Skyscraper large

دولت، پای رأی اصلاح‌طلبان ایستاده

d6f5g444dاصلاح‌طلبان از نشست با رییس‌جمهور راضی هستند البته دلیلی هم برای ناراضی بودن ندارند. تا همین یک سال پیش حتی جمع شدنشان دور هم در یک رستوران هم پر هزینه و دردسرساز بود، حالا اما می‌توانند همه طیف‌های‌شان را در نهاد ریاست‌جمهوری دور هم ببینند. پس باید خیلی راضی باشند. به گزارش روزنامه اعتماد انتقادات‌شان به دولت اما هنوز آنقدرها جدی نشده است. به هر حال ائتلاف با رییس همین دولت بود که آن‌ها را به عرصه رسمی رقابت سیاسی برگرداند. دولتی‌ها البته می‌دانند که همین ائتلاف درهای پاستور را به روی آن‌ها باز کرد. پس دو طرف فعلاً قدر ائتلاف یک ساله خود را می‌دانند، ائتلافی که خیلی‌ها منتظر ظهور مجدد آن در اسفند ۹۴ هستند. علی شکوری‌راد، نماینده مجلس ششم مى گوید: “دولت پای رأی اصلاح‌طلبان ایستاده است و تلاش دارد از آن حفاظت کند، چون می‌داند که در هر حال این بزرگ‌ترین داشته و اندوخته‌اش است”.

وى معتقد است که هر اتفاقی هم بیفتد، مجلس دهم در اختیار اصلاح‌طلبان خواهد بود، به شرط آنکه آن‌ها دل به اختلافات اصولگرایان برای پیروزی خوش نکنند. آنچه در پى مى آید بخشهایى از روایت شکورى راد از جلسه مشترک اصلاح‌طلبان و رییس‌جمهوری است که در روزنامه «اعتماد» منتشر شده است: 

این دومین جلسه‌یی بود که در این فرم برگزار می‌شد. یک ماه پیش هم یک جلسه مشابه و بسیار مفصل‌تر از نظر زمان و محدودتر از نظر تعداد شرکت‌کنندگان برگزار شد. آن جلسه هم جلسه خیلی خوبی بود و به نظر می‌رسید که همدلی بسیار زیادی بین اصلاح‌طلبانی که در جلسه بودند با رییس‌جمهوری وجود داشت. این جلسه هم همین‌طور بود، مضافاً بر اینکه یک ضیافت افطار هم داشت که فضای صمیمانه بیشتری را بین حاضران ایجاد می‌کرد. به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان در مورد دولت اجماع عمومی دارند و این را می‌شد در اصلاح‌طلبان شرکت‌کننده در این جلسه دید و صحبت‌هایی که صورت گرفت یک همدلی را نشان می‌داد و اگر نکاتی هم به صورت انتقاد یا انتظارات اصلاح‌طلبان مطرح می‌شد در مسیر بهتر شدن کارهای دولت بود. آقای روحانی در صحبت‌های خود تاکید واضحی داشتند بر اینکه به وعده‌های خودشان پایبند هستند که بیان این حرف‌ها از جانب رییس‌جمهور، بدون اینکه وارد مصادیق شوند برای اصلاح‌طلبان اطمینان‌بخش بود یعنی این اطمینان را به جمع می‌داد که ایشان گرفتار فشار کارهای روزمره دولت نیستند و به تعهدات و عهدی که در هنگام اخذ رأی با مردم بستند پایبند هستند. این فضای خوبی ایجاد می‌کرد. من احساس می‌کنم بیش از مباحثی که در جلسه مطرح شد، به منصه ظهور رسیدن این همدلی اصلاح‌طلبان با آقای رییس‌جمهور مهم بود که در آنجا تجلی پیدا کرد که پشتوانه‌یی باشد برای آقای روحانی و دولت ایشان که کار را پیش ببرند. 

