Skyscraper large

گزارش “راه دیگر” از بحرانِ اعتصاب غذا

j3j6j45j4r1

مژگان مدرس علوم

مهدی خزعلی، لطیف حسنی و رضا شهابی از زندانیان سیاسی هستند که هم اکنون در اعتصاب غذا بسر می برند و به گفته خانواده هایشان شرایط بسیار نگران کننده ای دارند. 

لطیف حسنی در حالی چهل و چهارمین روز اعتصاب غذای خود را می گذراند که خانواده وی از محل نگهداری او اطلاعی ندارند.   

اعظم پیری، همسر لطیف حسنی با ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی همسرش به “راه دیگر” می گوید: “الان چهار روز است که از وضعیتش خبری ندارم و به هر کجا سر می زنم کسی پاسخگو نیست. به زندان اوین مراجعه می کنم می گویند به زندان رجایی شهر منتقلش کرده اند و در اوین هم اسمش در سیستم نیست و در زندان رجایی شهر هم به ما می گویند او را به آنجا منتقل نکرده اند. امروز سه بار مسیر زندان اوین و زندان رجایی شهر را طی کردم اما بی نتیجه و هیچکس جوابی به ما نمی دهد.”   

وی با بیان اینکه الان ۴۴ روز است که همسرم اعتصاب غذا کرده و حال مناسبی ندارد ادامه می دهد: “چهار روز پیش همسرم از زندان تماس گرفت و خبر داد که به قرنطینه اوین منتقلش کرده اند. حال جسمانی اش به شدت بد بود و به سختی حرف می زد. در زندان تبریز فقط چای و قند و نمک بطور محدود استفاده می کرد و در قرنطینه هم همین مقدار کم شده و در تماسی که با من داشت قادر به ایستادن سرپا نیستند. از زمان اعتصاب غذای همسرم فقط یک بار با او ملاقات داشتیم آن هم بصورت کابینی و خیلی لاغر و ضعیف شده بود.”  

به گفته همسر این زندانی سیاسی، او از ۲۸ اردیبهشت ماه در اعتراض به عدم تفکیک جرایم و نقض حقوق خانواده های زندانیان سیاسی و آزار و اذیت آنها و عدم انتقال زندانیان به زندانی در محل سکونت شان و محرومیت از حق مرخصی مرخصی دست به اعتصاب غذا زده است. 

خانم پیری به مشکلات جسمانی همسرش در طی مدت حبس اشاره کرده و اضافه می کند: “همسرم در سال ۸۹ به مدت نه ماه در انفرادی زندان تبریز بود و مورد شکنجه قرار گرفته بود بطوریکه یکبار به مدت ۱۳ روز سرپا و بیدار نگه داشته بودند. بعد از آن در سال ۹۰ سکته قلبی کرد و الان هم بیشتر نگرانی من بخاطر مشکلات قلبی ایشان است و اعتصاب غذا ناراحتی های ایشان را افزایش می دهد. همان زمان دکترهای بیمارستان تشخیص دادند که علت سکته قلبی ایشان شکنجه و فشارهای داخل زندان بوده است. الان هم می گفت تپش قلبش اینقدر زیاد است که شب ها نمی تواند بخوابد.” 

لطیف حسنی در اواخر سال ۹۱ همراه با محمود فضلی، شهرام رادمهر، آیت مهرعلی بیگلو و بهبود قلی‌زاده، چهار فعال دیگر آذربایجانی بازداشت شد. 

آنان که از اعضای تشکل “یئنی گوماح” هستند به اتهام تشکیل گروه غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام هر کدام به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند حکمی که مورد انتقاد شدید احمد شهید گزارشگر سازمان ملل متحد قرار گرفت. 

همسر لطیف حسنی با اشاره به پرونده و حکم همسرش یادآور می شود: ” همسرم از بهمن ماه ۹۱ که بازداشت شد در زندان مرکزی تبریز زندانی بوده است. نه سال حبس تعزیری برایش حکم زده اند این حکم هم در عرض یک هفته برایش صادر شده است و بعد از تقاضای تجدیدنظر بلافاصله همان حکم تایید شد.” 

وی در پایان بیان می کند: “انتظارم از مردم، مسئولین قضایی، افکار عمومی و وجدان های بیدار این است که نسبت به مسائل زندانیان سیاسی حساسیت و دقت نظر بیشتری داشته باشند.” 

از سوی دیگر مهدی خزعلی که از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک زده بود بدلیل مشکل قلبی از زندان رجایی شهر به بیمارستان امام خمینی منتقل شده است. 

مهدی خزعلی طی پنج سال گذشته تاکنون هفت بار اعتصاب غذا کرده و معتقد است که اعتصاب تنها حربه یک زندانی برای اعتراض به ظلمی است که به وی می شود. 

به گفته محمدصالح خزعلی فرزند وی، در بیمارستان با پدری تکیده مواجه شدیم که در مدت هشت روز هیجده کیلو کاهش وزن داشت و از شدت خشکی دهان و گلو صدایش را به سختی میشنیدیم. دکتر ها هرچه اصرار کردند که سرم وصل کنند بابا قبول نکردند. جواب نوار قلبی ایشان آمد و دکترا به او گفتند که دیروز که نفستان ایستاده سکته قلبی کرده اید وسریعا باید در سی سی یو بستری شوید زیرا به علت نخوردن آب خونتان غلیظ شده و این اتفاق افتاده است. این وظیفه بهداری رجایی شهر بوده است که به ایشان رسیدگی کنند. اما متاسفانه انجا کارشان اعدام و غسالخانه است و با بهبود و معالجه غریبه اند. 

همچنین رضا شهابی فعال کارگری که از روز یازدهم خرداد ماه از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده تاکنون در اعتصاب غذا بسر می برد. 

داود رضوی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد درباره وضعیت نگران کننده همکار زندانی اش می گوید رضا شهابی که تا کنون پنج سال زندان را تحمل کرده است در کل از نظر جسمانی بسیار مشکل دارد. چرا که نوزده ماه در انفرادی بوده و در موقع بازداشت نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. 

درخواست رضا شهابی پس از تبعید به زندان رجایی شهر این است که به وضعیت جسمانی اش رسیدگی شود و به بند ۳۵۰ زندان اوین بازگردانده شود. 

بر اساس گزارش ها وضعیت جسمانی رضا شهابی بسیار خطرناک است و عدم رسیدگی به وضعیت او ممکن است منجر به اتفاق ناگواری شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large