Skyscraper large

چماقی بر سر مطبوعات ایران

r98e8j56j5r4e

عکس از ایسنا

روشنک آسترکی

به گزارش خبرنگار مهر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در حاشیه مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامه مطبوعات ایران که در دفتر کار وی در بهارستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: «ما باید بدون ملاحظات سیاسی کسانی که در این حوزه کارکرده‌اند را معرفی کنیم.  کسانی که در حوزه مطبوعات کار و تلاش کردند باید بی‌طرفانه از آنها ذکر شود. تا بی‌طرفی دانشنامه لحاظ شود».

وی همچنین افزود: «یکی از بحث هایی که هم در هیأت نظارت بر مطبوعات و هم در وزارت ارشاد باید دنبال شود، این است که سیاست های حمایتی از مطبوعات هم در دستور کار قرار گیرد و نه فقط بعد نظارتی آن. هیأت نظارت بر مطبوعات تا الان بیشتر هیأت چماق بوده است و به دنبال این بوده که به کدام نشریه تذکر کتبی و یا شفاهی بدهد و کدام نشریه را توقیف و کدام را لغو پروانه کند. هیأت نظارت باید این بعد را هم در نظر بگیرد که کدام مطبوعات درست عمل می کنند تا آنها را تشویق کند و چه اشکال دارد که ما بگوییم فلان نشریه به خاطر نوع و محتوای مقالاتش که بسیار غنی و پربار بوده است، مورد تشویق قرار می گیرد»؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در واکنش به پرسش یکی از خبرنگاران که پرسید دبیرکل سابق نهاد کتابخانه های عمومی کشور اعلام کرده که شما برای جابجایی او و انتصاب فرد جدید به این عنوان، تحت فشار بوده اید، این گونه واکنش نشان داد که: ترجیح می دهم اصلا جواب ندهم.

جنتی همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که از قول رئیس بسیج هنرمندان گفت هیات نظارت بر مطبوعات دولت یازدهم به نشریات فمینیستی مجوز داده است، گفت: من چنین چیزی را نشنیده ام ضمن این که اگر هم چنین موضوعی مطرح شده باشد، اصلاً من نمی دانم تعریف ایشان از فمینیستی چیست. اجمالاً می توانم بگویم تنها موردی که مجوز گرفته، مجله زنان امروز خانم شهلا شرکت است که بر اساس قانون این مجوز صادر شده است. در این خصوص استعلام در مورد عدم سوء پیشینه گرفته شده و در چارچوب قانون مجوز برای آن صادر شده است.

ادامه فشار بر مطبوعات

وزیر ارشاد دولت تدبیر و امید که خود ریاست هیات نظارت بر مطبوعات را بر عهده دارد در حالی معتقد است هیات نظارت بر مطبوعات در دولت قبل هیات چماق بوده است که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم نیز وظعیت مطبوعات و روزنامه نگاران کماکان نامناسب ارزیابی می شود و تنها تفاوت میان عملکرد دولت های دهم و یازدهم در این است که در دولت جدید روزنامه ها و سایت های خبری اصولگرا نیز از تذکر و توقیف هایی که در دهه های گذشته دامن مطبوعات ایران را گرفته است در امان نبودند. همچنین اهالی مطبوعات که به وعده های حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی دلگرم شده بودند، پس از گذشت یکسال چندان امیدوار به نظر نمی رسند و روند حاکم در طی ماه های گذشته رضایت بخش نبوده است.

به طور مثال۱۹ شهریورماه سال گذشته، ماشاءالله شمس‌الواعظین – سردبیر روزنامه‌ی نشاط – از انتشار دوباره‌ی این روزنامه پس از ۱۴ سال توقف، خبر داد. این روزنامه قرار بود مهرماه انتشار خود را از سر گیرد؛ اما با وجود مستقر شدن بیش از ۱۰۰ خبرنگار در تحریریه‌ی این روزنامه و انتشار پیش‌شماره‌هایی از آن بدون توزیع عمومی، مراجع قضایی از انتشار این روزنامه جلوگیری کردند و سرانجام تحریریه‌ی «نشاط» ۱۱ آذرماه ۱۳۹۲ خاموش شد.

