Skyscraper large

پروژه فشار بر دولت برای انتخابات دو مجلس

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در سال آینده از هم اکنون به محل زورآزمایی جناح‌های سیاسی در ایران بدل شده و هر روز که که به تاریخ این انتخابات ها نزدیک می شویم اخباری از تدارکات قشرهای مختلف سیاسی برای در اختیار گرفتن این دو نهاد به گوش می رسد.

اصولگرایان و تندرویان نزدیک به جبهه پایداری که باور نداشتند در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ شکستی تلخ را تجربه کنند برای از دست ندادن اکثریت این دو مجلس، از هم اکنون فرافکنی و اقدامات خود را علیه اعتدالگرایان و اصلاح طلبان شدت بخشیده و سعی در القای این نکته به حامیانشان دارند که شکست در انتخابات آینده به منزله مرگ سیاسی این تفکر خواهد بود.

در این رابطه احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در همایش زنان اصولگرا با بیان اینکه در دو سال آینده مسائل مختلفی پیش می‌آید و ما باید بصیرت‌دهی کنیم که در آن زمان دچار مشکل نشویم، گفته است: کسانی که سنگر اول را فتح کرده‌اند قصد دارند با تصرف مجلس خبرگان قدرت رهبر را محدود کنند.

این در حالی است از پروژه فشار بر دولت برای حصول به این منظور هر روز خبر جدیدی منتشر می شود و محافظه کاران تحت لوای دلسوزی و بعضا دوری از مرکز قدرت مجریه، تلاش می کنند این پروژه را در ابعاد گوناگون گسترش داده تا به خواسته های خود برسند.

محمد یزدی٬ رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خبر از دادن چند تذکر محرمانه و فوق محرمانه به حسن روحانی می دهد و می‌گوید: در صورتی که حسن روحانی به این تذکر‌ها بی‌اعتنایی کند٬ امکان دارد جامعه مدرسین این تذکر‌ها را رسمی کند و حتی احتمال رویارویی این جامعه با دولت یازدهم نیز وجود دارد.

در طی هفته های گذشته محافظه کاران به ویژه روحانیون تندرو حملات گسترده ای را علیه شخص حسن روحانی و دولت وی ترتیب داده که با اظهار نظر وی در خصوص عدم دخالت در امور شخصی و دینی مردم این حملات به اوج خود رسید.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه با زور شلاق نمی توان مردم را به بهشت برد، خواستار آزادی مردم در امور شخصی خود گردید، که این امر با انتقاد گسترده طیف روحانیون محافظه کار روبرو و افرادی نظیر احمد علم الهدی با اعلام آمادگی این طیف در تقابل با دولت اعلام کرد :شلاق که سهل است با قدرت جلوی کسانی که مانع بهشت رفتن مردم شوند خواهیم ایستاد.

طیف روحانیون تندرو که به دنبال رسیدن فردی نزدیک به خود در جایگاه ریاست جمهوری بودند و با اراده مردم به این خواسته خود نرسیدند، در طول حیات دولت یازدهم پرچمدار حملات به دولت بوده و با استفاده از تمامی امکانات خود تلاش دارند راه را رسیدن دولت به خواسته های خود ببندند.

این طیف از روحانیون نقطه نظرهای مشترک فراوانی با رهبر جمهوری اسلامی دارند که بعضا سخنان این روحانیون به نقطه نظرات آیت الله خامنه ای تشبیه می گردد.

در این میان رئیس دولت یازدهم با شعار میانه روی و اعتدالگرایی پا به صحنه انتخابات گذاشت و با اقبال مردم توانست سکاندار قوه مجریه گردد و بدیهی است برای به ثمر رساندن این شعارها و حل مشکلات سیاسی و اقتصادی کشور باید مقابل تندروی ها و یکجانبه نگری ها بایستد.

هرچند انتخابات گذشته و پاسخ مثبت مردم به اعتدال گرایی از نظر این روحانیون طور دیگری تعبیر می شود؛ جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز، در انتقاد از شعار اعتدالگرایی در دولت روحانی گفته است: اعتدال همان لغتی است که ابوموسی اشعری با آن٬ حضرت علی را خانه‌نشین کرد و یک مشت زن بدحجاب به امید آنکه بی‌حجابی شود رفتند و به روحانی رای دادند.

این ستیزه جویی قبل از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲ که منجر به پیروزی اعتدالگرایان گردید با شدت و حدت دنبال شد و پس از آن نیز در هنگام تشکیل کابینه تلاش گسترده ای صورت گرفت تا حسن روحانی اصلاح طلبان را به کابینه اش راه ندهد و حتی رئیس جمهور منتخب مردم را تهدید کردند از چه کسانی می تواند در کابینه استفاده کند.

محمدنبی حبیبی، دبیر کل حزب موتلفه اسلامی ماه گذشته در دیدار با برخی مراجع تقلید در قم نسبت به بازسازی فتنه ۸۸ هشدار داد.او در این دیدار گفت: معتقدیم که آتش زیر خاکستر هنوز باقی است و اگر اهل فتنه منصبی را بگیرند معلوم است که چه اتفاقی خواهد افتاد.

اصولگرایان و تندرویانی که تا پیش از انتخابات حسن روحانی را به دلایل مختلف تخریب می‌کردند امروز مهمترین خواسته خود را در تقابل با دولت جستجو می کنند و از هم اکنون در تدارک دو انتخابات آتی مجلش شورای اسلامی و خبرگان هستند تا از دایره قدرت کنار نروند.

برای حصول به این مقصود انواع ترفندها مورد استفاده قرار می گیرد، تخریب واژه اعتدالگرایی، متهم کردن دولت به سازش با شیطان بزرگ، نادیده گرفتن دستاوردهای هسته ای و تن دادن به خواسته های غرب و ناموفق بودن در عرصه های اقتصادی، تنها بخشی از پروژه تندرویان برای بدست آوردن اکثریت در انتخابات دو مجلس آینده است .

در این رابطه محمدجواد کریمی قدوسی نماینده کنونی مشهد در مجلس شورای اسلامی و عضو جبهه پایداری دولت حسن روحانی را متهم کرده است که قصد دارد جام زهر را به رهبر جمهوری اسلامی داده و در پوشش اعتدال قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را دارد.

وی استفاده از مدیران اصلاح‌طلب در بدنه دولت نشانه این مساله دانسته و می گوید: جریان اعتدال در پی ایجاد گرد وغبار در کشور است تا حق و راه آن شناخته نشود.

طیف تندرو بدست آوردن اکثریت کرسی های مجلس شورای اسلامی و خبرگان را هدف قرار داده و برای حصول به این مقصود از هیچ کوششی فراگزاری نمی کند و مسئولان دولت و مردم باید مراقب این مهم باشند که دستاوردهای خود را به رایگان از دست ندهند.

در خاتمه باید گفت دولت یازدهم مسیر سختی را برای رسیدن به اهداف خود دارد و در این میان تنها باید به مردمی تکیه کند که به این دولت اعتماد کرده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large