خاستگاه آقای روحانی همین است. خاستگاه پیشین ایشان ظهور در جریان اصولگرا بوده و در انتخابات مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار گرفتند. ایشان به پشتوانه آن سابقه با جریان اصولگرا در ارتباط هستند و به پشتوانه آن رأی با اصلاح‌طلبان. طبیعتاً این دو پشتوانه هم برای آقای رییس‌جمهور پشتوانه مهم و سرنوشت‌سازی است. طبیعی است که آقای روحانی بخواهد به گونه‌یی حرکت کند که بخواهد هر دوی این پشتوانه‌ها را تا جای امکان حفظ کند. ما این را می‌دانیم که در انتخابات سال گذشته حامیان آقای روحانی اصلاح‌طلبان بودند و اصولگرایان نامزدهای دیگری داشتند. ما اصراری نداریم که بگوییم آقای روحانی در زمره اصلاح‌طلبان است و اصراری هم نداریم بر این حرف و گفتن آن هم فایده‌یی ندارد. آقای رییس‌جمهور در جایگاه خودشان هستند که می‌توانند اثربخش باشند و ما این را هم متوجه هستیم که هر تعداد از اصولگرایان که توسط آقای رییس‌جمهور پوشش داده شوند، کمک می‌کند به بهتر شدن کار دولت. چنین شرایطی برای اصلاح‌طلبان خیلی هم خوب است چون اصلاح‌طلبان یکپارچه پشت سر ایشان هستند و حامیان اصلی دولت هم در جریان اصلاحات قرار دارند. مطمئناً حضور بخشی از اصولگرایان در این جریان می‌تواند پشتوانه دولت برای کار اجرایی را تقویت کند. البته طبیعی است که انتظار نداریم جذب اصولگرایان به قیمت از دست دادن برنامه‌ها و اهداف باشد و رییس‌جمهور نشان داده است که در این زمینه تا الآن هوشمند عمل کرده است. ایشان همچنان که اهداف را تعقیب می‌کنند مشغول تشکیل بیشترین پشتوانه برای خودشان هستند. این از نظر ما نکته مثبتی است. ما نگران اینکه آقای رییس‌جمهور قسمتی از جریان اصولگرا را به خودشان نزدیک کنند نیستیم و اتفاقاً این را یک نکته مثبت و سازنده می‌دانیم. 

مطالبات ما مطالبات جدیدی نیست. ما می‌گوییم همان چیزهایی که آقای رییس‌جمهور در انتخابات وعده کرده‌اند را محقق کنند. طبیعتاً اصولگرایان هم نمی‌توانند از رییس‌جمهور بخواهند که وعده‌های خودشان را فراموش کنند. به صورت کلی باید بگویم که ممکن است در تعریف مصادیق یا موارد خاصی اختلاف‌نظرهایی بین اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد. قطعاً هم آقای رییس‌جمهور و دولت ایشان سیاست‌شان در این زمینه توجیه جریان اصولگرا در این خصوص است و چنین دیدارهایی می‌تواند ثمربخش باشد. در کل فکر می‌کنم خواسته‌های اصولگرایان از رییس‌جمهور خواسته‌ها و مطالبات چندان مهمی نیست. به هر حال در بسیاری از موارد که رییس‌جمهوری را مخاطب صحبت خود قرار می‌دهند، مصادیقی از برخی موارد چون عزل و نصب‌ها را مطرح می‌کنند که از حقوق اولیه دولت است. آقای رییس‌جمهور هم تا حالا نشان داده است در این حوزه به حداقل جابه‌جایی‌ها بسنده کرده‌اند و البته هر کسی که در دولت کنونی می‌خواهد وارد کار شود، باید اول از هر چیز تعهد دهد که به اهداف و برنامه‌های این دولت پایبند است. اصولگرایانی که این تعهد را بدهند و وارد کار در دولت بشوند، به نظر ما حضور آن‌ها در دولت بلااشکال است. کما اینکه در بسیاری از جاها هم دولت یازدهم از نیروهای جریان اصولگرا استفاده کرده است. 

