Skyscraper large
وقتى سرداران هم اعتراف می‌كنند...

اسناد تقلب ٨٨؛ پنج سال پس از واقعه

df6g4544fبه تازگى دو ویدیو از چهره های ارشد سپاه پاسداران در سال ۱۳۸۸ توسط محمد نوری زاد روزنامه نگار و منتقد حکومت در تهران منتشر شده که محتواى آنها بر نقش تعیین کننده این نهاد نظامی برای رقم زدن نتیجه به نفع محمود احمدی نژاد و جلوگیری از پیروزی میرحسین موسوی تاکید و صراحت دارد. به گزارش جرس، این ویدیوها و شامل دو سخنرانی است که یکی توسط محمد علی جعفری فرمانده سپاه و یکی توسط علی سعیدی نماینده رهبری در سپاه انجام شده است.  

سخنانی که در این دو ویدیو بیان می شود حاوی تایید آشکار دخالت همه جانبه سپاه در جهت دهی به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

نیلوفر زارع در ادامه این گزارش مى نویسد: ویدیو مربوط به سخنرانی محمد علی جعفری روز ۱۰ خرداد توسط محمد نوری زاد روی اینترنت قرار گرفت. ویدیویی که فرمانده سپاه را در حال بیان موضع نسبت به انتخابات در میان جمعی از چهره های ارشد این نهاد نظامی نشان می دهد. او در این سخنرانی که به نظر می رسد مربوط به اواخر سال ۱۳۸۸ است از «دغدغه و نگرانی و خط قرمز» کسانی که به گفته او « نیروی انقلاب » هستند پرده برمی دارد و می گوید خط قرمز این بود که « نیروهای مخالف انقلاب و ارزش های انقلاب» در حاکمیت نفوذ پیدا نکنند. فرمانده ارشد سپاه٬ با اذعان به سرکوب اعتراضهای مسالمت آمیز نسبت به نتیجه انتخابات٬ این موج سرکوب را ناشی از هشدار رهبر جمهوری اسلامی به معترضان معرفی می کند و می گوید که « بعد از آن (سخنان رهبری در نماز جمعه ۲۹ خرداد) مشخص بود که ما نباید بگذاریم حتی آن اعتراضات به گفته خودشان آرام هم انجام بگیرد.» او در این سخنرانی اذعان می کند که سپاه با اختلال در سیستم ارسال پیامک های تلفنی و اختلال در سیستم اینترنت قصد به هم ریختن برنامه معترضان به نتیجه انتخابات را داشته است. سخنان او از دید منتقدان٬ اعتراف آشکاری به تقلب در نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ و تصمیم قبلی حکومت برای پیروز معرفی کردن محمود احمدی نژاد است.

این گزارش مى افزاید: ۱۰ روز پس از انتشار سخنرانی فرمانده سپاه حالا ویدیویی از سخنرانی علی سعیدی نماینده رهبری در سپاه توسط محمد نوری زاد روی اینترنت قرار گرفته است. تاریخ سخنرانی او متعلق مربوط به بازه زمانی بین ۳۰ خرداد تا ۷ تیر سال ۱۳۸۸ است و البته روز دقیق آن مشخص نیست. سعیدی در این سخنرانی همچون محمدعلی جعفری بر نقش سپاه در تعیین نتیجه انتخابات صحه می گذارد و می گوید : « از آنجا که دولت احمدی‌نژاد به دیدگاه‌های رهبر جمهوری اسلامی نزدیک و دولتی اصول‌گرا بوده٬ سپاه به وظیفه خود در انتخابات» عمل کرده است. او در این فیلم از مجمع روحانیون مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان ا«پوزیسیون» دولت اصول‌گرای احمدی‌نژاد و نظام ولایت فقیه یاد کرده و گفته که برخی نهادهای زیر نظر رهبری هم در زمینه دفاع از نتیجه انتخابات عملکردی «خنثی» داشته اند. نماینده ولی‌ فقیه در ادامه سخنان خود بر نقش سپاه به عنوان ابزار سرکوب صحه گذاشته و گفته « از آنجا که وضعیت انتخابات در جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر «نارنجی» و «خطرناک» شده٬ سپاه وظیفه دارد در این حوزه دخالت کند.»ویدیوی سخنرانی او در شرایطی منتشر شده که وی روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه امسال در پاسخ به سوالی پیرامون ویدیو منتشر شده از محمد علی جعفری فرمانده سپاه گفته بود این ویدیو را ندیده است و نمی تواند درباره آن نظر دهد حال آن که وی در آن ویدیو روی یکی از صندلی های جلو حضور دارد و خود مخاطب سخنرانی فرمانده سپاه بوده است. 

