Skyscraper large

آیا چای کشور نجات می‌یابد؟

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

طی هشت سال ریاست دولت های نهم و دهم در کشور، یکی از صنایعی که به مرز انحطاط و نابودی رسید، صنعت چای کشور بود.

گزارش های منتشر شده در تاریخ های متعدد خبر از ورشکستگی بخش بزرگی از کارخانه ها، تعطیلی مزارع، مهاجرت شاغلان صنعت به حاشیه شهرها برای انجام کارهای فله گی، گرفتار شدن ۶۵ هزار چایکار در چمبره نزول خواران و همچنین واردات سنگین این محصول از کشورهای هند، کنیا، سریلانکا و چند کشور دیگر، همه از روزهای تاریک این صنعت حکایت داشت.

با تغییر ریاست دولت و وعده های رییس جمهور، بسیاری بر این امید بوده و هستند که در پی رفع برخی مشکلات اساسی در اقتصاد ایران و رفع برخی محدودیت های بین المللی، دست دولت نیز برای حمایت از صنایعی مانند چای کشور، بیشتر باز خواهد شد.

اگر چه بر روال همیشگی این روزها، باز هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی میراث شوم به جای مانده از دو دولت گذشته را به حساب دولت یازدهم گذاشته و مسوولیت مطالبات انجام نشده در آن دوران را متوجه این دولت می کنند، اما دولت نیز سعی داشته تا برخی از حجم بدهی های کشاورزان و تولید کنندگان این محصول را در کشور پرداخت کند.

با این حال نمی توان وضعیت موجود در صنعت چای کشور را چندان خوشایند به حساب آورد، اما شنیده ها از وضع تولید باغات چای در شمال، خبر از امیدواری کشاورزان و انتظار آنها برای عملی شدن وعده های دولت است.

به نظر برخی کارشناسان، حمایت از صنعت چای کشور، بدون در نظر گرفتن نیازهای امروز آن چه در زمینه های صنعتی، بازرگانی و تحقیقاتی، شعاری بیشتر نخواهد بود و عمل به این امر در درجه اول رفع نیاز و مطالبات چایکاران به عنوان اولین حلقه تولید این محصول در اسرع وقت است، تا با ایجاد دلگرمی و اشتیاقی تازه، زمینه را برای راه اندازی واحدهای وابسته و همچنین سرمایه گذاری های گسترده تر عملی کرد.

بدون شک یکی از راه هایی که دولت باید برای حمایت از این صنعت باید در نظر داشته باشد، کنترل واردات و نظارت بر بخش عرضه این محصول در کشور است. چرا که در سال های پیش از این؛ برخی سودجویان و رانت خواران وابسته به نهادهای صاحب نفوذ، راه ورود چای را به کشور گشودند و با حجم خسارت بار واردات آنهم بدون در نظر گرفتن منافع چای کار داخلی و صنایع وابسته به آن، زمینه را برای نابودی این صنعت در کنار عدم پرداخت مطالبات اولیه کشاورزان، فراهم کردند. 

پرداخت ۵ میلیارد تومان

روز گذشته رئیس سازمان چای شمال کشور؛ ضمن بیان این که۵  میلیارد تومان از مطالبات معوق چایکاران روز دوشنبه واریز می شود از تولید حدود ۱۳ هزارتن چای خشک در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولت، رئیس سازمان چای شمال کشور همچنین از تامین مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: “از ابتدای فصل برداشت تاکنون مبلغ ۵۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده و ۵ میلیارد تومان دیگر فردا(دوشنبه) به حساب آنها واریز خواهد شد.”

به نوشته ایرنا، علی محرر عصر یکشنبه در گفت و گو با این خبرگزاری، افزود: “امروز نیز مبلغ ۱ میلیارد ۵۰۰ هزار تومان به حساب چایکاران واریز شده که در مجموع تاکنون ۵۰ میلیارد تومان بابت مطالبات معوق آنها پرداخت شده است. همچنین از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۵۶ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۷۹ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.  همچنین درصدد هستیم ۲۴ میلیارد تومان باقیمانده از مطالبات چایکاران اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه سالجاری به حساب چایکاران واریز شود.”

رئیس سازمان چای کشور درخصوص کیفیت برگ سبز چای نیز گفت: “از مجموع ۵۶ هزار تن برگ سبز چای خریداری شده، ۵۴ درصد درجه یک و ۴۶ درصد درجه ۲ بوده است.”