بیشتر موارد همین‌ها است. البته خب مسلماً طیف قابل‌توجهی از جریان اصولگرا اصلاً خواهان ادامه کار این دولت نیستند و کاملاً مشخص و روشن در تقابل با این دولت کار می‌کنند. یعنی آقای روحانی هم خودش می‌داند که اجماع بر سر دولت او و حمایت از آن در میان اصلاح‌طلبان بسیار جدی‌تر و محکم‌تر و فراگیرتر است تا در جریان اصولگرا. روی برنامه‌های اقتصادی دولت طیف‌های اصولگرای معتدل کمتر مشکلی دارند و در سیاست خارجی هم که قبلاً محل اصلی اختلاف بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در حمایت از دولت بود، با حمایت قاطع رهبری که اخیراً انجام شد به نظر می‌رسد فعلاً اصولگرایان منتقد سیاست هسته‌یی هم حرف جدیدی نداشته باشند و خواسته جدیدی را از دولت مطرح نکنند. علی‌الاصول وقتی رییس‌جمهوری انتظارات رهبری را برآورده کند، نمی‌شود انتظار داشت اصولگرایان که خودشان را پیرو رهبری می‌دانند بخواهند انتظارات دیگری فراتر از انتظارات رهبری را از دولت مطالبه کنند. بنابراین در عرصه سیاست خارجی که یک چالش بزرگی بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در حمایت از دولت بود، با صحبت‌های رهبری به نظر من این اختلافات کاهش داشته است. در عرصه اقتصادی به هر حال حرکت آقای رییس‌جمهور موفق بوده و طبیعتاً آن‌ها نمی‌توانند بخواهند که این روند متوقف بشود. بنابراین محل اصلی اختلافات به عرصه سیاست داخلی کشیده می‌شود. در این عرصه جریان اصولگرا می‌خواهد محدودیت‌هایی که در شرایط سیاسی و امنیتی گذشته به وجود آمده بود، تداوم پیدا کند که آقای رییس‌جمهور صراحتاً گفته‌اند که نمی‌خواهند تسلیم شرایط امنیتی گذشته باشند و می‌خواهند شرایط امنیتی را به شرایط سیاسی تغییر بدهند. طبیعتاً ممکن است اصولگرایان در برخی سیاست‌های جزیی مخالفت داشته باشند که به نظر من رییس‌جمهور در هر موردی پاسخ مناسب را داده است. ما از اینکه اصولگرایان مطالبات خودشان را با آقای روحانی مطرح کنند نگران نیستیم چرا که رییس‌جمهور در مشی و مرام خود پاسخ‌های لازم را می‌توانند بدهند.  

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیاست داخلی که لاینحل باقی مانده، مسائل مربوط به انتخابات سال ۸۸ و تبعات آن است. این‌ها نوعاً در حوزه قضایی قرار می‌گیرد و رییس‌جمهور خیلی نمی‌تواند دخالتی بکند و در حیطه اختیارات او هم نیست. ما مطمئن هستیم که دولت پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهد اما به دلیل اینکه تصمیم‌گیرنده نیست نتوانسته است که گشایش لازم را انجام دهد. لازم است که کشور ما از مسائل سال ۸۸ عبور کند و در سیاست داخلی آینده نگر باشیم. ولی این مسائل به جای خود باقی مانده است و در برخی موارد تشدید هم شده است که طبیعتاً دولت موافق نیست، اما به نظر می‌رسد به دلیل اینکه این دست اقدامات می‌تواند بین دولت و اصلاح‌طلبان سوءتفاهم ایجاد کند با یک اصرار خاصی انجام می‌شود. خوشبختانه این سوءتفاهم تا حالا ایجاد نشده و امیدواریم در آینده هم ایجاد نشود. اما در زمینه‌های دیگر گشایش‌هایی صورت گرفته و با وجود اینکه روند آن مقداری کند است اما مسیر آن رو به جلو و مثبت است. یعنی انتقاد ما در سیاست داخلی به دولت در مسیری نیست که پیش گرفته، ما این مسیر را عموماً مثبت می‌دانیم. اما معتقدیم که سرعت حرکت در این مسیر یک سرعت کافی نیست. شاید نیازمند این باشد که سرعت کارها در برخی زمینه‌ها تسریع شود، به خصوص در مورد برخی از مناصب مدبوط به فرمانداری‌ها که نیاز به استفاده از کسانی است که واقعاً با دولت هماهنگ هستند. آنچه ما می‌بینیم این است که این اتفاق در برخی موارد که تعداد آن هم کم نیست صورت نگرفته است که عمدتاً تحت فشار برخی نمایندگان مجلس اتفاق افتاده است. به نظر می‌رسد که این فشارها کم‌کم در حال ضعیف شدن است و دولت خواهد توانست یا افراد را تغییر دهد یا اینکه افراد را وادار کند در چارچوب مواضع و برنامه‌های دولت عمل کنند. اما به طور کلی من می‌توانم بگویم که دولت پای رأی اصلاح‌طلبان ایستاده است و تلاش دارد از آن حفاظت کند، چون می‌داند که در هر حال این بزرگ‌ترین داشته و اندوخته‌اش است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large