 نیلوفر زارع مى نویسد: نخستین بار نیست که سندهایی از نقش سپاه پاسداران برای تقلب در انتخابات سال ۱۳۸۸ افشا می شود. این دو سخنرانی اگرچه به دلیل اشاره های متعدد به نقش سپاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما پیش از این نیز انتشار سخنرانی سردار مشفق جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۸ از سوی معترضان به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به عنوان سند تقلب در آن انتخابات معرفی شده بود. سخنرانی او تصویر ذهنی برنامه ریزان سپاه درمورد منتقدان سیاسی وضع موجود و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم، خطرات ناشی از شکست احمدی نژاد و ضرورت کمک به پیروزی وی را ترسیم و با حمله به مخالفان، ابعاد فعالیت عملیاتی – اطلاعاتی دو ساله ای را تشریح می کرد. در این سخنرانی، اصلاح طلبان و منتقدان، به “بی دینی”، “جاسوسی”، “فساداخلاق”، “قدرت طلبی” و “براندازی” متهم شده بودند.

سردار مشفق در این سخنان همچنین بر نقش سازمان یافته سپاه پاسداران در فعالیت های سیاسی، عملیات اطلاعاتی برای کمک به پیروزی احمدی نژاد در انتخابات، ایجاد مانع برای سایر نامزدها درانتخابات، و عملیات پیش از انتخابات صحه گذاشته بود. سخنانی که با شکایت ۷ نفر از چهره های ارشد اصلاح طلبان در سال ۱۳۸۹ روبرو شد و محسن امین زاده، مصطفی تاج زاده، عبداله رمضان زاده، فیض الله عرب سرخی، محسن صفایی فراهانی، محسن میردامادی و بهـزاد نبـوی شکایت خود را تحت عنوان “شکایت از گروه نظامی– اطلاعاتی و آمران ومباشران تقلب در انتخابات” به رئیس قوه قضاییه و سازمان قضایی نیروهای مسلح تسلیم کردند. این شکایت هیچ گاه توسط قوه قضاییه مورد بررسی قرار نگرفت ولی شاکیان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و اتهام های مشابه دیگری از این دست مجبور به تحمل حبس های طولانی شدند. میرحسین موسوی یکی از رهبران جنبش سبز بعد از انتشار سخنرانی سردار مشفق گفته بود :« تهیه‌کنندگان این نوار روی جهل و نادانی که ممکن است افراد به دلایلی داشته باشند، طمع کرده‌اند و جالب است که این نوار با حمله به معدود احزاب قانونی کشور آغاز می‌شود و ما وقتی این نوار را در کنار این اظهار نظر می‌گذاریم که در کشور فقط یک حزب داریم و آن هم حزب ولایت است، می‌بینیم که عده‌ای کشور را دانسته و ندانسته به بن بست می‌کشانند»

این گزارش سرانجام نتیجه مى گیرد: حالا درست ۵ سال می گذرد از روزی که میلیونها ایرانی با امید به پای صندوق های رای رفتند و بامداد ۲۳ خرداد با شنیدن نتیجه انتخابات خواب بر چشمانشان حرام شد. اعتراض به نتیجه انتخابات هم در همدستی و هماهنگی میان نیروهای امنیتی و قضایی به سرکوبهایی پردامنه انجامید که اثرات آن تاکنون بر فضای سیاسی ایران باقی است. حصر خانگی میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی در کنار حبس ده ها نفر از معترضان نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ نشانگر آن است که بحران سیاسی ایجاد شده درباره آن انتخابات هنوز به پایان نرسیده است. حکومت در هراس از قدرت نفوذ اجتماعی موسوی و کروبی مانع آزادی آنهاست و ترسی مشابه را نیز درباره زندانیان سیاسی دارد. آنها حداکثر تلاششان را کردند تا به افکار عمومی القا کنند که در آن انتخابات تقلبی صورت نگرفته است ولی حالا چیدن سخنرانی های چهره های ارشد سپاه در کنار یکدیگر به عنوان نهاد مداخله گر در انتخابات آن سال بیانگر واقعیتی است که حکومت از پذیرفتن آن طفره می رود.  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large