بنابراین گزارش، محرر با بیان اینکه حدود ۱۴۰ کارخانه فرآوری چای در شمال کشور پیش از این فعال بوده، بدون اشاره به تعداد کارخانه های تعطیل شده به دلیل مشکلات اقتصادی و ورشکستگی و همچنین ظرفیت واقعی واحدهای فعال حال حاضر کشور، افزود: “از این میزان برگ سبز چای تاکنون ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن چای خشک استحصال شده که این میزان به مصرف داخلی می رسد.”

به گفته وی، طبق مصوبه دولت، هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک با قیمت ۱۸۰۰ تومان و برگ سبز درجه دو با نرخ ۱۰۰۰تومان از چایکاران شمال کشور خریداری می شود. همچنین برداشت برگ سبز چای از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز و تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان چای شمال کشور گفت: “هم اکنون حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی گیلان و مازندران تحت پوشش کشت برگ سبز چای قرار دارد.” 

تنها ۱۰ درصد مطالبات پرداخت شده

اما روز سه شنبه گذشته یک نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه پرداخت مطالبات چایکاران در کشور از خرید تضمینی چای بدون پرداخت پول خبر داده و اظهار داشته بود که تنها ۱۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.

به نوشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه تنها ۱۰ درصد از ۱۰۰ میلیاردتومان وعده داده شده دولت به چایکاران پرداخت شده ،گفت: “هنوز بهای خرید تضمینی برگ سبز چای به کشاورزان پرداخت نشده اما در صورت دریافت اعتبار از دولت، حق چایکاران به صورت روزانه به آنها پرداخت خواهد شد.”

به نوشته ایکانا،وی با انتقاد از محقق نشدن وعده دولت در پرداخت اعتبارات برای خرید تضینی برگ سبز چای، گفت: “علی رغم ابلاغیه صادر شده و تعهد دولت به اختصاص ۱۶۰میلیارد تومان برای خرید برگ سبز چای و به زراعی باغات چای تا به امروز دولت به تعهدات خود عمل نکرده و تنها ۱۰ درصد این اعتبارات پرداخت شده است.”

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بارقه امید بوجود آمده در کشاورزان و چایکاران  با بدقولی های دولت روبه سردی می رود، افزود: “امسال با توجه به وعده های دولت و پیگیری های انجام شده از سوی نمایندگان کشاورزان و چایکاران با هزارویک امید به باغات چای برگشتند تا کارتولید را ادامه دهند.” 

۱۰۰ میلیارد اعتبار برگ سبز چای در بودجه

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس با بیان اینکه از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده برای خرید برگ سبز چای در بودجه امسال بود تنها ده درصد آن یعنی ۳۰ میلیارد تومان از سوی خزانه پرداخت شده است.

این نماینده مجلس نهم افزود: “امیدواریم ابلاغیه دولت هر چه سریعتر از سوی خزانه اجرایی و اعتبار تعیین شده به کشاورزان پرداخت و مشکلات چایکاران برطرف شود .”

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: “محقق نشدن وعده ها و تعهدات دولت باعث سلب اعتماد چایکاران به دولت می شود که این بی اعتمادی دوباره بازگرداندن کشاورزان به باغات چای و گردش چرخه تولید را بسیار مشکل می کند.” 

مطالباتی “در حد یکی دو همایش دولتی”

پیش از این هم در مورخ ۱۵ تیر سال جاری، نماینده‌ی لنگرود در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عدم پرداخت حق چایکاران کشور، خواستار پرداخت مطالبات آنها شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، مهرداد لاهوتی درتذکری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفته بود: “تا به حال ۶۲ میلیارد تومان چای از چایکاران خریداری شده که ۲۰ میلیارد آن سهم کارخانه‌داران و ۴۰ میلیارد آن سهم دولت است و از این ۴۰ میلیارد فقط ۱۰ میلیارد پرداخت شده است.”

او ادامه داد: “ما همه جا لاف زدیم و گفتیم که در این دولت برای اولین بار حق و حقوق چایکاران به موقع پرداخت خواهد شد اما این بار هم مثل همیشه بود.”

لاهوتی گفته بود: “مطالبات چایکاران در حد یکی دو همایش است چرا آن را پرداخت نمی‌کنید؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large