Skyscraper large

بیم و امیدهای فروش اینترنتی کتاب در ایران

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

مدیر روابط عمومی و مسئول فروش سایت «آی کتاب» گفت: وقتی کتاب یک بار منتشر شده یعنی به آن مجوز فروش داده شده است. اما بخشی ازکتاب‌ها حتی مجوزانتشار هم نگرفته و به صورت افست منتشر شده‌اند ما کتاب افست نداریم.

قاسم ملکی، مدیر روابط عمومی و مسئول فروش سایت «آی کتاب» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این‌که سایت، کار خود را از ۱۲ سال پیش اغاز کرده و نخستین مرکزخرید و فروش آنلاین کتاب بوده است گفت: ما از ۱۲ سال پیش کار خود را آغازکرده‌ایم. در این سایت، ۱۰۰ هزار عنوان کتاب با موضوعات مختلف ادبیات، روان‌شناسی، آشپزی، مهندسی، نقاشی، عکاسی، داستان و… وجود دارد. به گفته او ۶۰ درصد از مشتریان سایت «آی کتاب» را شهرستانی‌ها تشکیل می‌دهند. چون امکان دسترسی به کتاب در شهرستان، دشوار‌تر است. ضمن این‌که شهر تهران به تنهایی، ۴۰ درصد فروش را به خود اختصاص داده و این میزان کمی نیست.

ملکی به این‌که در سال‌های اخیر، ارتباطمردم با اینترنت و خرید و فروش آنلاین بهتر شده اشاره و بیان کرد: در سال‌های اخیر تعداد بیشتری از مردم با اینترنت سروکار دارند. ضمن این‌که کتاب با لباس فرق دارد و مشتریان این نگرانی را ندارند که ممکن است جنس،‌‌ همان نباشد که گفته شده یا طرح و فرم به همین زیبایی نباشد که در سایت آمده اما در ارتباط با کتاب، این مشکل وجود ندارد. کافی است کاربران بدانند چه کتابی می‌خواهند و هزینه را واریز کنند.

در همین زمینه محمدحسین ذکایی آشتیانی، مدیر سایت آدینه نیز با اشاره به اینکه بیشتر مخاطبان این سایت شهرستانی هستند، گفت: گرچه در تهران هم به خاطر ترافیک و دوری مسیر و تمرکز کتاب‌فروشی‌ها در دو خیابان انقلاب و کریم‌خان، خرید کتاب کار چندان ساده‌ای نیست اما پایتخت‌نشینان بهتر و راحت‌تر می‌توانند به کتاب دسترسی داشته باشند تا شهرستانی‌ها. به همین خاطر بیشتر مشتریان ما را شهرستانی‌ها تشکیل می‌دهند.

الویت با بخش سنتی است

به نظر می رسد با اینکه چندین سایت در حوزه فروش کتاب فعالیت می کنند اما مردم هنوز رفتن به کتابفروشی و قدم زدن میان قفسه های پر از کتاب را ترجیح می دهد. در همین زمینه ذکایی با اشاره به اینکه خرید اینترنتی کتاب در سال‌های اخیر بالا رفته اما همچنان اولویت با پخش سنتی است، تاکید کرد: ما کار خود را از ۱۰ سال پیش آغاز کردیم. نسبت به آن زمان، فروش اینترنتی کتاب بالا رفته و مردم اعتماد بیشتری به خرید آنلاین پیدا کرده‌اند. ضمن اینکه ۱۰ سال پیش، بیشتر مردم کارت اعتباری نداشتند و ما ناچار بودیم برای آن‌ها، حساب کاربری تعریف کنیم اما حالا این مشکل برطرف شده و مردم متوجه مزایای این نوع خرید و فروش کتاب شده‌اند.

