Skyscraper large

استفاده سیاسی حاکمیت از امام دوازدهم

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

تحولات منطقه به ویژه شرایط کنونی در عراق و سوریه، بار دیگر طیف روحانیون تندرو را به تکاپو واداشته است و آنان با استفاده ابزاری از اعتقادات دینی مردم این تحولات را نشانه‌های ظهور امام زمان ذکر کرده‌اند.

محمدعلی موسوی جزایری، امام جمعه اهواز ظهور گروه داعش در عراق را، یکی از نشانه‌های ظهور امام دوازدهم شیعیان عنوان کرد و گفته است: حضور داعش و پیروان بنی‌امیه در عراق و ایجاد آشوب و فتنه در این کشور از نشانه‌های ظهور و خروج سفیانی است.

امروزه ایران به عنوان تنها کشور در جهان مطرح می‌شود که قوانین و زمامداری بر آن، بر اساس آموزه‌های دینی تعریف گردیده و حاکمیت کنونی رابطه دین و سیاست را جزئی جدایی ناپذیر از یکدیگر می‌داند.

در صحت این مساله که مردم ایران دارای اعتقادات مذهبی گسترده‌ای هستند هیچ شکی وجود ندارد، اما این مساله دست‌مایه تدوین و تبلیغ بسیاری از قوانین گردیده است، استفاده ابزاری از این اعتقادات بعضا سرلوحه بسیاری از اقدامات حکومتی شده و حاکمیت دینی بر این مساله تاکید دارد که تمامی اقداماتش در جهت تبیین شرایط ظهور است.

مساله مهدویت و انتظار ظهور یکی از اعتقادات مردمی است که بارها از آن برای ترویج این مساله که انقلاب ایران به انقلاب جهانی حضرت مهدی متصل می‌شود و یکی از شرایط ظهور، شکل گیری نظامی با مشخصات جمهوری اسلامی است، استفاده شده است.

در این رابطه علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه با وضعیت فعلی منطقه‌ای نمی‌توان شاهد ظهور امام دوازدهم بود و برای تحقق ظهور باید منطقه خاورمیانه دگرگون و دچار تحول اساسی شود، می‌گوید: نظام جمهوری اسلامی بسترساز شرایط ظهور منجی بشریت و ظهور نیازمند آمادگی های فردی، منطقه‌ای و بین‌المللی است.

نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران درباره آمادگی بین‌المللی نیز گفته است:‌ به تعبیر رهبری، باید افرادی پیدا شوند که پته لیبرال دموکراسی فاسد را روی آب بریزند.

در تمامی ادیان انتظار برای آمدن یک منجی و نجات بشریت از دردها و غمها به نوعی مطرح گردیده و ریشه‌ای تاریخی دارد و مساله غیبت و ظهور و به تبع آن شکل گیری اندیشه مهدویت و انتظار در بین شیعیان، جایگاه خاصی دارد که بعضا موجب سوء استفاده حاکمیت برای مشروعیت بخشی به خود نیز قرار گرفته است و حتی در برخی موارد حفظ نظام اسلامی را از حفظ جان امام زمان مهم‌تر دانسته‌اند.

آیت الله خمینی در تاریخ ۲۵ آبانماه سال ۱۳۶۰ در دیدار با مسئولان بنیاد شهید با بیان اینکه امروز ما از روزهاى قبل بیشتر احتیاج به همبستگى داریم، گفته است: امروز ما مواجه با همه قدرتها هستیم و آنها در خارج و داخل دارند طرح‏ریزى مى‏کنند؛ براى اینکه این انقلاب را بشکنند و این نهضت اسلامى و جمهورى اسلامى را شکست بدهند و نابود کنند؛ و این یک تکلیف الهى است براى همه که اهمّ تکلیف‌هایى است که خدا دارد؛ یعنى، حفظ جمهورى‌ اسلامى از حفظ یک نفر ولو امام عصر باشد اهمیتش بیشتر است؛ براى اینکه امام عصر هم خودش را فدا مى‏کند براى اسلام. همه انبیا از صدر عالَم تا حالا که آمدند، براى کلمه حق و براى دین خدا مجاهده کردند و خودشان را فدا کردند. پیامبر اکرم آن همه مشقّات را کشید و اهل بیت معظّم او آن همه زحمات را متکفّل شدند و جانبازى‏ها را کردند؛ همه براى حفظ اسلام است.

بدون تردید این گونه سخنان و تبلیغات گسترده در این زمینه، نشان از این مساله دارد که جناح مذهبی و سنتی حاکم بر ایران تلاش دارد با استفاده ابزاری از اعتقادات مردم و بعضا دامن زدن به خرافات و عوام فریبی سعی دارد برای نظام و رهبری حاکم بر آن مشروعیت سازی کند و به نوعی هر گونه مخالفت با آن مصداق محاربه با اعتقادات شیعی معرفی گردد.

در این زمینه ادعاهایی همواره  در خصوص ارتباط با امام زمان مطرح گردیده و ارجاع هر اتفاقی از سوی سران نظام به ظهور امام دوازدهم به خوبی بیانگر این مساله است که هر اقدامی از سوی حاکمیت دیگر راه حل زمینی و دنیایی ندارد و به اسم اینکه صاحب کشور امام زمان است و خود آن را حفظ می کند هر اقدامی که می‌خواهند را به انجام رسانند.

اتخاذ سیاست‌های اشتباه در عرصه‌های بین‌المللی و در بن‌بست قرار گرفتن در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی، کشور را دچار مشکلات بیشماری کرده است و سران نظام به جای تعقل و تدبر تلاش دارند نیروهای اعتقادی و فرا زمینی را حافظ کشور معرفی کنند، حتی در این زمینه احمد جنتی می‌گوید: حضرت ولی عصر دوستان و یارانشان را رها نخواهند کرد و باید آمادگی خود را برای اطاعت از آن مقام اعلام کنیم و ایشان خود حافظ کشور و مردم هستند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large