Skyscraper large

انگیزه‌های اصلی استیضاح مشخص است

3yu6uy9yu5y5

عکس از نسیم

طرح استیضاح وزیر علوم و آموزش عالی با ۵۰ امضا منتظر اعلام وصول از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی است و به نظر می رسد که طراحان آن قصدی برای کوتاه آمدن ندارند. متن استیضاح هنوز در رسانه‌ها منتشر نشده است و رضا فرجی دانا وزیر علوم هم گفته که هنوز دلیل استیضاح را نمی‌داند اما انگیره‌های اصلی استیضاح کنندگان تقریبا مشخص است.  

به گزارش مهدى تاجیک در جرس، ایجاد فرصت دوباره برای تحصیل دانشجویانی که طی سالهای گذشته بابت فعالیت های سیاسی از تحصیل محروم شده بودند و به کارگیری دوباره استادانی که به واسطه گرایش‌های سیاسی‌شان کنار گذاشته شده بودند و انتخابی کردن پروسه ریاست دانشگاه ها از مهم‌ترین دلایل استیضاح کنندگان وزیر علوم است. او همچنین از سوی محافظه‌کاران متهم است که برخی چهره‌های به گفته آنها « فعال در فتنه ۸۸» را به کار گرفته است و پروژه اسلامی شدن دانشگاه‌ها را هم متوقف کرده است. اتهام‌هایی که حالا فرجی دانا برای مواجهه با آنها باید روانه مجلس شود و هیچ بعید نیست که او اولین وزیر دولت روحانی باشد که توسط مجلسی‌ها از کار برکنار می‌شود. او گفته که قصد دارد در این هفته با نمایندگان دیدار کند و درباره موارد قید شده در متن استیضاح توضیح دهد. نمایندگان استیضاح کننده هم ظاهرا مایل به برگزاری این جلسه هستند اما به نظر می رسد که استیضاح کنندگان قصد عقب نشینی ندارند و خواهان اعمال وصول این طرح از سوی هیات رییسه مجلس هستند.  

این گزارش مى افزاید: طرح استیضاح وزیر علوم قرار بود در پاییز سال گذشته کلید بخورد و زمزمه‌هایی بسیاری در آن زمان مبنی بر استیضاح فرجی دانا شنیده شد اما پادرمیانی اعضای هیات رییسه باعث توقف طرح در آن زمان شد و حالا هم تلاش‌های مشابهی از سوی هیات رییسه در جریان است. تضمینی نیست که این تلاشها این بار به ثمر بنشیند و نمایندگان خواهان استیضاح را از تصمیم‌شان منصرف کند. آنها می‌دانند که عقب نشینی دوباره به معنای ضعف‌شان تلقی خواهد شد و به همین جهت روی طرح خود پافشاری دارند. حمایت اکثر اعضای کمیسیون آموزش مجلس از طرح استیضاح هم دلیل دیگری بر این است که استیضاح کنندگان روی امضاهایشان اصرار دارند و به راحتی کنار نخواهند آمد ولی به هر حال آنها نمی توانند نسبت به نظر هیات رییسه هم بی اعتنا باشند. 

به نوشته وبسایت جرس، وزارت علوم در ماه‌های گذشته پیگیر پرونده بورسیه‌های غیرقانونی بوده که در دوره دولت احمدی‌نژاد به حدود ۳ هزار دانشجو تعلق گرفته است. این وزارت خانه اسناد مرتبط با تخلف‌های دولت قبل در این زمینه را در اختیار هیات رییسه مجلس قرار داده و برخی گزارشها حکایت از این دارد که هیات رییسه با دیدن اسناد نسبت به بروز تخلف متقاعد شده است با این حال کمیسیون آموزش عالی مجلس کمیته ای ۵ نفره را به وزارت علوم فرستاده تا درباره این پرونده‌ها تحقیق کنند. مطرح شدن طرح استیضاح وزیر علوم درست هنگام اافشای تخلف‌های دولت پیشین باعث تقویت این شایبه شده که هدف استیضاح کنندگان در واقع به سکوت واداشتن وزارت علوم و منصرف کردن این وزارت‌خانه از پیگیری پرونده‌های قبلی است. روزنامه فرهیختگان روز شنبه ( ۷ تیر) در یادداشتی افشای پرونده‌ بورسیه‌های غیرقانونی دولت قبل را محرک اصلی طراحان استیضاح وزیر علوم معرفی کرده و نوشته بوذ که « در نگاه جناحی یا بهتر بگوییم جنایی، می‌توان یک وزیر را استیضاح کرد یا برای او خط و نشان کشید بلکه دم فروبندد.» 

بنا بر این گزارش، وزارت علوم با وجود فشارهای محافظه‌کاران هنوز در رویه خود تغییری نداده است. وزیر علوم پروسه انتخابی کردن روسای دانشگاه‌ها را ادامه داده و ریاست برخی دانشگاه‌ها مهم کشور نظیر دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی را از دست نزدیکان فکری دولت پیشین خارج کرده و مسوولیت آن با رای هیات علمی این دانشگاه‌ها به کسانی واگذار شده که آشنایی و همسویی بیشتری با محیط آکادمیک دارند. فراهم کردن تدریجی امکان تحصیل برای دانشجویان محروم از تحصیل و امکان تدریس برای استادان محروم از تدریس نیز از جمله فعالیت‌هایی است که وزارت علوم علیرغم انتقادهای شدید محافظه‌کاران هنوز از آن عقب ننشسته است. دانشجویانی که طالب فعالیت‌های سیاسی هستند البته همچنان از تنگناها و محدودیت‌های موجود ناراضی‌اند و انجمن‌های دانشجویی مستقل یا منتقد کماکان امکان فعالیت ندارند و به نظر هم نمی‌رسد که به این زودی‌ها بتوانند در فضایی نسبتا امن فعالیت کنند. چنانچه وزارت علوم بتواند از گزند استیضاح مجلسی‌ها مصون بماند و فرجی دانا فرصت ادامه فعالیت داشته باشد شاید بخشی دیگر از مطالبات دانشجویان به تدریج برآورده شود. او در زمان رای اعتماد موفق به کسب ۱۵۹ رای موافق در مقابل ۷۱ رای مخالف و ۳۲ رای ممتنع شد که رای بالایی محسوب نمی‌شود و حالا دور از ذهن نیست که برگزاری جلسه استیضاح‌‌ به برکناری‌اش منجر شود. کنار رفتن احتمالی وی عملا باعث قدرت‌یابی و اعتماد به نفس بیشتر گروه‌هایی در دانشگاه خواهد شد که طی ۸ سال دولت احمدی‌نژاد این عرصه را در تسلط خود داشتند و با هر ابزار ممکن راه فعالیت‌های مستقل آکادمیک را سد کردند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large