Skyscraper large

مقابله با تهاجم فرهنگی با حمله نظامی

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

گفتمان تهاجم فرهنگی و راهکارهای مقابله با  آن، سالهاست در ادبیات سیاسی ایران جایگاه بالایی پیدا کرده و این مساله در تمامی جهت گیری‌های سران نظام جمهوری اسلامی اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی، اطلاعاتی نقشی حیاتی را ایفا می کند.

در این گفتمان هر نوع آزادی خواهی و استبداد ستیزی و حتی مساله حجاب، توطئه فرهنگی دشمنان جمهوری اسلامی قلمداد شده و هر فرد عامی و روشنفکر که از آن دم بزند به غرب وابستگی پیدا کرده و همگی ابزاری در جهت مقابله با نظام معرفی می‌شوند.

در تازه‌ترین موضع گیری‌ها در خصوص مقابله با  تهاجم فرهنگی، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای برای برخورد با آنچه که هنجارشکنی‌های فرهنگی و تهدید و تعرض به حریم عفاف و حجاب خوانده، اعلام آمادگی کرده است.

ستاد نیروهای مسلح در بیانیه خود تصریح کرده است: یکی از اهداف و راهبردهای نظام سلطه … ترویج لاابالی‌گری و بی‌قیدی و گسترش بی‌بند و باری و نقض هنجارهای قانونی و شرعی در جامعه اسلامی ایران است و جریان‌سازی برای تهدید و تعرض به حریم عفاف و حجاب با بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای و راه‌‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی متعدد در راستای جنگ نرم و تهاجم فرهنگی علیه انقلاب اسلامی برنامه ریزی شده است.

حال این سوال پیش می آید این ستاد که یک نهاد نظامی و بالاترین مرجع نظامی کشور محسوب می‌شود، آیا مردم ایران را قوایی مسلح و دشمنانی برای تمامیت ارضی کشور تصور کرده که خود را مجاز به ورود به این عرصه دانسته است؟

در شرح وظایف ستاد کل نیروهای مسلح که مستقیما زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره و رئیس آن نیز از سوی وی انتخاب می شود، ذکر شده است که این ستاد وظیفه سیاست گذاری و فرماندهی کلیه نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و نیروی انتظامی را بر عهده دارد.

در نظام جمهوری اسلامی هر نهاد و ارگانی با مجوز و بی مجوز خود اجازه می دهد به مقابله با هر عملی که به نظرش ناخوشایند است با برچسب تهاجم فرهنگی بپردازد و عملا نهادهای مرجع توان جلوگیری از این عمل را ندارند.

پایگاه اطلاع‌رسانی انصار حزب‌الله در گزارشی به نقل از عبدالمجید محتشم، دبیرکل این جریان افراطی، مانیفست جدید انصار حزب الله را فعالیت‌های میدانی ذکر کرده و خبر از راه اندازی گشت‌های موتوری در جهت مقابله با بدحجابی و دیگر ناهنجاری های اجتماعی داده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نهادهای مسئول برای فعالیت این گشت‌های موتوری مجوزی صادر کرده‌اند گفت: این موضوعی نیست که دستگاه‌های قانونی از آن بی‌خبر باشند؛ البته این‌گونه اقدامات، تجمع و یک اقدام سیاسی نیست که احتیاج به مجوز داشته باشد. ما در لفظ مناقشه نداریم و اگر تعبیر گشت‌های موتوری تداعی‌گر نوعی تشابه و تداخل با گشت‌های متعارف نیروی انتظامی است ما از این لفظ عبور می‌کنیم و تأکید داریم که این گشت‌ها تداخلی با گشت‌های متعارف نیروی انتظامی ندارد.

این در حالی است که در جریان تبلیغات ریاست جمهوری سال ۹۲ حسن روحانی وعده داده بود که اجازه نخواهد داد هر مامور بی نام نشانی متعرض شهروندان شود.

بدون تردید رویکرد سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در تبیین پروژه ای حول محور دشمن و توطئه نقش اصلی و بی بدیل سیاستهای کلان کشور را دارد؛ در این پروژه همه چیز کار دشمن است و دشمنان با اتخاذ توطئه هایی نظیر تهاجم فرهنگی به دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

وی در روز اول فروردین سال ۱۳۹۳ در مشهد از رخنه فرهنگی نام برد و مسئله فرهنگی را حتی مهم‌تر از اقتصاد نامید و در دیدار خود با برخی از اعضای مجلس خبرگان با ابراز نگرانی از عملکرد دولت روحانی در مسائل فرهنگی گفت: مسئولان فرهنگی باید توجه داشته باشند که چه می‌کنند، زیرا در مسائل فرهنگی نمی‌توان بی‌ملاحظه‌گی کرد.

در مساله تهاجم فرهنگی، حجاب به عنوان بارزترین مساله معرفی می‌شود که خطیبان جمعه و متدینان را به سوز و گداز وا می‌دارد و آنرا نماد تهاجم فرهنگی غرب عنوان می‌کنند، در این زمینه محمدتقی مصباح یزدی مدیر موسسه امام خمینی با انتقاد از سیاست‌های فرهنگی دولت یازدهم گفته که تحصیل‌کرده‌های بریتانیا٬ آمریکا و فرانسه مهم‌ترین عوامل انحراف فرهنگی در جمهوری اسلامی هستند.

سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران در این زمینه می‌گوید: حجم سرمایه‌گذاری دشمنان برای بی‌حجابی در ایران بسیار گسترده است و دشمنان تصور می‌کنند اگر بتوانند زن ایرانی را بی‌حجاب کنند، فاتحه جمهوری اسلامی خوانده است.

ستاد نیروهای مسلح در بیانیه خود همچنین از بی توجهی به اظهارت رهبر جمهوری اسلامی در مورد تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، قتل‌عام فرهنگی، غارت فرهنگی، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم انتقاد کرده است.

در خاتمه باید گفت این برای نخستین‌بار است که این ستاد که بالا‌ترین نهاد نظامی در جمهوری اسلامی به صراحت نسبت به وضعیت جامعه هشدار داده و به طور علنی اعلام کرده که آماده ورود به این حوزه است در حالی که این امر تحت هیچ یک از وظایف این نهاد قرار ندارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large