Skyscraper large
مصباحی‌ها و پروژه جديد سياسى، امنيتى

وزیر اطلاعات “به جاى روحانى” به مجلس احضار شد

sgd54444s۴۱ نفر از نمایندگان نزدیک به مصباح یزدى، موسوم به “جبهه پایدارى” وزیر اطلاعات را به مجلس فراخوانده اند؛ این سوالات در اسفند ماه گذشته طراحی شده تا همه حوزه‌های تحت مدیریت دولت اعم از سیاست خارجی٬ سیاست داخلی٬ فرهنگ و اقتصاد را دربر بگیرد و تقریباً تمام عملکرد دولت طی یکسال گذشته را زیر سوال ببرد.

مهدى تاجیک طى گزارشى در جرس در این باره مى نویسد: مشخص نیست که چرا طراحان سوال تصمیم گرفته‌اند محمود علوی وزیر اطلاعات را برای پاسخگویی به مجلس بکشانند در حالی که برخی سوالات کاملاً از حوزه اختیار او خارج است. علوی خود در یک اظهار نظر گفته که «اغلب بندهای پرسش از ۲۱ بند، ارتباطی با وزارت اطلاعات ندارد.» او این سوالها را هم در راستای تلاش برای تضعیف دولت عنوان کرده و گفته «برای من به‌عنوان یک عضو کوچک دولت نظام مقدس جمهوری اسلامی مایه تأسف است که برخی هرچه دروغ، افترا و تهمت است را به رئیس‌جمهوری و وزرای آن نسبت می‌دهند.» علوی از بولتن‌هایی یاد کرده که «مالامال از دروغ است» و از آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی هم نقل کرده که وقتی متوجه این حملات شده نسبت به آن موضع منفی گرفته و گفته: « چرا دولت را تضعیف می‌کنید، مگر این دولت از کجا آمده است؟» متعاقب همین اظهارات جلسه ای میان وزیر اطلاعات و حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان انجام شد که رسانه‌اش یکی از توپخانه‌های اصلی حمله به دولت است که محتوای این جلسه اطلاعی در دست نیست. روزنامه ایران ارگان دولت گفته که در این دیدار نسبت به عملکرد کیهان هشدار داده شده اما شریعتمداری در گفتگویی با خبرگزاری فارس این ادعا را رد کرده است و گفته: « اگر درباره این ملاقات سخنی بگویم اصلاح طلبان از خجالت آب می‌شوند و کارگزاران از عصبانیت بی تاب.» 

این گزارش مى افزاید: ۱۰ بند از ۲۱ بند سوال های نمایندگان مرتبط با سیاست خارجی دولت روحانی است. آن‌ها در این بخش به مواردی چون «دنبال نمودن عادی‌سازی رابطه با آمریکا که مصداق نظام سلطه است، توسط وزارت امور خارجه و شخص رئیس‌جمهور»٬ «بیان اینکه آمریکا کدخدای جهان است توسط مسئولین کشور و پرداختن عملی به این دیدگاه اشتباه»٬ «پیشنهاد درخواست نظرسنجی برای برقراری رابطه با آمریکا توسط مسئولین دولتی»٬ «اجابت خواسته‌های آمریکایی‌ها در ممانعت از سفر هیئت‌های فرهنگی و نظامی دیگر کشورها به ایران»٬ «ناتوان خواندن قدرت دفاعی کشور از سوی وزیر امور خارجه در سخنرانی دانشگاه تهران»٬ «ممانعت و عدم حمایت از برگزاری رزمایش‌های موشکی نیروهای مسلح»٬«عدم شفافیت مواضع مسئولین دولتی در موضوع رژیم حرام‌زاده صهیونیستی»٬«عدم جدیت در حمایت از تفکر مقاومت در منطقه»٬«تعهدات فراتر از قانون در موافقتنامه ژنو که باعث لطمه زدن به استقلال و امنیت کشور شده است» و «اقدامات و انتصابات در سازمان انرژی اتمی کشور که منجر به حذف نیروهای مؤثر و تبدیل تفکر و شعار “ما می‌توانیم” به “ما نمی‌توانیم” می‌شود» به عنوان موضوع‌های مناقشه برانگیز در سیاست خارجی دولت اشاره کرده‌اند. ۲ بند مربوط به سیاست‌های رسانه دولت با ادعای « برخورد و ترور شخصیتی منتقدین به سیاست‌های دولت در حوزه‌های داخلی و خارجی توسط مسئولین دولتی» و «قضایی نمودن فضای رسانه‌های عمومی که به نقدهای منصفانه از سیاست‌های دولت می‌پردازند» و ۲ محور اقتصادی یعنی «بی‌توجهی به راهبرد اقتصاد مقاومتی و اثربخشی جملاتی چون خزانه خالی است بر امنیت ملی کشور » و «توزیع نامناسب سبد کالا» هم در لیست سوالها از وزیر اطلاعات قرار دارد. امضاکنندگان نامه همچنین «بازگشت عناصری که در طرح براندازی نظام در فتنه ۸۸ مشارکت فعال داشتند به مسئولیت‌ها و پست‌های مهم و کلیدی کشور» و «عبور از خط قرمزهای دین و ارزش‌های مذهبی در فضای فرهنگی که به دنبال آن اعتراض مراجع عظام را به همراه داشته است» را به عنوان محورهای انتقاد خود طرح کرده‌اند. آن‌ها در توجیه خطاب قراردادن وزیر اطلاعات به این موضوع اشاره کرده‌اند که وی به عنوان عضوی از شورای عالی امنیت ملی باید در مقابل این اقدام‌ها از خود واکنش نشان می‌داد.  

در بخش پایانى این گزارش آمده است: طی بیش از ۳ ماهی که از زمان تدوین این نامه گذشته است بر حجم تنش‌ها میان دولت و منتقدانش افزوده شده است. بحث بر سر وظیفه حکومت در هدایت مردم به سوی بهشت تنها یکی از جلوه‌های تنش میان دولت ومنتقدان محافظه کارش طی هفته‌های اخیر بوده است. برخی همایشی تحت عنوان «دلواپسیم» در روز ۱۴ اردیبهشت که سیاست خارجی دولت را هدف گرفته است جلوه ای دیگر از این تنش رو به فزونی را آشکار می‌کند. دولت روحانی امیدوار است که در مصاف با محافظه کاران بتواند از حمایت ولو حداقلی آقای خامنه ای برخوردار شود. سخنان روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه حسن فیروزآبادی رییس کل ستاد نیروهای مسلح مبنی بر این که «با تخریبگران دولت برخورد می‌کنیم.» برای روحانی و یارانش امید بخش است. او در هشداری آشکار به رسانه‌های منتقد دولت گفته بود «رسانه‌هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبط‌اند، خطا می‌کنند و برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند که باید روششان را اصلاح کنند.» این سخنان در نوع خود بی سابقه به شمار می‌رود و حکایت از آن دارد که دولت هنوز از قدرت مانور در مقابل منتقدانش برخوردار است. منتقدانی که البته از هر ابزار موجودی برای بلند کردن صدایشان استفاده می‌کنند و روز به روز بر نارضایتی‌شان افزوده می‌شود. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large