز تا ۲ ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق خواهد داشت.”

ابوالفضل ابوترابی با اشاره به برخورد پلیس با این جرم اظهار داشت: “جرم روزه خواری جزو جرائم مشهود است. بنابر این نیروی انتظامی به طور مستقیم می‌تواند با این مقوله برخورد کند.”

به نوشته این خبرگزاری، جرم مشهود جرمی است که در منظر پلیس یا مردم واقع شود یا به‌منزله آن باشد. بنابراین جرم مشهود، جرمی است که مرتکب آن حین ارتکاب یا بلافاصله پس‌از ارتکاب، دستگیر شود به‌طوری که دلایل ارتکاب از طرف دستگیر‌کننده قابل جمع‌آوری باشد.

دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره نحوه برخورد نیروی انتظامی با افراد روزه‌خوار افزود: “اگر فرد مجرم با پلیس همکاری نکرد حتی با زور هم می‌توان آن را به کلانتری آورد و بعد از آن مراحل قانونی از قبیل تشکیل پرونده و ارجاع به دادسرا باید طی ‌شود.” 

مردم باید تذکر لسانی دهند

فارس در ادامه با اشاره به نقش مردم در خصوص برخورد با روزه خواران به نقل از عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نوشت:”روزه‌خواری به صورت علنی توهین و هتک حرمت ماه  و جرم قانونی است، در این مورد باید از سوی مردم امر به معروف و نهی از منکر انجام شود تا جلوی این فعل حرام گرفته شود. مردم باید با تذکر لسانی به وظیفه خودشان عمل کنند. اگر مردم دیدند در کسی در اماکن عمومی اقدام به روزه‌خواری علنی کرد باید با تذکر لسانی او را نهی از منکر کنند.”

موسی غضنفر آبادی درباره نحوه برخورد پلیس با این پدیده افزود: “اگر کسی مطلع نیست که نباید علنا روزه‌خواری کند که در جامعه ما خیلی بعید است کسی نداند، باید در ابتدا او را آگاه کرد و در غیر اینصورت نیروی انتظامی باید او را به مراجع قضایی معرفی کند.”

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: “از سویی شاهد هستیم که گاهی با روزه‌خواران توسط مسئولان ذی‌ربط برخورد نمی‌شود، باید این را در نظر داشت که این روزه یک امر الهی است. آیا اگر کسی با روزه‌خوار برخورد نکند، خداوند هم او را مجازات نخواهد کرد؟”

غضنفرآبادی در  پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با طرح توقف خودروی روزه‌خواران موافقید، گفت: “این طرح خوبی است که مطرح شده هرچند نمی‌دانیم مستندات قانونی دارد یا نه اما کار خوبی است.” 

خودرو حریم شخصی نیست

فارس در ادامه با توجه به حجم گسترده روزه خواری در میان قشرهای مختلف جامعه می نویسد:”در جامعه که می‌گردیم می‌بینیم یکی در مترو روزه‌خواری می‌کند، شخصی در مغازه، گاهی هم افراد در خودروهای شخصی‌شان و وقتی تذکر هم می‌دهی پاسخ می‌دهند خودروی شخصی حریم خصوصی تلقی می‌شود. اما آیا این حرف از نگاه قانون هم تایید می‌شود؟”

گزارش در ادامه به نقل از عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نوشت:”خودروی شخصی به هیچ عنوان حریم خصوصی محسوب نمی شود و در آن نباید اقدام به روزه‌خواری کرد.”

محمد دهقان درباره نگه داشتن حرمت ماه رمضان و روزه داری بیان کرد: “اگر کسی بنا به هر دلیلی نمی‌تواند روزه بگیرد باید حرمت دین مردم و ماه خدا را حفظ کند و در ملا عام روزه‌خواری نکند. مردم هم در برخورد با روزه‌خواران باید با آرامی تذکر لسانی دهند و وارد برخورد و تنش نشوند.”

وی با بیان اینکه برخورد با روزه‌خواران وظیفه نیروی انتظامی است، افزود: “روزه‌خواری به صورت علنی در سطح جامعه امنیت اعتقادی مردم را مخدوش می کند و به نوعی دهن کجی به هنجارهای دینی کشور است و در این زمینه پلیس باید با این افراد طبق قانون برخورد کند.”

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: “خودروی شخصی به هیچ وجه حریم خصوصی تلقی نمی‌شود و افرادی که در خودروی شخصی هم اقدام به روزه‌خواری کنند، مجرم‌اند. حتی کسانی که مسافر هستند و روزه بر آنها واجب نیست هم نباید در ملاعام اقدام به خوردن و آشامیدن کنند و باید به محل‌هایی بروند که برای این منظور پیش‌بینی شده‌ است.”

