Skyscraper large

حمایت قانون از “آمرین به معروف”

6df544f

عکس از خبرگزاری کتاب

سرویس اجتماعى راه دیگر: در طی ماه های گذشته رئیس دولت یازدهم در اظهارات مختلف از برخوردهای تند و همچنین نگاه اجباری توسط برخی دستگاه های سیاسی، امنیتی و فرهنگی در کشور انتقاد کرده و در مواردی هم به حملات تند و فشارهای آنها نیز پاسخ هایی داده است، اما به تازگی خبرها از اقدامات جدیدی برای تقویت برخورد و نهادهای ناظر بر جامعه حکایت دارند.

اقداماتی که با بزرگ نمایی و تبلیغات گسترده در مورد چند برخورد اجتماعی مردم با برخی از عاملان بسیجی و آمرین به معروف و ناهیان از منکر که وابسته به نهاد سپاه پاسداران و دستگاه های امنیتی هستند، قصد دارند تا در نحوه عملکرد این نیروها و همچنین حمایت های قانونی از آن ها تغییرات تازه ای انجام دهند.

این در حالیست که در طی سالیان گذشته، برخوردهای تند، زننده و حتی منجر به جرح نیز از سوی این نیروها در کشور قربانیان روحی، جسمی و مالی فراوانی داشته که حتی در مواردی از پرونده های تخلف و تعرض توسط این نیروها عنوان شده که به گزارش منابع خبری، به واسطه اراده موجود در حمایت از آنها، هیچ یک از شکایت ها و اعتراضات شهروندان در این خصوص به سرانجام نرسیده است.

در تازه ترین اقداماتی که در این خصوص شکل گرفته است، روز گذشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی در مطلبی ضمن اشاره به یک طرح دو فوریتی در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر نوشت:”نمایندگان در نشست علنی یکشنبه، با  دوفوریتی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر با ۱۴۲ رای موافق، ۲۱ رای ممتنع و ۱۱ رای مخالف از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.”

بنابراین گزارش، مجتبى رحماندوست در جریان بررسی  دوفوریت طرح حمایت از امران به معروف گفت: “در ماه‌های اخیر متاسفانه به کسانی که اقدام به امر به معروف و نهی از منکر کرده بودند، بی‌احترامی شد و چند تن از این عزیزان شهید شدند.”

ایننماینده مجلس ادامه داد: “خلیلی، باباخانی و مددخانی از شهدای امر به معروف و نهی از منکر هستند و این در حالی است که به بسیاری از کسانی که اقدام به این مهم کرده‌اند نیز بی‌احترامی شده است، بنابراین باید سعی کنیم از آنها حمایت کنیم.”

رحماندوست افزود: “متاسفانه در روزهای گذشته شخصی به خانمی که در اتومبیل خود حجاب خود را برداشته بود، تذکر داده بود اما در مقابل آن خانم اقدام به درآوردن لباس خود در ملأ عام کرده و در ادامه وقتی که کار به مراجع قضایی کشیده شده است، شخص آمر به معروف محکوم و با قید ضمانت آزاد می‌شود.”

وی ادامه داد:”قانون امر به معروف و نهی از منکر باید هر چه سریع‌تر در مجلس به تصویب برسد و علاوه بر آن باید شرایط حمایتی از آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز به صورت قانونی فراهم شود.” 

از سوی دیگر خبرگزاری تسنیم، وابسته به نهاد نظامی امنیتی سپاه پاسداران نیز در گزارش روز گذشته خود با اشاره به این خبر متن کامل آن را منتشر کرد؛ در این طرح آمده است:

اصل هشتم قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر را به‌عنوان یک تکلیف همگانی مقرر نموده و شهروندان را در مقابل رفتار یکدیگر مسئول و ناظر قرار داده است. بدون شک این تکلیف مستلزم پیش‌بینی حمایت‌های قانونی لازم از افرادی است که مبادرت به انجام این وظیفه قانونی و شرعی می‌نمایند. به‌عبارت دیگر چنانچه اجتماع از منافع و کارکردهای مثبت این نهاد بهره‌مند می‌شوند، علی القاعده باید حمایت‌ها  و تدابیر قانونی لازم را نسبت به کسانی که آسیب‌ها و مخاطرات انجام این وظیفه سنگین را متحمل می‌شوند به عمل بیاورند.

