Skyscraper large

اعتراف صادقانه؛ نامه‌اى به دخترم

df23ddd4d - df234d - d5g2-فخرالسادات محتشمى پور- fakhro sadat mohtashemipoor

فخرالسادات محتشمی‌پور

تولدت مبارک دخترم

خلاصه برایت می نویسم دخترم، مولود تیرماه! 

خلاصه برایت می نویسم که وقتی به دنیا آمدی شادی را به خانواده کوچکمان آوردی و آرامش را. بیش از همه خواهرت شادی می کرد با آمدنت که فرزند ارشد شده بود و مددکار مادر! همه شیطنت های کودکی در نوجوانی ات به اوج رسید و ما، من و پدر، بزرگ شدنت را به نظاره نشستیم و تو فکر می کردی در میانه حجم انبوه کارهایی که دوره پرشور اصلاحات ما را به خود مشغول داشته است تو را نمی بینیم! به زندگی تو و خواهرت بسیار اندیشه می کردیم من و پدر اما حجم انبوه توطئه های پنهان و پیدا که هر نه روز یک بحران می آفرید دامنگیر همه ما بود. 

خلاصه برایت می نویسم که پدر پای در راهی گذاشته بود بازگشت ناپذیر. راه حق طلبی و صداقت جویی و راست گفتاری و راست کرداری. راهی که او را از ناف فرنگ به وطن کشانید و درس که صرفا بهانه ای بود برای فعالیت های روشنگرانه اش در تکه ای دیگر از زمین خدا، نیمه کاره ماند! راهی که خیلی های دیگر هم مدعی پیمودنش بودند و اما رفیقان نیمه راه و آنان که با سرعت نور مسیر را طی کردند و به خدا رسیدند دو سر طیفی بودند که پدر در میانه شان با دوی استقامت ادامه داد و ادامه می دهد… 

خلاصه برایت می نویسم وقتی که تو بزرگ تر شدی پدر مرا از نهی لحظه به لحظه تو از آن چه منکر می دانستم نهی کرد و نهیبم زد که: بگذار بچه ها از قدرت انتخابشان بهره ببرند و لااکراه فی الدین را با عمق جان فهم کنند! من در میان دو نسل حیران مانده بودم و پدر لبخند زنان می گفت: تو که به بی اعتنایی به حرف مردم شهره بودی عزیزمن؟! خدا نه بخل بندگانش را دارد و نه این قسم خشونت و سخت گیری را و ده ها حکایت از بزرگان برایم نقل می کرد در تربیت فرزندان! 

خلاصه برایت می نویسم دخترم!

وقتی که به مرحله بزرگ ترین انتخاب برای زندگیت رسیدی باز هم میدان برایت مهیا بود و رفتی و تجربه کردی و بازگشتی و حالا با کوله باری از تجربه که شاید خیلی بزرگ تر از عمرت باشد شده ای یک مشاور تمام عیار برای دوستانت، برای خواهرت و حتی برای من! می دانم که سبک زندگی تو با من و نسل من تفاوت های بی شمار دارد اما تو چه خوب یاد گرفته ای که حرمت نهادن به اعتقادات دیگران حتی اگر مورد تأیید و پسند تو نباشد، شرط ادب و اخلاق است. هرچه می گذرد با رفتارهایی که نسل تو تنها به واکنش در برابر شلاق به دستان بهشت و دوزخ شناس از خود بروز می دهند، بیشتر فاصله می گیری و من با غرور این رشد آگاهی و معرفت تو را که اندک اندک در کردارت جلوه می کند می نگرم و با خود می گویم کاش معنی صبر را زودتر از این که به مصائبی چنین شگرف دچار شوم می دانستم تا همه فاصله های طبیعی و بدیهی را با متانت بیشتری فهم کنم و با خود می گویم کاش زودتر از این با قرآن آن گونه که امروز در محضر استاد آموخته ام، مأنوس می شدم تا معارف دینی را نه با واسطه کم سوادان بی بهره از درک شرایط زمان و مکان بلکه بی واسطه با سیراب شدن از معانی گوهر کتاب محمد(ص) درمی یافتم تا آن چه به جگرگوشگانم انتقال داده ام تنها پوسته ای از دین و اسلامی وارونه معرفی شده توسط آنان که عبادتشان یا عبادت بردگان است و یا سوداگران، نباشد. 

جان کلام!

من نیز خود را مانند پدرت، نگارنده مقاله معروف و تاریخی «پدر، مادر ما باز هم متهمیم» متهم می دانم اما نه برای آن چه بازجو و بازپرس و قاضی بدان حکم دادند بلکه برای همه خطاهایی که در شیوه تربیتی ام برای شما و شاگردانی که خود به واقع معلم من بودند، مرتکب شده ام. و برای همه قصورها و تقصیرها که اگرچه خود مرتکب آن نبوده ام اما در برابر ارتکابش سکوت پیشه کرده ام. من اینک شرمنده هر تذکری هستم که دخترانم، دختران ایران می گیرند در حالی که تذکر دهندگان خود مرتکب هزار و یک منکرند! و شرمنده هر امتیاز منفی هستم که در کارنامه پاک شما بندگان خدا توسط ضابطان متوهم بهشت و دوزخ ثبت می شود. و شرمنده خطوط کج و معوجی هستم که توسط اینان بر تابلو اعلانات دل های پاکتان نقش می شود. من خود را و نسل خود را در دیر رسیدن شما به گوهر حقیقت ملامت می کنم و مشاوران و موعظه کنندگانی را که خود را عقل کل دانسته و تجارب و دانسته هایشان براساس اطلاعات محدود و غیر تخصصی را وحی منزل پنداشته به ما و شما القاء کردند، به سهم خویش مقصر می دانم و برای هدایت کسانی که خود را هادی قلمداد کرده بندگان خدا را یک سره منحرف از راه حق دانسته و می دانند، دعا می کنم. 

نازنین دخترم!

امروز در سالروز تولدت تصور می کنم بزرگترین هدیه من به تو این اعتراف صادقانه است: شما خدایتان را پاک و پیراسته تر می پرستید از ما که هزار قسم پیرایه بر دینمان بسته و زر و زیور و آرایه ها و پیرایه ها از گوهر حقیقت دورمان ساخته است.

روزگارت خوش و زندگی ات قرین سلامت و سعادت باد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large