چند هفته از انتشار خبر بازگشت روزنامه‌ی «نشاط» گذشته بود که خبر آمد، روزنامه‌ی «هم‌میهن» نیز از نیمه‌ی آبان‌ماه روی دکه‌های روزنامه‌فروشی می‌آید. همان زمان محمد قوچانی – سردبیر این روزنامه – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اعلام کرد که روزنامه‌ی هم‌میهن از آبان‌ماه انتشار خود را از سر می‌گیرد. «هم‌میهن» چهارم آبان‌ماه ، یک پیش‌شماره منتشر و انتشار مستمر خود را به ۱۸ آبان‌ماه موکول کرد، انتشار مستمری که هیچ‌گاه زمان آن نرسید. چند روز مانده به تاریخ اعلام‌شده، خبرهایی ضد و نقیض مبنی بر توقیف این روزنامه توسط هیئت نظارت بر مطبوعات و توقف فعالیت این روزنامه در آستانه‌ی انتشار منتشر شد. هرچند به گفته‌ی قوچانی، هیئت نظارت بر مطبوعات در توقف فعالیت این روزنامه نقشی نداشت، اما به هر حال، «هم‌میهن» نیز با حکم قضایی متوقف شد.

صبح روز ششم آبان‌ماه، روزنامه‌ی «بهار» با حکم هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. این هیئت روزنامه‌ی «بهار» را به‌دلیل انتشار یادداشتی با عنوان «امام؛ پیشوای سیاسی و یا الگوی ایمانی؟» توقیف کرد. روزنامه‌ی «بهار» اول آبان‌ماه، مقاله‌ای را با این عنوان منتشر کرد و به‌دلیل برخی مطالب آن، مجبور به عذرخواهی شد. همچنین چهارم آبان‌ماه، مسوولان این روزنامه با انتشار یک نامه، از توقف خودخواسته‌ی انتشار روزنامه‌ی «بهار» تا مدتی خبر دادند.

فاصله دولت یازدهم با وعده هایش

در همین زمینه محمد‌علی پیرعلی، مدیر مسول سیاست روز هفته گذشته در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان این‌که دکتر روحانی در ابتدای حضور خود، درباره‌ی تعامل و همکاری میان دولت و رسانه‌ها، برنامه‌های بسیار هوشمندانه و جذابی را مطرح کرد، گفت: بنا بر آنچه آقای روحانی ارائه کرد، بسیاری از رسانه‌ها امیدوار شدند که دولت فضای کار مطلوب‌تر و بازتری را برای رسانه‌ها ایجاد خواهد کرد، اما هنوز فضا با آن چیزی که وعده داده شده، فاصله دارد، هرچند دولت اصرار دارد که به قول‌هایش پایبند است و وعده‌هایش را فراموش نکرده است. او ادامه داد: رسانه‌ها هنوز نسبت به وعده‌های آقای رییس‌جمهور امیدوارند و هنوز فضای یأس و ناامیدی نسبت به دولت در رسانه‌ها به‌وجود نیامده است.

مدیرمسوول روزنامه‌ی سیاست روز در پاسخ به این‌که آیا در طول این یک سال، تغییری در فضای رسانه‌یی نسبت به سال‌های گذشته ایجاد شده است؟ توضیح داد: آن چیزی که ما شاهدش هستیم، تلاش برای تغییر است. در این دولت احساس نمی‌شود که کسی برای تغییر تلاش نمی‌کند، اما هنوز تغییر محسوسی ایجاد نشده و امیدواریم در آینده‌ی نزدیک شاهد تغییرات باشیم.

در هر حال به نظر می رسد  دولتی که در شعارهای ابتدایی‌اش بیان کرد که از رسانه‌های آزاد نمی‌هراسد، نه چندان علاقه ای به فضای باز مطبوعاتی دارد و نه توان مقابله با فشارهای نهادهای دیگر بر مطبوعات کشور را و این در حالی است که یک چهارم از عمر دولت یازدهم سپری شده است و بسیاری از وعده های حسن روحانی و کابینه اش در حد شعار باقی مانده اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large