Skyscraper large
پیشنهاد نماینده مجالس سوم و ششم به حكومت

برای رفع حصر از “عقل جمعى” نظرخواهى کنید

65sd4f7s77d

مژگان مدرس علوم

یک نماینده پیشین مجلس مى گوید: «همانگونه که مسائل حساس مورد اختلاف مانند اشغال سفارت آمریکا به مجلس وقت حواله داده شد؛ الان هم از ادوار نظرخواهی کنند و نظر آنها را اعمال کنند. چراکه آنها بالاخره نماینده ملت هستند و عقل جمعی حکم می کند که حصر برداشته شود».

روز شنبه، ٢۴ خرداد مصادف با یکمین سالگرد پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، وی به طور ضمنی ادامه حصر رهبران جنبش سبز را مورد انتقاد قرار داده و گفت: “آنقدر گذشته را به یاد نیاوریم. بعضی‌ها آنقدر به پشت نگاه می‌کنند که من می‌ترسم آنها زمین بخورند. حالا زمانی اتفاقی افتاده است که باید از آن بگذریم نباید آنقدر گذشته را به یاد آوریم و باید به جلو نگاه کنیم بعضی ها فقط به پشت نگاه می‌کنند، هرکس جرمی مرتکب شده قوه قضاییه باید او را محاکمه کند، اگر قوه قضاییه وی را محاکمه نکرد، یعنی وی پاک است.”

اگرچه حسن روحانی از ابتدای پیروزی خود وعده‌هایی برای تلاش جهت رفع حصر از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی داده است اما تاکنون هیچ نشانه امیدوارکننده ای از اراده حاکمیت در رفع حصر دیده نمی شود و به نظر می‌رسد که شکاف و چند دستگی میان مقام ها و نهادهای عالی نظام باعث ناتوانی در تصمیم گیری پیرامون این موضوع شده است.  

محمد باقر باقری نژادیان فرد، نماینده مجلس سوم و ششم در گفتگو با “راه دیگر” به تلاش حسن روحانی در زمینه رفع حصر اشاره کرده و می گوید: “من شنیده ام که آقای روحانی پیش رهبری رفته اند و گفته اند که به صلاح کشور است که این حصرها برداشته شود و آقای خامنه ای هم پاسخ داده اند آیا احساس خطری برای شورش نمی کنید؟ آقای روحانی هم گفته بودند که تضمین می کنند شورشی نشود. البته اینها را فقط شنیده ام و دغدغه رهبری هم این است که افرادی از روی احساسات یا غرض ورزی حرکاتی انجام دهند که به صلاح کشور نباشد. من شخصا معتقدم که حصر به صلاح هیچ جریان و جناحی نیست و آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد انسان های پاک و فهمیده و متعهدی هستند که سابقه و کارنامه درخشان آنها گویای این امر است. در زمان دوران هشت ساله جنگ شاهد بودیم که آقای میرحسین موسوی چگونه مملکت را در آن شرایط سخت که دنیا بر علیه ایران بود بخوبی اداره کردند و عملکردشان با درایت و خوب بود؛ از همین رو رفع حصر هیچ مشکلی برای منافع ملت ایران ندارد و اگر عده ای از افراد هم از روی احساسات و غرض ورزی کاری کنند حتی خود این عزیزان به مهار آن کمک خواهند کرد. بنابراین خیر مردم و مملکت در این است که حصر هر چه زودتر برداشته شود.”

این نماینده پیشین مجلس در این زمینه دو پیشنهاد ارائه می د هد و خاطرنشان می کند: “مدتی پیش خدمت آقای هاشمی رفته بودم و پیشنهادی در مورد این مسئله دادم: یا اینکه یک جمع بندی توسط رهبری و سران شورای عالی امنیت ملی در این زمینه صورت بگیرد و یا اینکه یک نظرخواهی از نمایندگان ادوار مجلس که حدود هزار نفر هستند انجام شود. همانگونه که در مورد مسائل حساس مورد اختلاف مانند اشغال لانه جاسوسی (البته در اینجا نمی خواهم قضاوت کنم که این واژه درست است یانه) یعنی تصمیم در مورد اشغال سفارت آمریکا بعد از ۴۴۴ روز به مجلس وقت حواله داده شد؛ الان هم از ادوار نظرخواهی کنند و نظر آنها را اعمال کنند. چراکه آنها بالاخره نماینده ملت هستند و عقل جمعی حکم می کند که حصر برداشته شود و چون قدرت دولت محدود است این راه مناسبی برای برون رفت از این مسئله است.”

