Skyscraper large

بستری کودکان کار، رایگان است

321terrgl

عکس از تسنیم

وزیر بهداشت گفته است:”کودکان کار محصول سیاست‌های غلط دولت‌ها و مجلس‌ها هستند، همه ما مقصر هستیم. آنها گناهی ندارند. همه ما مردم و دولت باید برای‌شان کاری کنیم، فعلاً ۹۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه بستری کودکان کار و خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های دولتی رایگان می‌شود.” 

محصول ۲۰ ساله کشور

به نوشته خبرگزاری فارس، حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه مراسم جشن کارنامه جمعیت خیریه امام علی(ع) در سالن همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: “در مورد کودکان کار حقیقت این است که اینها قبلاً نبودند، در گذشته ما سر چهارراه فرد نابینا یا کم بینا می‌دیدیم اما کودکان که در سنین پایین در خیابان باشند، محصول ۲۰ سال اخیر است.” 

در خواست وزیر از مردم و خیرین

وی ادامه داد: “متأسفانه کودکان کار واقعیتی هستند که حتی اگر نخواهیم آنها را ببینیم، وجود دارند و مردم آنها را در خیابان می‌بینند. اینها محصول سیاستهای غلط دولتها و مجلس‌ها هستند. دولت وظیفه دارد به این کودکان کمک کند اما همه انتظار دارند، همه کار را دولت انجام دهد، البته دولت فعلی واقعاً گرفتار مشکلات زیادی است و اگر خیلی هنر کند نگذارد تعداد این کودکان بیشتر شود باید مردم و انسانهای خیر هم وارد این عرصه شوند.”

وزیر بهداشت افزود: “باید جمعیتهای مردمی از دانشجویان، فرهیختگان و افراد خیر به میدان بیایند و کودکان کار را شناسایی کنند، من فکر می‌کنم اهمیت رسیدگی به این کودکان کمتر از ایتام نیست.” 

آنها محتاج کمک ما هستند

وی گفت: “برخی از این کودکان از زمان تولد معتاد به دنیا می‌آیند، برخی از آنها از ابتدای صبح تا نیمه های شب مجبور هستند در خیابان دنبال کار بگردند، بسیاری از ‌آنها در معرض انواع آسیبهای اجتماعی هستند، اکثر آنها سوء تغذیه دارند و همه آنها محتاج کمک هستند.”

هاشمی افزود:‌ “متأسفانه ما حتی آمار درستی از کودکان کار نداریم. باید وزارت کار و سازمان بهزیستی برای ساماندهی این کودکان بیش از گذشته وارد عمل شوند تا بتوانیم بر اساس تعهد برازیلیا که ایران هم آن را امضا کرده است تا سال ۲۰۱۶ کل این بلیه را از کشور جمع کنیم.” 

معرفی بیمارستان های کودکان کار

وزیر بهداشت به خبرنگار فارس گفت: “زندگی برخی از این کودکان وقتی آدم پای صحبتشان می‌نشیند واقعاً دردناک است. من در این جلسه طی سخنرانی اعلام کردم که وزارت بهداشت و دولت ۹۵ درصد هزینه بستری کودکان کار و خانواده آنها را با معرفی انجمن ها و جمعیت های معتبر در بیمارستانهای دولتی تقبل می‌کند و حتی اگر باز هم نیازمند بودند می‌توانند به مددکاری بیمارستان مراجعه کنند تا ۱۰۰ درصد هزینه بستری آنها را دولت پرداخت کند.”

وی ادامه داد:‌ “متأسفانه در گذشته برخی بیمارستانها این کودکان را که برخی از آنها معتاد هستند، پذیرش نمی‌کردند، به زودی در هر استان یک بیمارستان معین کودکان کار معرفی می‌شود که موظف است همه این کودکان و خانواده‌های آنها را پذیرش کند.” 

این کودکان گناهی ندارند

هاشمی گفت:‌ “مشکل دیگر این است که برخی از این کودکان چون شناسنامه ندارند، واکسیناسیون هم نشده‌اند که این مشکل نیز در شبکه بهداشتی کشور حل می‌شود، این حداقل کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم.”

وزیر بهداشت افزود: “ما باید از توان همه دانشگاههای علوم پزشکی و انجمن های غیر دولتی برای کمک به کودکان کار استفاده کنیم. ضمن اینکه من به کودکان کار قول دادم که در هیئت دولت و حتی مجلس صدای آنها باشم و حتی اگر نتوانیم کاری کنیم، حداقل ذکر مصیبت کنیم.”

وی ادامه داد:‌ “این کودکان گناهی ندارند. از کجا معلوم که گناهش به گردن ما نباشد. چون این کودکان به اختیار خودشان که به این دنیا نیامده‌اند، اما از زمان تولد در خانواده‌ای به دنیا می‌آیند که دچار فقر و محرومیت و آ‌لودگی است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large