با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال جدید و اهتمام ایشان به مقوله فرهنگ و پذیرش این امر که یکی از مطلوب‌ترین راهکارهای ارتقای فرهنگ جامعه، عملیاتی نمودن اصل هشتم قانون اساسی است، ضرورت حمایت قانونی از آمرین به معروف و ناهیان از منکر و مقابله با افرادی با ضرب و جرح این اشخاص در واقع به اصل هشتم قانون اساسی تعرض نموده‌اند و ارزش‌های بنیادی جامعه اسلامی را متزلزل و مورد خدشه قرار داده‌اند آشکار می‌گردد. در حال حاضر مبادرت به انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر حتی در مواردی ممکن است مشمول عنوان مجرمانه ایجاد مزاحمت نیز باشد.

طرح حاضر صرفاً با هدف حمایت قانونی از آمران به معروف و ناهیان از منکر است و به‌منظور رفع خلأ قانونی تهیه گردیده است و در صدد تبیین شرایط و حدود و کیفیت انجام این وظیفه (موضوع اصل هشتم قانون اساسی) نمی‌باشد. بدیهی است در این خصوص نیز پیش‌بینی قانونی لازم باید صورت گیرد. 

لذا طرح ذیل با قید دوفوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد:

رحمان‌دوست ــ افخمی ــ صادقی ــ بیرانوند ــ آریانژاد، نقوی حسینی ــ کریمی قدوسی ــ حسینی‌زاده بحرینی ــ سید موسی موسوی ــ قادری ــ آقامحمدی ــ کارخانه ــ علی مردانی ــ نجابت ــ سودانی ــ حاجی‌دلیگانی ــ مصباحی مقدم و شکری. 

عنوان طرح:

حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

ماده واحده ــ هرگاه فردی در مقام دفاع از شعائر اسلامی به‌شرط عدم استفاده از الفاظ رکیک اقدام به امر به معروف و نهی از منکر نماید و به این جهت به او صدمه جسمی و جانی وارد آید، حسب مورد مشمول قوانین و مقررات مربوط به جانبازان و شهدا می‌شود.

تبصره ۱ ــ چنانچه شخصی نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مرتکب رفتار مجرمانه‌ای شود به حداکثر مجازات تعزیری برای همان جرم مقرر در قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۹۲) محکوم خواهد شد.

تبصره ۲ ــ چنانچه جنایتی علیه آمر به معروف و ناهی از منکر واقع شود و اولیای دم یا مجنی‌علیه از حق قصاص خود گذشت نمایند، اگر جنایت مزبور موجب اخلال در نظم و امنیت عمومی شده و یا احساسات عمومی را جریحه‌دار نماید به جنایت ارتکابی مطابق ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی رسیدگی خواهد شد.

تبصره ۳ ــ درمواردی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایت عمدی واقع شود و دسترسی به مرتکب به علت مرگ یا فرار ممکن نباشد و صاحب حق خواهان دیه باشد، دیه مزبور از صندوق تأمین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود.

تبصره ۴ ــ درصورتی که عمل ارتکابی علیه اطفال، نوجوانان، زنان، اشخاص بیمار و افراد دارای قیم فاقد صلاحیت، محیط زیست، میراث فرهنگی و بهداشت عمومی شود سازمان‌های مردم‌نهادی که اساسنامه آنها درباره حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر است می‌توانند مطابق مفاد ماده ۶۶ آیین دادرسی کیفری اقدام نمایند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large