Skyscraper large

ستایش و تملق؛ تنها راه رسیدن به هدف

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

تملق و چاپلوسی بیماری است که در نظام جمهوری اسلامی نهادینه شده و نه تنها قبح آن از بین رفته بلکه به یک اصل برای رسیدن به مقصود تبدیل شده است و حمد و ثنای آیت الله خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی بالاترین و بهترین تملق‌ها محسوب می‌شود.

در جامعه امروز ایران تملق گویی رهبر نه تنها هیچ قباحتی ندارد بلکه مسئولان نظام برای حفظ جایگاه خود بهترین و موثرترین راه را حمد و ثنای رهبر می‌دانند و اصلا هم به روی خود نمی‌آورند که آیا این گونه مداحی‌ها جایز است یا خیر؟

علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده تملق و چاپلوسی حمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ ‌پژوهی انقلاب اسلامی از آیت الله خامنه‌ای، در دیدار گروهی از نمایندگان مجلس با وی را به تعفنی تشبیه کرد که بوی آن حاضران را اذیت کرد و خطاب به وی نوشت: مشکل جناب‌عالی این است که فکر می‌کنید در مواجهه با رهبر انقلاب فقط باید دل ایشان را شاد کنید.

آفت چاپلوسی سران نظام در حال حاضر تبدیل به یک عادت در بدنه اداری و اجرایی کشور شده و در عین حال تلاش می شود این امر بدنه جامعه نیز نمود پیدا کند، بگونه‌ای که اعمال مذهبی و عبادات نیز تحت تاثیر این مجیز گویی‌ها قرار گرفته است.

مدیران ناکارآمد و در عین حال متملق تلاش می‌کنند بی کفایتی خود را در لوای تملق و چاپلوسی بپوشانند، این گونه افراد در وصف رهبر اشعاری می خوانند، قربان صدقه او می روند، دست و پا و کفش او را می‌بوسند و در کنارش یا پستهای بالاتر را در اختیار می گیرند یا دست به اختلاس‌های گسترده و دزدیهای کلان می‌زنند .

محمد تقی مصباح یزدی مدیر موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، در سخنانی در دیدار با اعضای ستاد یادواره شهدای استان قم با این ادعا که در بسیاری از موارد نظر آیت الله خامنه‌ای با متخصصان مغایرت داشته، اما در نهایت این نظر رهبر بوده که درست از آب در آمده است، بر ضرورت “اطاعت” از دستورات وی تأکید کرد و گفته است: خداوند به رهبر انقلاب عنایاتی داشته که صدها متخصص از آن محرومند و انسان نباید فریب تخصص افراد را بخورد، تخصص خوبست ولی چیزی که فراتر از تخصص باید مورد توجه قرار گیرد، برقراری ارتباط با خداست.

البته کم نیستند کسانی که در رسای خامنه‌ای گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند و القابی چون: نائب امام زمان؛ مقام عظمای ولایت؛ امام المسلمین؛ ولی امر مسلمین جهان و… کمترین مداح و ثنای جاری بر لبان آنان است.

با نگاهی به جلسات مجلس شورای اسلامی در بسیاری موارد فراموش می شود که این جلسات برای حل مشکل و تبیین راه حلی برای کشور تشکیل می‌گردد، اما بعضا این جلسات را با جلسات شب شعر و مدح ثنای رهبر اشتباه گرفته و هر نماینده‌ای خود را ملزم می داند که قبل از سخنانش در مدح آیت الله خامنه‌ای سخنی بگوید.

ابوالحسن مهدوی عضو مجلس خبرگان در خصوص ساده ساده‌زیستی رهبر می گوید: بسیاری از مردم کشور خبر ندارند و آگاه نیستند که ایشان چقدر ساده زندگی می‌کنند. مخارج زندگی ایشان بسیار کم است. شاید نسبت به اکثریت جامعه، هزینه‌شان کمتر باشد، مثلا در منزلشان تنها یک فرش نخ‌نما وجود دارد و تمام سطح منزلشان موکت است. همچنین برای مخارج روزمره زندگیشان گاهی پول قرض می‌کنند.

البته قدرت خامنه‌ای یا ولی امر مسلمین جهان، تنها شامل کنترل تمام قوای حکومتی و دخالت درجزیی ترین امور آنها نیست، وی با در دست گرفتن تمام حوزه‌های مذهبی و با مجیزگویی مراجع طرفدار خود بر اریکه قدرت تکیه زده و طرفدانش وی را عاری از هرگونه اشتباه و امام معصوم عصر می‌دانند.

در سالهای اخیر مجیز گویی نسبت به رهبر جمهوری اسلامی به خصوص پس از وقایع انتخابات سال ۸۸ به مسابقه ای دائمی میان کسانی تبدیل شده است که هیچ هنری جز ارضای شهوت تملق خواهی رهبر ندارند و تعریف و تمجید از آیت الله خامنه‌ای چنان بالا گرفته که بعضا برای مجیز گویان نیز متشبه می شود که درباره یک فرد عادی که بر مسند رهبری ایران تکیه زده صحبت می‌کنند یا فردی با قدرت های الهی، و چنان فضایل اخلاقی عجیبی نیز از وی نقل می‌شود که بعضا با سکوت و گاهی نیز تائید دفتر وی همراه می شود.

سخن گفتن در بدو تولد، شفای بیماران، داشتن دم مسیحایی صفات انبیایی است که در وجود این آدم معمولی جمع شده و بیت رهبری نه تنها تلاشی در رد این مسائل نمی کند بلکه تلاش دارد هر چه بیشتر بر دایره این خرافات بیافزاید.

در خاتمه باید گفت در نظام جمهوری اسلامی یکرنگی و صداقت تبدیل به اخلاقی نامتعارف شده و در مقابل مسابقه تملق و مجیز گویی با شدت و حدت دنبال می‌شود و افرادی که تلاش دارند از دایره تملق به رهبری دور بمانند باید محرومیت‌ها و محدودیت‌ها را بر جان بخرند و تنها راه نجات برای آنان مدح و ثنای رهبر است که از سوی مریدان تعریف می‌شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large