وی در ادامه تصریح کرد: “آقای روحانی نمی خواهد تشنج ایجاد شود و با آرامش و درایت می خواهد این مسئه را حل کند. در هر حال تاخیر در رفع حصر به صلاح هیچکس نیست. در زمان مجلس ششم هم از پشت تریبون چند دلیل معقول آوردم که حصر مرحوم آیت الله منتظری به سود حوزه و دانشگاه و مردم و مملکت نیست و رفع حصر منجر به سود نظام و تقویت آن می شود. الان هم رفع حصر به نفع همه است حتی اظهاراتی از سوی نمایندگان می شود که مشخص است آنها هم خواهان رفع حصر هستند. بنابراین بدون اینکه در مورد آغاز حصر اظهارنظری کنم باز تاکید می کنم ادامه حصر به صلاح منافع کشور نیست و این حصر با عنایت رهبری باید هر چه زودتر برداشته شود. بیش از چهل سال در نهضت امام فعالیت کرده ام و با توجه به تجربه ام معتقدم رفع حصر نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه رفع آن خیر و برکت برای حل معضلات داخل و خارج کشور هم بهمراه خواهد داشت.”

در ۲۴ خرداد سال ۹۲ مردم با رای به حسن روحانی اعلام کردند که با ادامه خط مشی ها و راهبردهای هشت سال ریاست جمهوری احمدی نژاد مخالفند و خواهان تغییر و گشایش در عرصه سیاست داخلی و خارجی کشور هستند.

dfg789456dدر این زمینه باقری نژادیان فرد به پیامدهای پیروزی حسن روحانی در صحنه سیاست داخلی و خارجی کشور پرداخته و معتقد است: “عنایت خدا و همت مردم و رهنمود بزرگانی مانند آقایان هاشمی و خاتمی و حتی آقای عارف که کنار کشید همگی سبب شد تا آقای روحانی به ریاست جمهوری انتخاب شوند. همینکه مردم شرایط را درک کردند و حسن روحانی را باور کردند و به او رای دادند یک آرامشی در درون جامعه ایجاد کرد. این آرامش با انتخاب وزرائی که دارای سوابق مثبت و درخشانی بودند مانند آقای ظریف توانست شرایط خارجی را که بر علیه ایران بود را تغییر دهد و اعتماد جامعه بین الملل را جلب کند. در عرصه سیاسی داخلی هم آرامشی ایجاد شد و از منظر اقتصادی هم گام هایی برداشته شد. رشد اقتصادی که منفی پنج بود الان به سرعت خود را بالا کشیده و از نظر تورم هم روند مثبتی را طی می کند. اما امید این است همانگونه که سال گذشته در عرصه سیاست خارجی گشایش هایی حاصل شد امسال هم از نظر اقتصادی گام های مثبتی برداشته شود و مسئله بیکاری برطرف شود و در کشور شاهد سرعت رونق و توسعه باشیم.”

وی با انتقاد از اظهاراتی که در مورد اصولگرا بودن آقای روحانی می شود، به ذکر خاطره ای از وی در مجلس سوم می پردازد و می گوید: “در دوره مجلس سوم که اکثریت نمایندگان با اندیشه های امام همسو و همخوانی داشتند شرایطی پس از مرحوم امام بوجود آمد و یکی از شخصیت های روحانی از پشت تریبون مجلس صحبت هایی کردند که مورد انتقاد بود و همان زمان موقعی که داشتیم برای نماز وضو می گرفتیم به آقای روحانی گفتم اینگونه آدمها نباید حذف شوند، ایشان هم گفتند همین نظر را دارند که این افراد نباید حذف شوند اما باید اصلاح شوند. پس این صبحتها نشان می دهد که ایشان یک شخصیت اعتدالگراست و اصلا مهم نیست که اسمش اصولگرا باشد یا اصلاح طلب بلکه مهم این است که آقای روحانی تفکر حذفی و افراطی ندارد. همین تفکر و شخصیت که دانش آموخته دنیای غرب هم هست باعث شده که امروز به وحدت و انسجام عمیق تر مردم کشور بیندیشد. در این مدت با درایت تندروی ها را مهار کرده است. در حقیقت نباید اجازه داد که این تندروی ها غالب شود و اثربخشی غالب داشته باشد. در شرایط حساسی که ملت ایران قرار دارد آقای روحانی کاملا به فکر منافع ملی و مردم است و معتقدم آقای روحانی تاکنون خوب عمل کرده، اگرچه در برخی موارد انتقادهایی هم بر او وارد است. در هر حال انسان که خدا نیست و گاهی خطا می کند اما مهم این است که در مسیر اصلاح بیشتر پیش رویم و در سال جاری در عرصه سیاست داخلی مانند عرصه سیاست خارجی هم گشایش هایی حاصل شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large