Skyscraper large
هشدار روحانى در همايش قوه قضائيه:

قضاوت، کُرسی خطابه و سیاست نیست

3df3f5f2f2f4

عکس از فارس

حسن روحانى، رییس جمهور از قُضاتِ کشور خواست تا با زبان قانون حرف بزنند و طبق قانون عمل کنند. او که دیروز در همایش قوه قضائیه و با حضور رییس این قوه سخن مى گفت تاکید کرد “کرسی قضاوت غیر از کرسی خطابه و سیاست است و نباید برای قاضی فرقی کند که چه کسی در برابر او نشسته”. 

آقاى روحانى با اشاره به یکسان بودنِ رهبرى و مردم در برابر قانون افزود که “مردم باید عدالت و سلامت را در قوه قضاییه احساس کنند”. 

وى بار دیگر بر ضرورتِ اعتدال در کشور تاکید کرد و گفت : “در جامعه ى ما هنوز هستند بداخلاقانی که فکر می‌کنند راه پیشرفت آنها، اتهام و درشت‌گویی و حتی افتخار کردن به آن است”. 

رییس جمهور همچنین بر توجه بیشتر به اصل برائت تاکید کرد و گفت که “بدون نظر دادگاه صالحه، هیچ‌کس حق ندارد علیه کسی، حزبی یا گروهی حکم صادر کند”. 

واکنش لاریجانى به هشدارهاى روحانى 

در مقابل، پس از سخنان حسن روحانى رئیس قوه قضاییه با ادعای حمایت از استقلال قضایی، گفت: رئیس جمهور پیشین می خواست سرزده و بدون موافقت قوه قضائیه از زندان بازدید کند که ما این موضوع را قبول نداریم. ما از استقلال قضایی حمایت می کنیم.   

لاریجانى افزود: “قاضی مستقل به نفع همه است و حفظ استقلال دستگاه قضایی امری مقبول و همگانی است. در دولت قبل با چالش هایی مانند بحث زندان و ارسال لوایح روبرو بودیم که در برابر آن ایستادگی کردیم”. 

این ادعا در حالى مطرح مى شود که اخبار بسیاری از برخورد سیاسی این قوه و احکامِ تحت نظر نیروهای امنیتی غیرقضایی، به ویژه پس از برخوردهای شدید این قوه با معترضان انتخابات ٨٨، منتشر شد. 

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش توجه به آموزه‌های معرفتی و اعتقادی را از جمله عوامل ارتقاء دهنده کیفی قضات عنوان کرد و گفت: “قضات باید علاوه بر ارتقای اطلاعات خود در حیطه قضایی نسبت به کسب اطلاعات در حوزه‌های اعتقادی، دینی و معرفتی خود نیز توجه کنند چرا که توجه به این حوزه علاوه بر ارتقای شخصیت آنها باعث افزایش اطلاعات در حیطه قضایی نیز می‌شود”. 

مقام ارشد قضایی کشور همچنین در بخشی از سخنانش از وجود برخی قضات که به هیچ وجه مبانی اعتقادی و دینی را قبول ندارند، گلایه کرد و گفت: “متاسفانه در ابتدای دوره ۵ ساله در قوه قضائیه یکی از مدیران این قوه کتابی را در بحث حقوق جزا به من اهداء‌ کرد که متاسفانه نویسنده آن مطلقاً ساختار دینی و اعتقادی و معرفتی حاکم بر جامعه را قبول نداشت؛ این در حالی است که در برخی موارد شاهدیم که چنین افرادی از مقبولیت نیز برخوردارند”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large