دهقان به افراد غیرمسلمان ایرانی هم اشاره کرد و گفت: “تمام افرادی که روزه نمی‌گیرند اعم از افراد غیر مسلمان ایرانی، بیماران، مسافران و حتی کسانی که غفلت دارند و از عمد روزه نمی‌گیرند نباید در اماکن عمومی و ملاعام اقدام به روزه‌خواری کنند. 

سیگار هم در ملاء عام جرم است

به نوشته این خبرگزاری، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در رابطه با استعمال دخانیات و سیگار کشیدن به صورت علنی در ماه رمضان گفت: “از آنجایی که طبق نظر اکثر فقها سیگار کشیدن باعث ابطال روزه می‌شود پس استعمال آن در ملاعام جرم محسوب می شود.”

الهیار ملک شاهی در رابطه با استعمال دخانیات و سیگار کشیدن به صورت علنی در ماه رمضان گفت: “نفس سیگار کشیدن در عرف جامعه مذموم است و در اماکن عمومی هم عمل قبیحی است و این موضوع مختص به ماه رمضان یا دیگر ایام سال نیست. سیگار کشیدن در محیط‌های عمومی نوعی آموزش بد محسوب می‌شود و باید از این کار اجتناب شود. اما در ماه رمضان و زمانی که اکثریت مردم روزه‌دار هستند این عمل قبیح برجسته‌تر می شود. از آنجایی که طبق نظر اکثر فقها سیگار کشیدن باعث ابطال روزه می‌شود پس استعمال آن در ملاعام جرم محسوب می شود.”

وی با اشاره به ماده ۶۳۸ قانون تعزیرات مجازات اسلامی مبنی بر جرم بودن انجام فعل حرام در انظار عمومی اظهار داشت: “نیروی انتظامی باید طبق قانون با افراد مجرم برخورد کند اما در زمینه روزه‌خواری پلیس باید ۲ نوع برخورد را در نظر بگیرد. یکی برخورد فرهنگی و دیگری برخورد قانونی.”

این نماینده مجلس در تشریح نحوه برخورد فرهنگی گفت: “خیلی از افراد هستند که فراموش می کنند روزه‌دارند و از روی فراموشی آبی می‌نوشند یا چیزی می‌خورند که حتی در فقه هم داریم، نوشیدن و آشامیدن سهوی روزه‌ را باطل نمی کند. یا بعضی از افراد متوجه نیستند و از روی عناد و دهن کجی روزه‌خواری نمی‌کنند و وقتی تذکر داده شود عذرخواهی می‌کنند. با اینگونه افراد باید به آرامی برخورد کرد.”

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعضی از افراد با دهن‌کجی و به قصد شکستن هنجارها روزه‌خواری می‌کنند، افزود: “باید اینگونه افراد را طبق قانون بازداشت کرد و به مراجع قضایی معرفی کرد.” 

پلیس همه را دستگیر می‌کند

این گزارش در ادامه به نقل از عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، درباره وظیقه پلیس در مقابل روزه خواران نوشت: “پلیس به محض دیدن افراد روزه‌خوار در انظار عمومی باید آنها را بازداشت کند و به دستگاه قضایی معرفی کند.”

علی جلیلیان همچنین درباره نحوه برخورد با روزه‌خواران در ملاعام اظهار کرد: “باید در ابتدا فرهنگ‌سازی شود تا مردم به این پدیده رو نیاورند. افرادی هستند در سطح جامعه که از روی نا‌آگاهی و بدون سوء نیت اقدام به این عمل می‌کنند، با اینگونه افراد را نمی‌توان مانند افرادی که سوء نیت دارند و حرمت‌شکنی می‌کنند برخورد کرد.”

وی درباره نحوه برخورد پلیس با روزه‌خواران در ملاعام افزود: “این جرم از جرائم مشهود است و پلیس به محض شهود می‌تواند فرد مجرم را بدون دستور قضائی دستگیر کند. به عبارت دیگر کشف جرم با پلیس است و باید آن را به مراجع قضایی معرفی کند.”

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پلیس چگونه متوجه می‌شود افراد روزه‌خوار عذری دارند یا نا‌آگاهند، اظهار داشت: “کشف حقیقت با قاضی است. پلیس باید در هنگام مشاهده جرم بدون توجه به جوانب دیگر مجرم را دستگیر و به مراجع قضایی معرفی کند بعد در دادگاه قاضی حقیقت را کشف می‌کند که آیا شخص روزه‌خوار سوءنیتی داشته یا عذری موجه و طبق آن حکم می‌دهد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large