مدیر سایت آدینه بوک با اشاره به اینکه در این سایت، پرفروش‌ترین‌ها طی ۹۰ روز گذشته معرفی می‌شوند، گفت: این روش به مخاطب این امکان را می‌دهد تا ببیند کدام کتاب‌ها با استقبال بیشتری از جانب مخاطبان روبه‌رو شده‌اند. ضمن اینکه ما در سایت خود کتاب‌هایی را هم که به همراه یک عنوان کتاب خریده شده‌اند، معرفی می‌کنیم تا به نوعی، راهنمایی برای مراجعان باشیم.

ذکایی آشتیانی معتقد است: گرچه سیستم توزیع کتاب در ایران، ناکارآمد است و همواره ناشران از این مسئله گلایه دارند اما همچنان قدرت در دست پخش سنتی است. گرچه آرام آرام مردم به خرید و فروش آنلاین اعتماد می‌کنند، سرعت اینترنت بالا‌تر می‌رود و فروش آنلاین کتاب به روند پخش کمک بیشتری می‌کند.

مسئول فروش سایت «آی کتاب» هم پست را یکی از مهم‌ترین مشکلات در زمینه فروش آنلاین کتاب دانست و افزود: کتاب برای تهرانی‌ها با پیک و برای شهرستانی‌ها با پست ارسال می‌شود. پست پیشتاز طی ۲ روز و پست سفارشی بین ۴ تا ۱۰ روز کتاب‌ها را به دست مشتریان می‌رساند. ۱۰ روز برای دریافت یک کتاب زمانی طولانی است.

وی با اشاره به این‌که سایت «آی کتاب»، کتب نایاب و کمیاب و دست دوم هم ارائه می‌کند گفت: در ارتباط با کتاب‌هایی که به تازگی منتشر شده و در بازار یافت می‌شوند تنها قیمت پشت جلد کتاب به اضافه هزینه پست یا پیک را حساب می‌کنیم اما در ارتباط با کتاب‌های دست دوم و یا کمیاب، وضعیت به گونه دیگری است.

ورود نمایشگاه کتاب به میدان

امسال بخشی از فروش نمایشگاه کتاب نیز به صورت آنلاین انجام شد. فروشگاه اینترنتی ۵۰۴۰ با هماهنگی ناشرانی چون پارسه، گاج، مبتکران، قلم چی و پرسمان این فرصت را فراهم کرد که کتب این ناشران محترم از طریق بخش فرهنگی و هنری سایت فروشگاه اینترنتی ۵۰۴۰ نیز با تخفیف‌های نمایشگاهی قابل عرضه باشد.

در تبلیغ این سایت اینترنتی مهم‌ترین دلائل این اقدام اینطور بیان شده بود که با توجه به برگزاری مسابقات جام جهانی و تغییر جدول امتحانی دانش آموزان، شاهد برگزاری امتحانات زود هنگام در مدارس سراسر کشور هستیم. همزمانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و فصل امتحانات زود هنگام دانش آموزی باعث شد بسیاری از فرهنگیان و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی از حضور در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جا بمانند.

در پایان گفتنی است بنا بر گفته فعالان تجارت الکترونیک ایران اولین کالایی که امکان خرید آن به صورت آنلاین در ایران وجود داشت کتاب بوده است که توسط سایت آدینه بوک انجام شد. در واقع کتاب اولین کالایی است که در سبد خرید اینترنتی خانواده‌های ایرانی قرار گرفت. این فروشگاه طی سال‌های گذشته اگرچه گاهی مورد بی‌مهری قرار گرفت و فیل‌تر شد اما توانست در بین کتابخوان‌ها جای خوبی برای خودش باز کند. پس از این فرشگاه اینترنتی، فروشگاه‌های دیگری هم شروع به کار کرده و هم اکنون ده‌ها فروشگاه آنلاین کتاب در ایران وجود دارد. فارغ از مشکلاتی که پیش‌تر در مورد پست و ارسال کتاب به آن اشاره شد، شاید عدم اعتماد و فراگیر نبودن خرید اینترنتی در ایران باعث نشده است با از میان برداشته شدن دردسر و زمانی که باید صرف خرید کتاب شود، مردم استقبال شایسته و در حد انتظاری از این موضوع داشته باشند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large