Skyscraper large

از هر ٨ مرگ، یکی حاصل آلودگی هواست

f32gh144h

عکس از تسنیم

رئیس سازمان محیط زیست، با بیان اینکه در دنیا از میان هر ۸ مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هوا می‌شود، گفته است: مصرف انرژی و سوخت در کشور ما ۲۰ برابر بهترین کشورهای دنیاست.  

به گزارش فارس، معصومه ابتکار امروز در سومین نشست مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون متأسفانه محیط زیست و منابع کشور لطمه خورده است و همین مسئله به اقتصاد کشور لطمه وارد کرده است.  

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر ۸ مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هوا در کل دنیا می‌شود، بیان داشت مسلما شرایط در کشور ما وخیم‌تر است.  

بدترین شرایط در سال‌های ٨٩ و ٩٠ 

وی با بیان اینکه یکی از بدترین شرایط آلودگی هوا در ایران در سال‌های ۸۹ و ۹۰ به وجود آمد، گفت: این شرایط به دلیل وجود بنزن در بنزین بود و به جهت مسائل بهداشتی بدترین شرایط را در سکوت کامل داشتیم.  

وی در ادامه از آلودگی هوا به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و گفت: هم اکنون آسمان شب در کشور دیده نمی‌شود چرا که آلودگی چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.  

ابتکار یادآور شد: در حال حاضر درباره شاخص‌های انرژی، آب، تنوع زیستی و فرسایش خاک شرایط خوبی نداریم.  

مصرف آب شرب خانگی؛ دو برابر نُرم جهانی 

رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه مصرف آب در ایران و بخش خانگی دو برابر متوسط جهانی است، اضافه کرد: این در حالی است که ما مسلمان هستیم و آب برای ما مقدس است.  

وی همچنین با انتقاد از میزان بالای مصرف آب در بخش کشاورزی، گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی در ۸ سال گذشته تشدید شد و ذخایر زیرزمینی آب برای بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت.  

به گفته ابتکار، ذخایر زیرزمینی آب یک پشتوانه است و در شرایط بحرانی مجاز هستیم فقط ۲۰ درصد از ذخایر زیرزمینی آب را برای مصارف کشاورزی استفاده کنیم.  

برداشت از ۸۵ درصد ذخایر آب زیرزمینی  

وی در ادامه با ابراز تأسف از وجود چنین شرایطی ابراز داشت: هم اکنون ۸۵ درصد از ذخایر آب زیرزمینی ایران برداشت شده و طی سال‌های گذشته تمام شده است.  

ابتکار با بیان اینکه الگوی مصرف آب در کشاورزی غیر قبول است، گفت: در این باره فقط نیازمند انقلاب اساسی در بخش مصارف میان ایرانیان هستیم در غیر اینصورت هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.  

زنگ خطر گرم شدن زمین در دنیا به صدا درآمده 

رئیس سازمان محیط زیست همچنین ضمن ابراز نگرانی از کاهش بارش برف گفت: بر اثر گرم شدن زمین، شرایط کنونی به وجود آمده است و زنگ خطر گرم شدن زمین در دنیا به صدا درآمده است.  

وی همچنین با اشاره به تغییرات آب و هوایی در جهان گفت: در چنین شرایطی کشورهای خشک تر می‌شوند که از جمله می‌توان به ایران اشاره کرد.  

مصرف سوخت و انرژی در ایران ۲۰ برابر سایر کشورهاست 

ابتکار به مصرف بالای سوخت و انرژی در کشور اشاره کرد و بیان داشت: هم اکنون مصرف سوخت خودرو و خانگی در کشور ما در مقایسه با بدترین کشورها ۴ برابر و در مقایسه با بهترین کشورها ۲۰ برابر است.  

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه نقش زنان در مصارف خانگی انرژی و منابع بسیار قابل توجه است به درج تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی کشور اشاره کرد و گفت: ما تنها کشوری هستیم نماد گونه در حال انقراضمان روی پیراهن تیم ملی کشورمان درج شده است.  

رئیس سازمان محیط زیست با تأکید بر مشارکت زنان در بهبود و ارتقای برنامه‌ها گفت: در دنیا ۴۰۰ و در ایران ۲۰۰ نوع مشاغل سبز تعریف شده است که می‌تواند به مشارکت زنان در آید. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large